Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Angelina Jolie prodala dárek od Brada Pitta. Propad české ekonomiky. Islámský stát sílí

Lukáš Bilinec
03. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Americká herečka Angelina Jolie

Ve Spojených státech mají důvod k optimismu. Stoupá počet naočkovaných a vyhlídky slibují dostatek vakcín pro všechny dospělé obyvatele USA do konce května. Optimismus naopak nebudí vzrůstající počet útoků Islámského státu na území států Sýrie a Iráku. A věděli jste, kde vyroste nová futuristická aréna ve tvaru vesmírné lodi? 

Islámský stát v Iráku a Sýrii opět sílí

Otevřít v galerii (5)
Ruiny v iráckém městě Mosul po válce s Islámským státem
Ruiny v iráckém městě Mosul po válce s Islámským státemZdroj: Unsplash.com/leviclancy

Ačkoliv byl Islámský stát oficiálně poražen už zhruba před dvěma lety, jeho odkaz přežívá dál a v posledním roce výrazně sílí. Mnoho bojovníků ISIL (Islánský stát v Iráku a Levantě) a ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii) ve skutečnosti nikdy neopustilo oblast, ve které se dříve bašty islámského státu rozkládaly. V loňském roce byly Irák i Sýrie svědky významného nárůstu počtu útoků ISIL. Jen v Iráku bylo v prvním čtvrtletí roku 2020 zaznamenáno téměř 600 útoků islamistických teroristů. V Sýrii jsou pak úmrtí v oblastech jako Deir Az Zor hlášeny téměř denně a celkový počet obětí mezi civilisty za uplynulý rok je tak ve stovkách osob. Někteří vojáci se navíc o událostech v oblasti bojí mluvit. Útoky na vojenská kontrolní stanoviště se množí a lidé, kteří spolupracují s vládními režimi čelí maximálnímu riziku, že si je teroristé vyhlédnou jako své cíle. Na denním pořádku jsou vraždy strážných i řidičů nákladních vozů. 

Výkon české ekonomiky vloni klesl

Otevřít v galerii (5)
Bankovka v hodnotě 2 tisíce korun českých
Bankovka v hodnotě 2 tisíce korun českýchZdroj: Pixabay.com/vjkombajn

Hrubý domácí produkt v loňském roce dle očekávání výrazně poklesl. Stalo se tak v návaznosti na koronavirovou pandemii a dlouhodobá přísná opatření. Pozitivním faktem může být, že ve 4. čtvrtletí HDP mezičtvrtletně vzrostlo o více než půl procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 %, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu. Na straně poptávky byly hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností,"

sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Biden nabádá k očkování učitelů

Otevřít v galerii (5)
Americký prezident Joe Biden při svém projevu
Americký prezident Joe Biden při svém projevuZdroj: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden vyzval státy USA, aby upřednostňovaly učitele u očkování proti COVID-19. Každý pedagog by měl podle něj do konce března dostat alespoň jednu dávku, aby se děti mohly rychle vrátit do škol. Prezident tvrdí, že již více než 30 amerických států podniklo kroky k zajištění očkování pedagogů a on sám plně využívá autoritu federální vlády k přesvědčení zbývajících států. Osmasedmdesátiletý státník navíc vyjádřil přesvědčení, že do konce května bude ve Spojených státech k dispozici dostatek vakcín pro každého dospělého člověka. Podle jeho slov se naplní cíl, který si dal hned na začátku svého působení ve funkci - tedy dodání 100 milionů dávek protikovidové vakcíny během prvních 100 dnů v úřadu. Zároveň však vyzval Američany, aby zůstali obezřetní, nosili pokrývku úst a nosu a dodržoval sociální distanc. 

"Dnešní oznámení je velkým krokem v naší snaze porazit tuto pandemii. Musím k vám však být upřímný. Tenhle boj zdaleka není u konce,"

uvedl Biden v televizním prohlášení. 

Angelina Jolie prodala obraz od Brada

Otevřít v galerii (5)
Brad Pitt a Angelina Jolie ve filmu Pan a paní Smithovi
Brad Pitt a Angelina Jolie ve filmu Pan a paní SmithoviZdroj: Stephen Vaughn / SMPSP

Téměř pět let po rozpadu superhvězdného hereckého pádu Angelina Jolie a Brad Pitt se slavná herečka zbavila cenného obrazu, který jí její exmanžel věnoval v roce 2011. Jde o obraz mešity od bývalého premiéra Spojeného království, Winstona Churchilla, s názvem Tower of Koutoubia Mosque. Tuto malbu Churchill věnoval americkému prezidentu F. D. Rooseveltovi. Na aukci v Londýně se Angelině povedlo obraz prodat za 11,5 milionu amerických dolarů (zhruba 250 milionů českých korun). Jedná se o nejvyšší částku, jaká kdy byla za obraz od Churchilla vyplacena. Nový vlastník obrazu je anonymní, ale údajně by měl pocházet z Belgie. 

V Torontu vznikne futuristický stadion

Otevřít v galerii (5)
Multifunkční stadion v kanadském Torontu
Multifunkční stadion v kanadském TorontuZdroj: Populous

Architektonické studio Populous představilo vizualizaci speciálně navržené víceúčelové arény v kanadském Torontu, připomínající vesmírnou loď. Kromě hudebních koncertů by se měly na stadionu pro 7000 lidí konat i esportové turnaje. Stadion vyroste v areálu Canadian National Exhibition (CNE) do konce roku 2025. Jeho futuristický vzhled koresponduje s jeho využitím - profesionální hraní počítačových her (esport) je totiž označováno jako sport budoucnosti. Architekti z Populous navrhli arénu tak, aby byla schopná hostit turnaje tohoto typu i tradičnější divadelní a koncertní akce. Vrchní šéf Populous Jonathan Mallie uvedl, že se jedná o spojení starých a nových prvků a diváci tu uvidí nejmodernější formy představení. Developer OverActive Media je vlastníkem globálních esportových franšíz, včetně týmů Toronto Ultra (ze hry Call of Duty) a Toronto Defiant (hra OverWatch). Netají se tím, že by rád v této aréně časem uspořádal herní akce celosvětového významu. 

To je od nás pro středeční ráno vše. Přejeme vám, ať je dnešní den plný příjemných zážitků a dobré nálady. Už francouzský spisovatel Victor Hugo věděl, že:

"Den, kdy se člověk ani jednou nezasmál, by měl považovat za ztracený."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze