Top hledané
Výsledky (0)
Zákon počítá s prodloužením provizoria až do 22. března

Ranní ptáče: Američtí zákonodárci neschválili rozpočtové provizorium země. Sociální síť X se brání proti nařčení z nárůstu nenávistných projevů

Radek Polák
01. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Země stále čeká na schválení rozpočtu

Republikáni odmítají v americké Sněmovně reprezentantů kompromisy s demokraty. Výsledkem je prodloužení rozpočtového provizoria země. Nařčení z nárůstu nenávistných projevů proti LGBTQ a zvyšujícímu se počtu dezinformací na síti X se v těchto dnech u soudu brání právníci majitele této platformy Elona Muska.

Sněmovna schválila prodloužení rozpočtového provizoria

Americká Sněmovna reprezentantů většinou 320 ku 99 hlasům schválila další prodloužení rozpočtového provizoria. Opatření, které má zabránit částečnému kolapsu vládních úřadů, nyní putuje do Senátu. Mezním termínem pro schválení je 22. březen. Zákonodárci doufají, že do té doby schválí sérii 12 zákonů zajišťujících financování vlády na zbytek rozpočtového roku, jenž končí 30. září.

V nedohledu zůstává současně schválení balíku o nouzové pomoci pro Ukrajinu, Izrael a další americké spojence. Návrh, který zahrnuje zhruba 60 miliard dolarů, tedy 1,4 bilionu korun na podporu země napadené Ruskem. Ten před více než dvěma týdny prošel Senátem USA, předseda americké Sněmovny reprezentantů za republikány Mike Johnson jej však odmítá předložit k hlasování ve sněmovně, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Soud řeší nárůst nenávistných projevů na síti X

Dalšími výslechy pokračovalo soudní jednání, v němž společnost X Corp. zažalovala neziskovou organizaci Center for Countering Digital Hate. Ta zdokumentovala nárůst nenávistných projevů na stejnojmenné sociální síti od doby, kdy byla koupena Elonem Muskem. Ve zprávách podrobně popisuje nárůst nenávistných projevů proti LGBTQ. Reportuje také o zvyšujícím se počtu dezinformací, jež se na uvedené platformě objevily. Podle X Corp. však výzkumníci centra porušili podmínky služby sítě nesprávným sestavováním veřejných tweetů. Společnost proto požaduje miliony dolarů jako náhradu škody za ztracenou reklamu, protože ze sociální sítě odešla řada významných zadavatelů reklamy, jak dodává agentura AP

Otevřít v galerii (2)
Nenávist se projevuje rovněž na internetu
Nenávist se projevuje rovněž na internetuZdroj: Pixabay

Český státní dluh loni vzrostl

Český státní dluh se loni zvýšil o 216,1 miliardy korun na rekordních 3,111 bilionu korun. Výši dluhu potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 285 870 korun.

Za zvýšením státního dluhu stojí zejména vydání nových státních dluhopisů, které ministerstvo financí využilo k financování schodku loňského rozpočtu 288,5 miliardy korun nebo k refinancování splatných obligací. Výdaje na obsluhu státního dluhu loni dosáhly 68,3 miliardy korun. Meziročně se zvýšily o 18,8 miliardy korun, napsal portál Ceskenoviny.cz

Otevřít v galerii (2)
Státní dluh narostl
Státní dluh narostlZdroj: Pixabay

Ghanský parlament schválil zákon proti homosexualitě

Ghanský parlament ve středu jednomyslně schválil kontroverzní zákon proti homosexualitě, který kriminalizuje nejen LGBTQ vztahy, ale také ty, kteří podporují LGBTQ práva. Uvedený krok vyvolal mezinárodní pobouření.

Návrh zákona rozšiřuje rozsah trestních sankcí proti lesbám, gayům, bisexuálům, transsexuálům, transsexuálům a queer lidem – prostě za to, jací jsou – a hrozí trestní postihy proti domnělým spojencům LGBTQ+ lidí,“ 

řekl k tomu šéf OSN pro lidská práva Volker Türk. Schválení zákona přitom označil za „hluboce znepokojivé“. Normu musí ještě podepsat prezident země, aby mohla vstoupit v platnost, jak upozornila televizní stanice CNN.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, CNN

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: