Top hledané
Výsledky (0)

Původ vánočního stromečku

Jana Fikotová
23. prosince 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Riga

To, že se zdobí vánoční stromeček, už dnes nepřijde nikomu nijak zvláštní. Možná ale nevíte, kde se zrodila původní myšlenka toho, že se na stromeček budou o svátcích věšet vánoční ozdoby.

 

Riga nebo Tallinn

O prvenství vánočního stromečku se v Estonsku a Lotyšsku vedou léta spory. Jejich hlavní města si totiž myslí, že v této tradici začala právě ona. V Estonsku před tallinnskou radnicí měl stát předchůdce vánočního stromu v roce 1441. V Lotyšsku zase před rižskou radnicí, která stojí na Radničním náměstí (Rātslaukums), stál strom v roce 1510. Stojí zde i pamětní deska a pomník „Věčně se blýskající“, zpodobňující symbolický vánoční strom, který je vytvořez z malých zrcátek. V letopočtech je to sice jasné hned, kdo je vlastně průkopníkem, přesto si každé město stojí za svým. Podle vědců jde o jakousi legendu, co se podobá příběhu o Santa Clausovi. Spor je to však naštěstí jen přátelský.

Malá Praha

Na druhou stranu, Riga je na seznamu UNESCO a svým nádherným a luxusním historickým centrem bezesporu připomíná malou Prahu. A přesto, že jsou svátky, není tu takový shon jako u nás. Vánoční stromeček se během zpívání koled rosvěcí začátkem prosince, kdy zde na každém náměstí probíhají vánoční trhy. Největší sortiment jsou zde pletené tradiční ponožky, slavný Riga Black Balsam či luxusní šperky z jantaru, které mají červenou, zelenou i černou barvu.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Vánoční stromeček v Čechách

Ať už praví legenda co chce, do Čech vánoční stromeček přišel v roce 1812. Nešlo o velkolepé stavění stromu na Staroměském náměstí, ale pouze o soukromý akt ředitele luxusního Stavovského divadla Karla Leibicha, který pro své přátele nechal luxusní vánoční stromeček postavit na libeňském zámečku. O pár desítek let se tento zvyk dostal i do dalších českých rodin, které si stromeček začaly zdobit perníčky, ovocem a ozdobami ze slámy. 

Rady z redakce: na výlet do Rigy!

Z Prahy do Rigy se dostanete za dvě hodiny přímým letem airBaltic a stačí vám k tomu platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Časový posun při příletu z Prahy do Rigy je +1 hodina.

Na Letšitě Václava Havla se z centra Prahy dopravíte pomocí městské hromadné dopravy, a to metrem či autobusem. Další možností je expresní autobus z Hlavního nádraží Praha či službou taxi. Na letiště můžete přijet i automobilem, ovšem parkoviště je placené.

Z letiště v Rize vás do centra města dopraví autobus linky 22, případně minibus 241. Jízdenka stojí přibližně 1EUR, za celodenní jízdenku zaplatíte 5EUR.

Zima bývá v Lotyšsku mrazivá a mnohdy jsou zde i sněhové kalamity. Ceny ubytování, luxusních restaurací a dopravy jsou podobné těm v Praze.

Pokud toužíte po luxusu za příznivé ceny, ubytujte se v centru Rigy v nádherném designovém hotelu Pullman Riga Old Town Hotel. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze