Top hledané
Výsledky (0)
Spojenci opět zaútočili na vojenskou infrastrukturu Húsiů, kvůli bezpečnosti v oblasti Rudého moře.

Ranní ptáče: Američani a Britové opět zaútočili proti Húsiům. Kyjev odmítl Ficův nápad na odstoupení území Rusku

Radim Červenka
23. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Bojový letoun

Vzdušné útoky v Jemenu ze strany USA a Velké Británie pokračují, bezpečnost v Rudém moři ohrožuje celosvětový obchod. Slovenský premiér Robert Fico prohlásil v médiích, že bude jednat se svými protějšky v Evropské unii o odstoupení části ukrajinského území Rusku, Kyjev se proti jeho postoji zásadně ohradil. Miliardář Elon Musk navštívil památník koncentračního tábora v Osvětimi po výrocích s antisemitistickým podtextem na síti X. Odstartovalo další kolo mediálně velmi sledovaných primárek republikánské strany v New Hampshire. 

Letouny USA a Velké Británie opět zasáhla v Jemenu

Americké a britské stroje provedly útoky na devět vytýčených cílů vojenské infrastruktury Husiů, kteří kontrolují nejlidnatější části Jemenu. Sami Húsiové tvrdí, že za útoky stojí izraelsko-palestinský konflikt v Gaze a obávají se destabilizace v regionu v případě pádu Hamásu.

Spojenci byli k útoku nuceni po sérii útoků na obchodní lodě v Rudém moři, zaoceánské lodě v současnosti často oblast objíždí kolem Afriky, což zvedá náklady na transport a vzbuzuje obavy s nárůstu celosvětové inflace. Útoky ve speciálním memorandu podpořila Austrálie, Bahrajn, Nizozemsko a Kanada, informovala agentura Reuters.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Fico s populistickým prohlášením na Ukrajině narazil

Ukrajina odmítla návrhy nového slovenského premiéra Roberta Fica, že bude muset podstoupit část území Rusku, aby ukončila válku. V rozhovoru pro místní rozhlasovou stanici Fico uvedl, že o možnosti odevzdat část ukrajinského území s cílem ukončit válku bude hovořit se svými kolegy v rámci států Evropské unie.

"Buďme upřímní: pokud nebude Ukrajina v bezpečí, nebude v bezpečí ani Slovensko, ani Evropa obecně,"

reagoval na Ficův nápad mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko, uvedla CNN.

Elon Musk navštívil Osvětim po obviňování z antisemitismu

Vlivný podnikatel navštívil památník holokaustu v Polsku, před tím čelil kritice za zprávy s antisemitistickým podtextem, které publikoval na síti X, sociálním médiu které vlastní. Návštěva místa Muska velmi zasáhla a médiím uvedl, že osobní zkušenost z takovéhoto místa je mimořádná.

Musk propaguje sociální síť X jako místo stoprocentní svobody projevu, ovšem ty se někdy přelévají k vyjádření nenávisti. V čemž spočíval i problém antisemitistických výroků, Musk po návštěvě památníku koncentračního tábora v Osvětimi přiznal, že nyní vnímá problém z jiné perspektivy, napsala agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Elon Musk
Elon MuskZdroj: Profimedia

Odstartovalo další kolo republikánských primárek, Trump v kuriózní volbě neuspěl

Tradičně začínají primárky ve státě New Hampshire v jednom místě dříve než ve zbytku tohoto státu. Těsně po půlnoci hlasují všichni registrovaní republikánští volitelé v městečku Dixville Notch. Všech šest hlasů připadlo bývalé velvyslankyni v OSN Nikki Haley, která zůstala poslední vyzývatelkou ex-prezidenta Donalda Trumpa.

Novináři v místě mnohonásobně převýšili svým počtem zúčastněné voleb. Ačkoliv výsledek hlasování několika málo volitelů nemá zásadní vliv na hlasování v celém státě, podle analytiků bude volba kandidáta za New Hampshire zásadní. pokud by uspěla Nikki Haley, vyslala by vzkaz váhajícím republikánům, že je alternativou k Trumpovi. Pokud ve volbě neuspěje, pravděpodobně již nemá šanci nad favoritem Trumpem zvítězit, uvedla agentura AP:

Otevřít v galerii (2)
New Hampshire
New HampshireZdroj: Pixabay

Zdroje: apnews.com, reuters.com, cnn.com

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: