Top hledané
Výsledky (0)
První vesmírné plavidlo soukromé společnosti přistálo na povrchu měsíce.

Ranní ptáče: Americké vesmírné plavidlo přistálo na Měsíci po půl století. Akcie NVIDIA trhaly rekordy, díky UI

Radim Červenka
23. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Oddyseus

Vesmírný modul Odysseus zvládl přistání na povrchu měsíce, naposledy podobné vesmírné plavidlo americké výroby přistálo na měsíci před padesáti lety. Americká společnost Nvidia dosáhla na rekordní zhodnocení akcií za jediný den díky poptávce po polovodičích pohánějících umělou inteligenci. Evropská unie umístí nový úřad pro potírání praní špinavých peněz do Frankfurtu. Rok po experimentu v desítkách firem, kde se zavedl čtyřdenní pracovní týden, se ukazuje, že má pozitivní vliv na efektivitu práce.

Odysseus zvládl přistání na Měsíci

Po přerušení snah o cestování na kontakt s přirozenou družicí země se podařilo vesmírnému modulu přistát na Měsíci. Úspěch je o to unikátnější, že se jedná o iniciativu soukromé společnosti. Modul americké firmy Intuitive Machines začal vysílat data směrem k Zemi dvě hodiny po dosednutí na povrchu měsíce.

Ačkoliv neputoval s lidskou posádkou, nebyl bez nákladu. Modul s sebou nesl vybavení vědeckým výzkumům NASA a také speciální skulpturu umělce Jeffa Koonse nazvanou "Měsíční fáze". Jde o krabici s desítkami malých modelů měsíce, která se už zpět na Zemi nevrátí, uvedl web CNN.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Cena akcií Nvidia rekordně stoupla za jediný den

Hodnota akcií americké společnosti NVIDIA během čtvrtka vzrostla o 16 %, čímž se tržní hodnota společnosti za jediný den zvýšila o ohromujících 273 miliard dolarů, což je rekordní částka. Výrobce čipů zaznamenává prudce rostoucí poptávku po svých polovodičích, které se používají k pohonu aplikací umělé inteligence.

Tržby společnosti se v posledním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku více než ztrojnásobily. Je to nejnovější známka toho, že poprask kolem umělé inteligence pravděpodobně v dohledné době neutichne. Společnost Nvidia, která se staví do pozice jednoho z nejvýznamnějších hráčů na poli umělé inteligence, dosahuje závratných čísel, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Nvidia
NvidiaZdroj: pixabay

Nová agentura proti praní špinavých peněz bude sídlit ve Frankfurtu

Nový úřadu Evropské unie bude sídlit v německém Frankfurtu nad Mohanem, známý je nyní pod zkratkou AMLA (Anti-Money Laundering Authority). Dříve neexistoval žádný celoevropský orgán pro kontrolu špinavých peněz, a tak se Brusel při prosazování svých pravidel spoléhal na národní regulační orgány, ale členské státy ne vždy plně spolupracovaly.

Aktuální Belgické předsednictví prohlásilo, že AMLA bude hrát klíčovou roli v boji proti nezákonným finančním aktivitám, praní špinavých peněz a financování terorismu v EU. Bude mít více než 400 zaměstnanců a zahájí činnost v polovině roku 2025, napsala zpravodajská agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Frankfurt nad Mohanem
Frankfurt nad MohanemZdroj: pixabay

V řadě britských firem se ujal čtyřdenní pracovní týden

Rok uplynul od velkého experimentu, kterého se zúčastnilo 61 britských soukromých firem, jehož cílem bylo vyzkoušet dopady čtyřdenního pracovního týdne s ponecháním 100 % platu. I rok po ukončení experimentu možnost pracovat jen čtyři dny v týdnu si dobrovolně ponechalo 89 % firem a 51 % zaměstnanců nadále pracuje ve zkráceném týdnu.

Výsledky studie, na níž se podíleli také výzkumníci z univerzit v Bostonu, Cambridgi a Oxfordu, byly publikovány tento týden a došly k závěru, že čtyřdenní pracovní týden má pozitivní vliv, jak na přístup zaměstnanců k práci, tak na efektivitu jejich práce, uvedl web CNN.

Zdroje: cnn.com, reuters.com, apnews.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze