Top hledané
Výsledky (0)
Vzestupy a pády Vladimira Putina - otce, dědečka, šílence a Sověta?

Putinova tajemství: Z bídy a pouličních šarvátek šíleným diktátorem bez respektu k demokracii a míru

Kristina Vacková
26. února 2022
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Vladimir Putin do půl těla, na dovolené.

Neexistuje prakticky nic, co by mohlo napravit reputaci agresora, který porušil světový mír, ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeden z nejmocnějších mužů světa si své soukromí pečlivě střeží. Dokonce tak moc, že se ani neví, kolik přesně má dětí, či jak aktuálně vypadají. Jeho dcery studovaly pod změněnou identitou. Jaký život měl tento pouliční rváč, z něhož se stal nekompromisní šílenec?

Prezident Vladimir Putin se účastní koupání na Tři krále na jezeře Seliger

Vladimir Vladimirovič Putin se narodil 7. října 1952 na tu dobu již starým rodičům, a to jako třetí dítě, když o dva syny již přišli. I proto se nad ním rozhodli držet ochrannou ruku. Jeho dětství a celé dospívání ale nebylo v chudé rodině jednoduché. Může být i toto jeden z klíčů k jeho neústupnosti a tvrdosti?

Chudé poměry a bída

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Putinovi rodiče - Vladimir Spiridonovič Putin a Marie Šelomová, byli jedněmi z těch, kdo přežili blokádu tehdejšího Leningradu německou armádou. To ovšem jejich život velmi poznamenalo a žili v bídě. Jejich druhý syn dokonce zemřel hlady, když onemocněl na záškrt. Když se jim tedy pak povedlo v jednačtyřiceti letech zplodit dalšího potomka, rozhodli se ho ochránit za každou cenu.

Z propadlíka premiantem

Vladimir nebyl nejlepším žákem a nenosil ani dobré známky. Ve škole sice prospíval, ale bavila ho jen historie a němčina. I přesto, že jeho “žákovská” byla plná poznámek, nijak se nelišil od běžných kluků. Nedělal domácí úkoly, chodil pozdě a nerespektoval autority. V té době už byl poměrně vyhlášeným pouličním rváčem, který se šarvátkám rozhodně nevyhýbal, a dokonce se jednou popral i s učiteli. Své pouliční bitky pak zúročil i v judu, jemuž se začal intenzivně věnovat a je jeho celoživotní láskou dodnes.

Překvapením je, že ani přes ne příliš úspěšné výsledky ve škole se dostal na střední školu pro premianty, kde naprosto exceloval. Později studoval i biologii a svobodná umění, přičemž vedle toho pracoval pro školní rozhlas. Po úspěšném ukončení střední školy se rozhodl pro dráhu zpravodajského důstojníka, takže si musel dokončit vzdělání a vystudoval práva na Leningradské státní univerzitě.

Otevřít v galerii (7)
Vladimir Putin si užívá adrenalin.
Vladimir Putin si užívá adrenalin.Zdroj: Profimedia

Období KGB a dějinné události

Jeho ctižádostivost se z pouličních bojů později přesunula i do politiky. Po škole byl přijat do KGB, kde byl svědkem mnoha dějinných událostí, jako byl pád berlínské zdi nebo rozpad Sovětského svazu. Tak se mu splnil jeho „dětský sen“, o kterém mluvil ještě na základní škole. Přijetí do KGB bylo velmi důležité pro celý jeho život, protože byl jediným vybraným ze sta. Sám tvrdil, že jej ke vstupu do KGB spíše inspirovaly špionážní filmy a měl zcela romantické představy, které se od reality lišily. Přál si být jako James Bond.

Ani fiasko KGB a pád celého Sovětského svazu však Putina nezastavily a postupně se vyšplhal až na pozici jedné z nejmocnějších světových hlav státu, kde nahradil posledního sovětského prezidenta Borise Jelcina. Nutno přiznat, že pod jeho vedením se Rusko stalo skutečnou velmocí, která však bohužel svou sílu nyní obrací k totalitě a k pohrdání mírem. 

Už na střední škole si Putin začal velmi dobře uvědomovat důležitost vzdělání a snažil se si neustále zvyšovat svou ideologickou, politickou a odbornou úroveň, jak uvedly materiály KGB. Podle většiny světa je však dnes Putin tyran a arogantní šílenec. Již v minulosti prokázal, že se nezastaví před ničím. Hlasitě kritizoval práva homosexuálů, zmanipuloval volby a porušoval veškeré principy demokracie. Jeho jednání v současnost vyústilo ve válku, největší od druhé světové.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

"Desatero" Putinových největších (a mnohdy viditelných) tajemství

1. Matka zametala ulice a otec byl mrzák

Putin se rozhodl napsat knihu, kde odtajnil pouze některé detaily z jeho raného života. Napsal, že jeho otec byl tělesně postižený tovární dělník, který přišel o nohy, a matka se věnovala příležitostným a špatně placeným pracím, dokonce i zametala ulice. Všichni se dělili o jeden pokoj ve společném bytě, záchod měli na pavlači a neměli teplou vodu.

2. Krysa coby noční démon

Putin a jeho kamarádi se kromě pouličních šarvátek věnovali hrátkami s krysami, kterými se jejich dům jen hemžil. Jedna z nich se stala na dlouho i jeho noční můrou, když ho napadla.

3. Nerad se slušně oblékal

Dalším Putinovým charakteristickým znakem je, že dokonce ani coby president nerad nosí košile. Naopak nemá problém se ukazovat polonahý, zejména na dovolených a ve volných chvílích. I tento zvyk si nese možná už z dětství, jelikož se málokdy oblékal řádně a kultivovaně. Když se ale dostal k moci, začal si libovat v luxusních značkách a samozřejmě moderních autech a milionových jachtách.

4. Špion v přísném utajení a bez ochrany 

O Putinově činnosti pro KGB se mnohé neví, ale zdá se, že se věnoval prominentní špionážní činnosti – sbíral technologická tajemství a získával vysoce postavené vládní úředníky. Takže se jeho romantické představy z filmů v mnohém potvrdily a stal se špionem pracujícím v hlubokém utajení bez krytí diplomatickou ochranou. 

Otevřít v galerii (7)
Putin s uspávací puškou číhá na tygra ussurijského.
Putin s uspávací puškou číhá na tygra ussurijského.Zdroj: premier.gov.ru / Creative Commons, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

5. Nesnáší kritiku

Stejně jako většina hlav státu, i Vladimir Putin nesnáší kritiku. Jako správný diktátor ji okamžitě dokáže eliminovat, nesnáší kontroverzní otázky a nikdy se nenechá zahnat do kouta. To souvisí i s tím, jak si bedlivě chrání soukromí za každou cenu. Jeho vláda musí být dle jeho představ, absolutní.

6. Demokracii neuznává

Putin demokracii neuznává, jak nyní dokázal. Stejně tak měl už coby premiér výhrady ke svobodě slova a individualitám. Nechával se slyšet, že nejdůležitější je pevné vedení a tvrdá ruka jediné centrální vlády, potažmo jediného člověka. Bohužel si právě už jako mladý prezident získal důvěru Rusů agresivní válkou proti Čečencům a dalšími počiny, jež jsou přinejmenším kontroverzní. Do této kategorie patří i manipulace voleb v jeho prospěch.

Otevřít v galerii (7)
Vladimir Putin
Vladimir PutinZdroj: Profimedia

7. Odpor k moderním technologiím

Putin nesnáší technologie. I když má doma počítač, nepoužívá mobilní telefon a nezajímá ho internet. Preferuje papírové složky a dokumenty a žije jako před dvaceti lety, pokud jde o moderní technologie. Vyhýbá se jim a nezajímají ho, přesto dokáže skvěle nasměrovat technologie tam, kam potřebuje.

8. Vláda „judokracie“

Láska k zápasu, zejména judu, Putinovi zůstala. A úsměvné je, že se obklopil i lidmi se stejnými zájmy, kteří se také na společenském žebříčku velmi vyšvihli. Pro Putina nebylo judo nikdy jen sportem, ale životním stylem. Zatímco mnozí politologové i historie označují státníky spíše za šachisty hrající strategickou hru, Putin vsázel na judo. Jak sám řekl:

"Judo učí sebeovládání, schopnosti vycítit okamžik, vidět silné a slabé stránky soupeře, usilovat o co nejlepší výsledky". 

9. V srdci stále Sovětem

Události posledních dní ukázaly ještě více, že Putin není moderním státníkem, ale spíše prezidentem, jehož mysl a srdce ustrnuly v sovětské éře. Podle toho se chová, zachází s informacemi či spíše dezinformacemi a manipuluje lidmi, s neomezenou mocí.

Otevřít v galerii (7)
Putin odhaluje v Moskvě památník obětem velké stalinské čistky, 30. října 2017.
Putin odhaluje v Moskvě památník obětem velké stalinské čistky, 30. října 2017.Zdroj: Mos.ru / Creative Commons, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

10. Manželství a rodina

Největším tajemstvím Vladimira Putina je však jeho rodinný život. I když je Putinovo soukromí před světem uzavřeno, ví se, že byl třicet let ženatý s bývalou leteckou moderátorkou Ludmilou Putinovou, roz. Škrebněvovou. V roce 2013 se rozvedli, jeho manželka si vrátila své jméno za svobodna a nikdy nebyl zveřejněn žádný jejich oficiální portrét.

A kolik je vlastně Putinových dcer? O Putinových dětech se také jen spekuluje. Má dvě dcery, jejichž chování je nepřehlédnutelně motivováno jejich otcem. Pětatřicetiletá Jekatěrina a šestatřicetiletá Marie jsou také záhadou, ale evidentně si užívají luxusu, který si mohou dovolit. 

Jekatěrina vystudovala asijská studia na vysoké škole a pracuje jako akademická pracovnice na Moskevské státní univerzitě, v oborech matematika a mechanika. Spolu s dnes již bývalým manželem, ruským miliardářem Kirillem Šamalovem, vlastní miliardové akcie petrochemických společností. Pár se v roce 2018 rozvedl a jejich jmění bylo vyčísleno na 2 miliardy dolarů. Více se o Jekatěrině neví, kromě toho, že je skvělou akrobatickou tanečnicí.

Otevřít v galerii (7)
Putin a jeho žena uctívají v říjnu 2001 v pravoslavném chrámu památku obětí teroristických útoků 11. září 2001
Putin a jeho žena uctívají v říjnu 2001 v pravoslavném chrámu památku obětí teroristických útoků 11. září 2001Zdroj: Kremlin.ru / Creative Commons, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Maria vystudovala biologii na vysoké škole a pokračovala na lékařskou fakultu v Moskvě. Obě dívky studovaly pod falešnou identitou. Maria pracuje jako lékařka a žije v Moskvě se svým nizozemským manželem Jorritem Faassenem a údajně mají potomka.

Objevily se i nepodložené zprávy, že měl Putin další děti s olympijskou rytmickou gymnastkou Alinou Kabajevovou, zprávy však nikdy nebyly potvrzeny a jsou spíše nevěrohodné. Více známý je jeho poměr se Světlanou Krivonogichovou, který měl Putin v době manželství, a z nějž bylo údajně zplozeno dítě, další dcera.

Takže má Putin nakonec možná dcery tři. Žádné oficiální aktuální fotografie dívek nejsou k dispozici.

Otevřít v galerii (7)
Vladimir Putin a Rita a Nikolaj Klimenkovi, nositelé Řádu slávy rodičů, se svými dětmi. Moskva, Kreml. 1. června 2015.
Vladimir Putin a Rita a Nikolaj Klimenkovi, nositelé Řádu slávy rodičů, se svými dětmi. Moskva, Kreml. 1. června 2015.Zdroj: Kremlin.ru / Creative Commons, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Další záhady kolem Putina

Rusové jsou obecně jako národ označováni za neústupné, tvrdé a málo se usmívající. U Putina a jeho chování na veřejnosti, jež je hlavně v posledních dnech korunováno arogancí, možná hrál velkou roli právě rozpad KGB, kdy Putin zjistil, že rozhodující je moc. Třímat ji v rukou, rozhodovat. Absolutní moc. Této tematice zasvětil i práci Rusko na přelomu tisíciletí, jenž je nazýván Minisfestem tisíciletí.

Celý život Vladimira Putina v historickém kontextu je plný „náhod“. Narodil se těsně před Stalinovou smrtí, přežil dva americké prezidenty, zažil pád komunismu, kterému ale zůstal věrný, a svou pozici získal po posledním komunistickém prezidentovi. Ač nemá rád moderní technologie, podařio se mu zmanipulovat volby. Nyní přetváří historii světa tím, že ruská vojska napadla Ukrajinu. Mírová jednání vešla vniveč a v současné době nikdo nezná jeho záměry.

O soukromí Vladimira Putina, byť prvního muže Ruska, a bohužel i předního muže světa, toho přesto není známo mnoho. Pro většinu ostatních politiků zůstává tajemstvím a záhadou, nikdo se neodvažuje předvídat jeho další kroky a směr myšlení. Transparentnost je mu cizí, jedná pouze tak, jak sám uznává za vhodné.

Současná historie, kterou tento muž píše, je toho jen důkazem.

Zdroje: wikimedia.org, English.pravda.ru, historycolored.com, grunge.com, whatculture.com, huffpost.com, news.yahoo.com

Otevřít v galerii (7)
Demonstranti protestující v Moskvě proti anexi Krymu, 15. března 2014.
Demonstranti protestující v Moskvě proti anexi Krymu, 15. března 2014.Zdroj: Okorok / Creative Commons, CC BY 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze