Top hledané
Výsledky (0)
Politický souboj se odehrával mezi kandidátem, který představuje kontinuitu, a Mileiem, jenž je vnímán jako zásadní změna

Ranní ptáče: Argentina zvolila prezidentem pravicového Javiera Mileie. Djokovič má už sedmý titul z Turnaje mistrů

Radek Polák
20. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Překvapením skončily volby v Argentině

Protestní hlas většiny Argentinců rozhodli o tom, že se novým prezidentem země stane pravicový ekonom Javier Milei. Ten slibuje převratné ekonomické kroky, včetně nahrazení domácí měny peso americkým dolarem. Rekordní sedmý titul na Turnaji mistrů slaví Novak Djokovič, který ve finále porazil Jannika Sinnera. 

Argentinským prezidentem bude pravicový ekonom Milei

Argentina zvolila za svého příštího prezidenta libertariánského outsidera Javiera Mileie. Po desetiletích stagnace provázené vysokou inflací a rekordní mírou chudoby se tak v této jihoamerické zemi otevírá prostor pro program radikální ekonomické reformy. Hlavní konkurent, kterým byl ministr hospodářství Sergio Massa již přiznal porážku. Předběžné výsledky ve druhém kole voleb ukázaly, že Milei má více než 56 procent hlasů. Massa získal přes 44 procent. Milei slíbil řadu radikálních reforem, včetně snížení veřejných výdajů o 15 procent, zrušení centrální banky a převedení argentinského pesa na americký dolar, uvedla Al Jazeera.

V tenisovém Turnaji mistrů zvítězil Djokovič

Srbský tenista Novak Djokovič získal rekordní sedmý titul na Turnaji mistrů, jak napsal server Ceskenoviny.cz. První hráč světového žebříčku ve finále porazil Itala Jannika Sinnera 6:3, 6:3 a obhájil v Turíně loňský úspěch. Dosud se s šesti primáty dělil o první místo v historických tabulkách se Švýcarem Rogerem Federerem.

Luxusní byt s předzahrádkou na prodej, Praha
Luxusní byt s předzahrádkou na prodej, Praha, Praha 8

Finálovou výhrou v Turíně tak Djokovič korunoval vydařenou sezonu, v níž mimo jiné rozšířil svou grandslamovou sbírku úspěchů o tři tituly z Melbourne, Paříže a New Yorku. Jen ve Wimbledonu nestačil ve strhujícím pětisetovém finále na další z nastupujících hvězd Carlose Alcaraze.

Otevřít v galerii (3)
Djokovič se stává tenisovou legendou
Djokovič se stává tenisovou legendouZdroj: Pixabay

Klimatické změny snižují produkci vína ve světě

Podle Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno má letos světová produkce vína klesnout na nejnižší úroveň od roku 1961. To je způsobeno vysokými teplotami a mimořádnými záplavami. V Itálii se má tento objem snížit o 12 a ve Španělsku o 14 %. Obě země patří k největším výrobcům vína na světě.

„Klimatické změny mají obrovský dopad na produkci vína, 

řekl CNN Giogio Delgrosso, vedoucí statistiky v této mezinárodní organizaci.

Delgrosso současně dodal, že v minulosti udeřilo extrémní počasí každých několik let, aby přerušilo dlouhé období zdravé a bohaté sklizně. 

„Nyní se extrémní klimatické jevy dějí neustále. Každý rok je něco."

Otevřít v galerii (3)
Produkce vína se oproti minulosti sníží
Produkce vína se oproti minulosti snížíZdroj: Pixabay

Fanoušci podávají hromadnou žalobu na Velkou cenu Las Vegas

Návštěvníci Formule 1, kteří byli nuceni opustit dějiště Velké ceny Las Vegas v pátek brzy ráno před začátkem druhého tréninku, podali hromadnou žalobu. Požadují náhradu škody ve výši nejméně 30 000 dolarů. Ti, kteří si koupili vstupenky na zahajovací večer závodu, viděli ve čtvrtek večer pouhých devět minut tréninku, než Carlos Sainz přejel kryt vodního ventilu a poškodil své Ferrari.

Závodní funkcionáři nabídli poškozeným slevu ve výši 200 dolarů v oficiálním obchodě se suvenýry, pouze však pro ty, kteří měli vstupenku na jeden noc. Většiny fanoušků se to však netýkalo, protože měli třídenní permanentky, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Formule 1 řeší skandál
Formule 1 řeší skandálZdroj: Pixabay

 

Zdroj: CNN, AP, Al Jazeera, Ceskenoviny.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: