Top hledané
Výsledky (0)
Trhy přijaly bouřlivý vývoj kolem výsledků eurovoleb ve Francii negativně.

Ranní ptáče: Akcie se po eurovolbách ve Francii propadly. Musk hrozí zákazem Applu kvůli integraci ChatGPT

Radim Červenka
11. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Mraky nad Paříží

Finanční trhy začínají reagovat na nečekaný vývoj ve francouzské politice po vítězství krajní pravice v tamějším kole evropských voleb. Elon Musk okamžitě reagoval na plány Applu integrovat do svých zařízení umělou inteligenci. Italské ministerstvo vnitra informovalo o nárůstu aktivity organizovaného zločinu na jihu země, kde se má konat další summit G7. Vojáci Jižní Korey začali střílet na ozbrojence svého severního souseda, kvůli překročení střežených hranic. Situace je mezi oběma zeměmi napjatá, ale neměla by dále eskalovat.

Rozpuštění parlamentu ve Francii zásadně ovlivnilo tamější trhy

Zisky krajní pravice ve volbách do Evropského parlamentu, které přiměly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k vyvolání nečekaného celostátního hlasování, vrací pozornost k politickým rizikům v Evropě, která finanční trhy dlouho přehlížely.

Euro, francouzské akcie a vládní dluh si v pondělí pohoršily, když investoři hodnotili, zda krajní pravice může zopakovat svůj úspěch ve francouzských volbách a jak velký vliv mohou mít krajně pravicové strany na novou exekutivu Evropské unie. Státní dluh země patří k nejvyšším v EU a jeho správa se Francouzům může začít zásadně komplikovat, uvedla agentura Reuters.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Musk chce zakázat iPhony s integrovanou umělou inteligencí

Miliardář Elon Musk v pondělí prohlásil, že zakáže využívání všech zařízení od firmy Apple ve svých firmách, pokud výrobce iPhonů integruje OpenAI na úrovni operačního systému, což firma aktuálně ohlásila jako svou nejnovější inovaci pro své produkty.

„To je nepřijatelné porušení bezpečnosti,"

komentoval Musk plány Applu na přímé využití Open AI v mobilech, tabletech a počítačích vyráběných firmou Apple. Nebylo by to poprvé, kdy podobná prohlášení miliardáře měla vliv na globální byznys, informovala agentura Reuters.

Italská mafie je na vzestupu i ve městě, kde se bude konat summit G7

Ve stejné době, kdy italská premiérka Giorgia Meloniová oznámila, že se setkání lídrů zemí G7 bude konat v jihoitalském regionu Apulie v rámci předsednictví její země v této hospodářské organizaci, se místní vyšetřovatelé zaměřili na tři mafiánské zločinecké skupiny, které údajně stojí za nárůstem násilné trestné činnosti Podle pololetní zprávy italského ministerstva vnitra zveřejněné v lednu 2024 vykazovaly tyto skupiny znepokojivé problémy.

Zaznamenaná převaha kriminality „odráží dynamiku zločineckých struktur poznamenaných nejen konflikty mezi znepřátelenými klany, ale také třenicemi mezi klany“, uvádí se ve zprávě, podle webu CNN.

Otevřít v galerii (1)
Apulie
ApulieZdroj: Pixabay

Na hranici Jižní a Severní Korey se střílelo

Jihokorejští pohraničníci vypálili varovné výstřely poté, co severokorejští vojáci na začátku týdne krátce narušili hlídanou hranici, uvedla v úterý jihokorejská armáda. Mezi oběma zeměmi probíhají kampaně ve stylu studené války, jako je vypouštění balonů a propagandistické vysílání.

Na silně opevněné korejské hranici zvané demilitarizovaná zóna občas dochází ke krveprolití a násilným střetům. Nedělní incident se sice odehrál uprostřed doutnajícího napětí mezi oběma Korejemi, podle pozorovatelů však pravděpodobně nepřeroste v další zdroj nepřátelství. Jižní Korea se domnívá, že Severokorejci se narušení hranice nedopustili úmyslně, a Severní Korea také neopětovala palbu, napsala o incidentu agentura AP.

Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze