Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Ariana Grande vystoupí ve Fortnite. Hlavní město Nigérie v ohrožení. Budova z uhlíkového betonu

Lukáš Bilinec
02. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Zpěvačka a herečka Ariana Grande

Přejeme úspěšný vstup do nového pracovního týdne (nejen) všem ptáčatům. I dnes pro vás máme mnoho zajímavých zpráv z domova i ze světa. Už v pátek vystoupí Ariana Grande na velkolepém koncertu v počítačové hře Fortnite. Úplně jiné starosti mají obyvatelé hlavního města Nigérie, které se trápí s pravidelnými povodněmi a situace pomalu ale jistě eskaluje. A věděli jste, za jakou sumu peněz koupil spoluzakladatel Twitteru jednu australskou firmu? O tom všem a mnoha dalších zajímavostech se dočtete v dnešním ranním přehledu zpráv.

Nejlidnatější město Afriky může do konce století zmizet pod vodou 

Otevřít v galerii (8)
Hlavní město Nigérie - Lagos
Hlavní město Nigérie - LagosZdroj: Unsplash/ Nupo Deyon Daniel

Lagos je s více než 21 miliony obyvatel nejlidnatějším městem celé Afriky. V období dešťů od března do listopadu tuto metropoli trápí každoroční záplavy. Letos však hlavní město Nigérie zažilo povodně, na které místní obyvatelé nejsou zvyklí. Pod vodou se ocitla hlavní obchodní čtvrť města. Lidé sčítají ztráty a bojí se příštích let. Podle mnoha odborníků se totiž do roku 2100 město může stát neobyvatelné, protože skončí pod vodou. 

"Bylo to velmi špatné a neobvyklé. Vyjel jsem z domu a neuvědomil jsem si, že až tolik pršelo. Kvůli povodním byl hustý provoz. Čím dál jsme jeli, tím byla hladina vody vyšší. Stále stoupala, až zakryla nárazník mého auta a pak mi začala dovnitř téct voda,"

svěřil se pro CNN jeden z místních obyvatel, Eselebor Oseluonamhen. 

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Babiš a Zeman dnes budou jednat o novém vedení BIS

Otevřít v galerii (8)
Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman
Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš ZemanZdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Předseda vlády Andrej Babiš novinářům potvrdil, že se dnes v 18 hodin setká s prezidentem Milošem Zemanem. Jednat by měli mimo jiné o změnách ve vedení Bezpečnostní informační služby (BIS), ve které v tomto měsíci nejspíše skončí její dosavadní šéf Michal Koudelka. Právě toho hlasitě kritizuje prezident Miloš Zeman, který ho už šestkrát odmítl na návrh vlády povýšit do generálské hodnosti. Podle zpráv serveru Seznam Zprávy by mohl Andrej Babiš prezidentovi vyhovět a Koudelku odvolat. Proti jsou představitelé opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP09) i Piráti a STAN. Po odvolání naopak volá hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). 

Spolumajitel Twitteru dělá v Austrálii největší obchod v historii země 

Otevřít v galerii (8)
Jack Dorsey ještě v roce 2010
Jack Dorsey ještě v roce 2010Zdroj: Profimedia

Jack Dorsey opět ukazuje, že není žádný troškař. V Austrálii jeho společnost Square potvrdila transakci v hodnotě 29 miliard amerických dolarů (zhruba 623 miliard českých korun) za nákup firmy Afterpay, která se specializuje na nákupy s možností pozdějšího placení. Nabídka je velmi štědrá, o více než 30 % nad páteční uzavírací cenou na burze. Dohoda vytvoří nového splátkového giganta. Navíc jde o dosud největší odkup australské firmy v historii tohoto státu. Australská firma uvedla, že její představenstvo jednomyslně doporučilo dohodu svým akcionářům, kteří by měli vlastnit přibližně 18,5 procenta nové společnosti. Firmu založili Australané Nick Molnar a Anthony Eisen v roce 2014 a má více než 16 milionů zákazníků. 

Ochranný jízdní pruh na Podolském náměstí budí kontroverze

Otevřít v galerii (8)
Cyklista v Praze u Vltavy
Cyklista v Praze u VltavyZdroj: Pixabay/ user32212

Velkou vlnu nevole mezi řidiči vyvolala v Praze další vyhrazená cesta pro cyklisty, která se nachází na Podolském nábřeží ve směru z centra. Jen o několik metrů dál je přitom značená cyklostezka. Tu podle průzkumů využívá více než 2000 cyklistů denně. Nový chráněný pruh na silnici poté dalších několik stovek. Odborníci i veřejnost se přou, zda-li je v tomto úseku "další cyklostezka" potřeba. I když je nový pruh vyznačený už několik týdnů, stále nemá značení a mnoho řidičů tak neví, že jde o ochranný jízdní pruh pro cyklisty. To mimo jiné znamená, že pokud zde cyklista nejede, mohou ho řidiči motorových vozidel využívat. Za poslední dva roky hlavní město investovalo do cyklostezek skoro 300 milionů českých korun. 

Ariana Grande bude mít koncert ve hře Fortnite

Otevřít v galerii (8)
Ariana Grande na hudebních cenách Grammy
Ariana Grande na hudebních cenách GrammyZdroj: Profimedia

Další velkou hudební hvězdou, která bude moci odehrát virtuální koncert v populární počítačové hře Fortnite, bude Ariana Grande. Osmadvacetiletá zpěvačka potvrdila tuto zprávu na svém Instagramu, kde rovnou ukázala i svůj virtuální avatar. Jedna z nejpopulárnějších zpěvaček světa vystoupí už příští víkend v rámci koncertní série Rift Tour. Série pěti koncertů od pátku 6. srpna do neděle 8. srpna je něco, co by si fanoušci popové divy neměli nechat ujít. Epic Games doporučují, aby zájemci o koncert byli připraveni dostat se do hry už 60 minut před samotným začátkem. Jinak se může stát, že se nebudou schopní připojit. Už ve středu se začne prodávat speciální skin s Arianou, který naváže na předchozí celebrity skiny v této populární hře.

Tesla bude platit za problémy s bateriemi

Otevřít v galerii (8)
Vůz Tesla
Vůz TeslaZdroj: Unsplash/ Vlad Tchompalov

Automobilka Tesla se postavila čelem k incidentům s bateriemi u Modelu S. Je připravena zaplatit více než 1,5 milionu amerických dolarů (více než 32 milionů českých korun) svým zákazníkům. Stížnosti se poprvé objevily v roce 2019, kdy vyšla nová aktualizace baterií v těchto elektromobilech. Tato aktualizace měla změnit nastavení řízení nabíjení a teploty, což mělo za cíl pomoci chránit baterii a zlepšit její životnost. Někteří majitelé vozu zaznamenali po tomto upgradu snížení maximálního napětí své baterie, které se vyřešilo až o deset měsíců později, a rozhodli se firmu zažalovat. S hromadnou žalobou uspěli a Tesla musí každému zaplatit 625 amerických dolarů (přibližně 13430 českých korun). 

První budova na světě z uhlíkových vláken vyroste v Německu

Otevřít v galerii (8)
Vizualizace budovy The Cube v univerzitním kampusu v Drážďanech
Vizualizace budovy The Cube v univerzitním kampusu v DrážďanechZdroj: Henn

Vědci z Technické univerzity v Drážďanech spolupracují s německou architektonickou firmou Henn na vytvoření první betonové budovy, která bude místo oceli vyztužena uhlíkovými vlákny. The Cube je v současné době ve výstavbě v univerzitním kampusu v německých Drážďanech a je označována za první budovu na světě, vyrobenou z uhlíkového betonu. Tento nově vyvinutý typ betonu nabízí stejnou strukturální pevnost jako beton s ocelovou výztuží. Jeho výhodou je navíc to, že používá mnohem méně betonu. Výsledný materiál je navíc nejen čtyřikrát pevnější než běžný beton, ale také čtyřikrát lehčí, díky zmenšeným konstrukčním částím. Síť z uhlíkových vláken je navíc odolná proti korozi a má tak delší životnost. 

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Yves Saint Laurent otevírá nové butiky 

Otevřít v galerii (8)
Yves Saint Laurent muzeum v marockém Marakéši
Yves Saint Laurent muzeum v marockém MarakéšiZdroj: Unsplash/ JR Harris

Koronavirová pandemie? No a co! Saint Laurent nedávno otevřel své nové obchody na řeckém Mykonosu, na španělské Ibize, nebo na Baleárských ostrovech. Hlavně řecký butik je architektonicky velice povedený a připomíná místní stavby. Stěny a podlahy jsou tvořeny bílým a šedým tadelaktem (vodotěsnou omítkou). Uvnitř obchodu vyplňují prostor poniklované mosazné konstrukce s čirým sklem a exotickým dřevem. Kromě toho má obchod terasu s bílými a černými mramorovými stoly a posezení, kryté pergolou. Tento butik nabízí pánské i dámské výrobky. Jde o vůbec první místo, kde si v Řecku můžete Yves Saint Laurent koupit. Obchod na Ibize je postaven ve stylu Art Deco. Zdá se, že YSL přečkal koronavirovou pandemii v dobré formě.

Více zpráv už pro vás v pondělí ráno nemáme. Připravili jsme ale již tradičně jeden inspirativní citát k zamyšlení. Dnes od švýcarského psychoterapeuta Carla Gustava Junga:

"Sen, nad kterým se nezamyslíme, je jako dopis, který neotevřeme."

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze