Top hledané
Výsledky (0)
Smutné události provází bohužel i dnešek

Ranní ptáče: Albrightová a Moravcová ve znamení špatných zpráv. A Rusové se snaží dál Evropu vydírat svým plynem.

Radek Polák
27. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Lidé se dnes naposledy rozloučí s bývalou šéfkou americké diplomacie

Středa je ve znamení úmrtí pražské rodačky a bývalé ministryně zahraničních věcí Spojených států Madeleine Albrightové. Domácí veřejnost si dnes také ještě připomíná nenadálou smrt Nely Moravcové. Pokračuje rovněž rusko-ukrajinský konflikt. Jeho důsledkem je nově pozastavení dodávek plynu do Polska a Bulharska.

Na pohřbu Albrightové promluví Biden a Clinton

První žena v čele americké diplomacie a pražská rodačka Madeleine Albrightová bude dnes pohřbena ve Washingtonské národní katedrále. Na obřadu, kterého se osobně zúčastní i náš ministr zahraničí Jan Lipavský, přednese smuteční řeč současný americký prezident Joe Biden a bývalý šéf Bílého domu Bill Clinton. V programu jsou rovněž hudební vystoupení, která zahraje například jazzová legenda Herbie Hancock, trumpetista Chris Botti nebo písničkářka Judy Collinsová. Piety se zúčastní také předseda našeho Senátu Miloš Vystrčil. Albrightová zemřela 23. března na rakovinu.

 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Nela Moravcová přežila znásilnění, ne ale už reakci těla na infekci

Další smutnou událostí je smrt Nely Moravcové, která přežila znásilnění, brutální mučení i pokus o sebevraždu. Osudnou se jí měla stát nakonec celková skepse organismu, tedy reakce těla na infekci. Někteří tak usuzují alespoň podle jejích fotografií z Instagramu, na nichž sedí na invalidním vozíku v nemocnici na chirurgii. U fotografie byl komentář, že jí museli lékaři údajně odříznout přes dva centimetry nekrózy.

 

„Sobotní výlet jsem si představovala kapku jinak než na chirurgii. Infekce, antibiotika, teploty a čas trávený jenom v posteli,“ 

uvedla ještě na konci víkendu ze zdravotnického zařízení Nela.

Zdravotními komplikacemi trpěla již v mládí, kdy se potýkala poruchou příjmy potravy. V době úmrtí jí bylo pouhých 30 let.

Otevřít v galerii (3)
Posledním místem život Nely Moravcové byla nemocnice
Posledním místem život Nely Moravcové byla nemocniceZdroj: Pixabay

Ruský plyn jen za rubly?

Rusové přestávají ode dneška dodávat plyn do Polska a Bulharska, jak včera oznámili. Oficiální důvod je jediný – stejně jako další státy odmítly obě země přistoupit na to, že budu za surovinu platit nově v rublech a nikoliv v již dříve dohodnutých eurech. Ministr pro energetickou bezpečnost Polska ihned poté reagoval, že pokud se rozhodnutí ruské strany potvrdí jako porušení smlouvy, obrátí se na soud.

Náš premiér Petr Fiala na svém twitterovém účtu k tomu v úterý večer napsal:

„Je to další důkaz toho, že se musíme postupně zbavit závislosti na ruských fosilních palivech.“

Dodávek do Česka by se uvedená změna neměla nijak dotknout.

Otevřít v galerii (3)
Plyn chtějí Rusové dodávat už jen za rubly
Plyn chtějí Rusové dodávat už jen za rublyZdroj: Pixabay

Dezinformační weby spustily protiofenzívu

Některé české dezinformační weby, jejichž cílem je rozdělovat domácí společnost a šířit proruskou propagandu, si najaly právníka a snaží se tak bránit o náhradu škody. Útok směřuje zejména proti společnosti CZ.NIC, ale i pro České republice jako takové. Weby právně zastupuje bývalý člen hnutí Trikolóra Jindřich Rajchl. Iniciativa k zablokování desítek dezinformačních webů vzešla původně od Národního centr kybernetických operací v době zahájení okupace Ukrajiny ruskou armádou. O uvedené události informoval server Echo24.cz.  

 

Putin si drží dál odstup

Ruský prezident Vladimír Putin se vrátil k tradici jednání u dlouhého stolu. Svědčí o tom alespoň jeho včerejší schůzka s generálním tajemníkem Antóniem Guterresem. Podle spekulací může být důvodem obava z koronaviru, důvody mohou být ale ve skutečnosti i zcela jiné. Ještě v úterý byl pitom k vidění s ruskými olympioniky, jak si s nimi připíjí. Podobné to bylo při setkání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.  

Otevřít v galerii (3)
Putin a jeho dlouhý stůl
Putin a jeho dlouhý stůlZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, Novinky.cz, Extra.cz, Echo24.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze