Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Adele má nového přítele. Reakce na očkování nesouvisí s imunitou. Milwaukee šampionem NBA

Lukáš Bilinec
21. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty čtení
Britská zpěvačka Adele na oslavě rappera Draka

Dobré ráno všem ptáčatům u přehledu zpráv, o kterých budou již tradičně vědět jako první. Dnes se dozvíte, s kým chodí zpěvačka Adele, jak to je se získanou imunitou po očkování proti koronaviru, nebo který hráč byl hlavní hvězdou šestého zápasu finále basketbalové NBA. 

Německé úřady jsou pod tlakem kvůli povodním

Otevřít v galerii (8)
Německá kancléřka Angela Merkel s respirátorem
Německá kancléřka Angela Merkel s respirátoremZdroj: Profimedia

Sílí tlak německé veřejnosti i mnoha odborníků na nutnost varovat před blížícími se přírodními katastrofami. Děje se tak v reakci na katastrofické povodně z minulého týdne, při nichž zemřelo více než 150 lidí. Zatímco Japonsko, Izrael, či Nový Zéland mají tento systém velmi propracovaný, Německo nemá vůbec žádný způsob, jak hromadně zaslat textové zprávy občanům, pokud hrozí extrémní povětrnostní události. Jako důvod se uvádějí hlavně obavy o soukromí a špatné zkušenosti s represivním sledováním za komunismu ve východní části země a za Hitlerova nacistického režimu. To by se však mělo v nejbližší době změnit.  

Historická kancelář na prodej 198m2 na Praze
Historická kancelář na prodej 198m2 na Praze, Praha 1

Reakce na vakcínu nesouvisí se získanou imunitou

Otevřít v galerii (8)
Zdravotnický personál provádí vakcinaci
Zdravotnický personál provádí vakcinaciZdroj: Pixabay/ whitesession

Imunologové a vakcinologové se shodují na tom, že míra reakce organismu na vakcínu proti koronaviru po očkování nijak nesouvisí s hladinou vytvořené imunity proti viru. Právě tím, že se vytvoří více protilátek, se často konejší lidé, kteří mají silnou reakci, doprovázenou třeba horečkami, bolestí svalů, či zimnicí. Roman Chlíbek, předseda vakcinologické společnosti, to však pro server Lidovky.cz vyvrátil:

"Vůbec to spolu nesouvisí. Jsou lidé, kteří nemusí mít žádnou reakci na očkování, a přesto si vytvoří dostatečně silnou imunitní odpověď. Pak jsou tací, kteří mají bouřlivou reakci na samotné očkování, ale klidně můžou mít i slabou reakci imunity."

V Austrálii prudce roste počet nakažených koronavirem

Otevřít v galerii (8)
Australské město Sydney
Australské město Sydney Zdroj: Unsplash/ Dan Freeman

I přes tvrdý lockdown ohlásily dva největší australské státy nárůst nových případů. Pro Australany tím na nějakou dobu pohasíná naděje, že dojde ke zrušení přísných opatření. Stále tak v lockdownu zůstává více než polovina australské populace. Stát Nový Jižní Wales (NSW), pod nějž spadá i nejlidnatější australské město Sydney, zaznamenal za poslední den 110 nových případů. O den dříve jen 78. Uzávěra města a okolních oblastí tu přitom trvá už čtvrtý týden.

"Kdybychom před několika týdny nepřešli do lockdownu, bylo by teď každý den nepochybně tisíce nových nakažených. Musíme být opatrní,"

uvedla na televizní tiskové konferenci premiérka NSW, Gladys Berejiklian.

Česko má více utonulých než státy u moře 

Otevřít v galerii (8)
Muž ve vodě
Muž ve voděZdroj: Freepik/ rawpixel.com

Smutná data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V posledních deseti letech se počty utonulých ročně pohybují okolo 200 lidí. V loňském roce ve vodě zahynulo 53 Češek a 152 Čechů, z toho 16 dětí do patnácti let. V přepočtu na jednoho obyvatele má Česká republika dvakrát více utonulých než některé ze zemí, které mají moře, třeba Velká Británie či Španělsko. Riziko utonutí především u mladších dětí pak podle odborného garanta projektu U vody bez nehody, Jana Sedláčka, zvyšují zahradní bazény, kterých má Česká republika v přepočtu na 100 000 obyvatel velmi mnoho. Více jich v Evropě mají už jen Španělé a Francouzi.

Zpěvačka Adele ukázala nového přítele

Otevřít v galerii (8)
Britská zpěvačka Adele
Britská zpěvačka Adele Zdroj: Profimedia

Třiatřicetiletá zpěvačka Adele se objevila v neděli na 5. finálovém zápasu basketbalové NBA. Ukázalo se, že člověk, který seděl po jejím boku, je i jejím novým partnerem. Hvězdný agent Rich Paul, který je o sedm let starší než britská zpěvačka, zastupuje mnoho hvězd, včetně největší basketbalové hvězdy současnosti - LeBrona Jamese. Podle několika zdrojů magazínu People randí zpěvačka se svým novým partnerem už od samého začátku roku. Zprávy o jejich vztahu potvrdil i reportér Brian Windhorst z ESPN. 

Šampiony NBA jsou basketbalisté Milwaukee Bucks

Otevřít v galerii (8)
Basketbalový míč na venkovním hřišti v Milwaukee
Basketbalový míč na venkovním hřišti v MilwaukeeZdroj: Unsplash/ TJ Dragotta

Po dlouhých padesáti letech se titul pro nejlepší basketbalový tým roku vrací do Milwaukee. V šestém finálovém zápase NBA porazilo Milwaukee Bucks na domácí palubovce Phoenix Suns 105:98 a zvítězilo ve finálové sérii v poměru 4:2 na zápasy. Oba úvodní zápasy ve Phoenixu přitom noví šampioni prohráli. Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen šestadvacetiletý řecký basketbalista Giannis Antetokounmpo, který v šestém zápase nastřílel impozantních 50 bodů a připsal si navíc i 14 doskoků. 

Filmový festival v Cannes zaplatil miliony za testy

Otevřít v galerii (8)
Filmový festival v Cannes
Filmový festival v CannesZdroj: Pixabay/ Hermann

Mezinárodní filmový festival v Cannes před pár dny úspěšně zakončil svůj 74. ročník, který byl kvůli globální pandemii přesunut o dva měsíce. Filmové fanoušky potěšila návštěva hvězd jako jsou Timothée Chalamet, Regina King, nebo Matt Damon. Až nyní však vyplouvají na světlo informace, jak moc obtížné bylo pro pořadatele zajistit bezpečnost účastníků. Server Variety přinesl zprávu, že jen pravidelné bezplatné testování přibližně 28 tisíc účastníků festivalu stálo organizátory více než 1 milion amerických dolarů (skoro 22 milionů českých korun). Z obav před šířením nové mutace delta se testovali i ti, kteří již měli ukončené očkování. 

YouTube přidává novou funkci

Otevřít v galerii (8)
Aplikace YouTube pro chytrá zařízení
Aplikace YouTube pro chytrá zařízení Zdroj: Unsplash/ Souvik Banerjee

Videoplatforma YouTube si opět připravila update, který ocení především tvůrci videí. Díky nové funkci Super Thanks jim budou moci fanoušci poslat peníze za konkrétní videa. Udělají to jednoduše tím, že zvolí částku mezi 2 a 50 americkými dolary (v přepočtu zhruba 45 - 1090 českých korun) či ekvivalentní hodnotu v měně své země. Podpora se následně zobrazí v komentářích pod videem jako barevný obrázek, doprovázený animovaným emoji. Tvůrci pak budou moci na upozornění na příspěvek reagovat stejně jako na běžné komentáře. 

Více zpráv se do středečního ranního ptáčete nevešlo. Citát pro vás ale znovu máme. Dnes to jsou moudrá slova amerického filozofa a básníka Ralpha Waldo Emersona:

"Většina stínu v našem životě pochází z toho, že si sami stojíme na slunci."

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze