Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Karlu Gottovi vychází autobiografie. Narozeniny Michala Davida. Volkswagen chce překonat Teslu

Kateřina Ostrejšová
14. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Karel Gott

Krásné středeční ráno všem našim ptáčátkům. Dnes slaví narozeniny Michal David a oslavil by je i další český velikán - Karel Gott. V den jeho nedožitých 82. narozenin vyjde jeho oficiální autobiografie, kterou zpěvák dokončil několik týdnů před svou smrtí. To vše, a ještě mnohem víc v dnešním Ranním ptáčeti.  

Praha bude žít hudbou  

Otevřít v galerii (8)
Muž hraje na piano
Muž hraje na pianoZdroj: Freepik

Tento pátek a sobotu rozehraje ulice, náměstí, parky i další místa hlavního města multižánrový festival Praha žije hudbou. Nabídne na 250 koncertů hudebníků nejrůznějších žánrů od popu přes rock, jazz, rap, beatbox, elektroniku až po vážnou hudbu, ale také řadu divadelních představení nebo slam poetry. No dvoudenním festivalu pod heslem “Umění patří do ulic” vystoupí netradičně bez velkých pódií přímo na ulici například jazzový trumpetista Laco Deczi s ansámblem Celula New York, zpěvák Ondřej Ruml, multižánroví minus123minut, folk-popový písničkář Voxel nebo mistři beatboxu Endru a Tiny Beat. Někteří se tak vrátí ke svým začátkům, jiní si vyzkoušejí hraní na ulici poprvé. Program z oblasti vážné hudby vzniká i letos ve spolupráci s festivalem Pražské jaro. 

Phishingové podvody využívají popularitu kryptoměn 

Otevřít v galerii (8)
Hacker na počítači
Hacker na počítačiZdroj: Freepik

Avast, globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení a ochrany soukromí, v prvních šesti měsících roku 2021 zjistil, že v zemích, kde roste popularita kryptoměn, se častěji objevují phishingové podvody zaměřené na tento typ platidla. Výzkumné laboratoře Avastu zachytily a ochránily od začátku roku uživatele před vyšším množstvím phishingových stránek souvisejících s kryptoměnami, přičemž většina se vydávala za legitimní správcovské peněženky. Rozmach těchto webů lze pozorovat v zemích, kde jsou kryptoměny nejrozšířenější.  

„Kryptoměnový trh prudce stoupá. Bitcoin dostal nový impuls po nedávných zprávách ze Salvadoru, že bude v zemi uznán jako legální platidlo a další země v regionu se budou tímto příkladem řídit,”  

říká vedoucí analytik Avastu Peter Kováč.  

Praha začala očkovat lidi bez domova jednorázovou vakcínou  

Otevřít v galerii (8)
Muž leží na ulici
Muž leží na ulici Zdroj: Freepik

Hlavní město ve spolupráci s Armádou spásy spustilo očkování lidí bez přístřeší jednodávkovou vakcínou Janssen přímo v terénu. Po řadě jednání v minulých týdnech k tomu dalo svolení ministerstvo zdravotnictví. Tam, kde stát neproplatí aplikaci očkovací látky, zajistí úhradu Praha. Aktivita vychází ze záměru hlavního města Prahy zvýšit proočkovanost všech zranitelných skupin obyvatel, včetně cizinců bez pojištění a lidí bez přístřeší.  

„Na území hlavního města je stále řada lidí, kteří propadli všemi záchytnými sítěmi a nemají přístup k očkování proti nemoci covid-19. Ve spolupráci s terénními službami jdeme těmto lidem vstříc a mobilní očkovací týmy mohou začít aktivně nabízet očkování přímo v místech, kde se tito lidé zdržují,”

uvedla Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví. 

Michal David slaví narozeniny  

Otevřít v galerii (8)
Michal David
Michal DavidZdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Český zpěvák a skladatel Michal David slaví 61. narozeniny. Jeho kariéra začala v roce 1976, kdy založil jazzovou kapelu “Čtyři” a o dva roky později už získal ocenění Hudebník roku. Popovým idolem se stal ale až o chvíli později, kdy s písní Nenapovídej zvítězil na festivalu Intertalent. První sólové album vydal v roce 1980 a od té doby jsme písničky Michala Davida mohli slyšet opravdu v hodně filmech - Vítr v kapse, Láska z pasáže, Kamarád do deště, Discopříběh 1 a 2 a Decibely lásky. V roce 1987 se definitivně rozhodl pro sólovou kariéru.  

V loňském roce oslavil 40 let na scéně a kulaté narozeniny, ke kterým udělal dva koncerty v O2 aréně. Ty musely být kvůli pandemii přesunuty, nyní to vypadá, že proběhnou 28. a 29. 6. 2022.  

Na Kubě vypukly největší protivládní protesty za posledních 30 let  

Otevřít v galerii (8)
Žena na demonstraci
Žena na demonstraciZdroj: Freepik

V neděli vyšly tisíce Kubánců do ulic protestovat proti autoritářské vládě, kterou obyvatelé viní z potlačování lidských práv a z ekonomické krize prohloubené pandemií. Zahraniční agentury protesty označily za největší protivládní demonstrace na Kubě za posledních třicet let, podle deníku El País policie zatkla před sto lidí.  

"Pokyn k boji je dán: revolucionáři do ulic,"  

prohlásil v neděli po vypuknutí demonstrací prezident Díaz-Canel, který je i šéfem komunistické strany, jediné povolené v zemi. Protivládní protesty přičetl Spojeným státům, jejich od 60. let minulého století trvajícímu obchodnímu embargu a zpřísnění ekonomických sankcí za předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Prodej luxusního domu, Praha - západ - 414 m2
Prodej luxusního domu, Praha - západ - 414 m2, Okolí Prahy

Volkswagen chce překonat Teslu ve výrobě elektromobilů 

Otevřít v galerii (8)
Značka Volkswagen
Značka VolkswagenZdroj: Freepik

Volkswagen, největší evropská automobilka, očekává, že do konce roku 2030 bude polovina jejích vozidel prodaných po celém světe poháněna bateriemi. Cílem společnosti je do roku 2025 překonat Teslu a stát se největším výrobce, elektrických aut na světě. Elektrické automobily se v loňském roce na prodeji Volkswagenu podílely 3 %. Celkem se loni prodalo 9,2 milionu aut.  

"Stanovili jsme si strategický cíl stát se globálním lídrem na trhu s elektromobily, a jsme na dobré cestě. Nyní nastavujeme parametry,"  

uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Zvýšení marže na 9 % z předchozích 8 % je důkazem, že automobilka věří ve zvládnutí přechodu k elektrickým vozům.  

Autobiografie Karla Gotta vychází dnes na jeho narozeniny 

Otevřít v galerii (8)
Karel Gott
Karel GottZdroj: Pavel Machan - Czech News Center a.s. / CNC / Profimedia

Dnes by oslavil narozeniny ještě jeden velikán české hudby, a to přímo ten největší - Karel Gott. V den jeho nedožitých 82. narozeninách dnes vyjde jeho oficiální autobiografie, kterou zpěvák dokončil několik týdnů před svou smrtí. “Má cesta za štěstím” bude mít téměř 700 stran, v níž najdeme 1800 fotografií. Gott v knize otevřeně hovoří o svých dcerách, rodině, kamarádech, ale třeba i zálibách. Informovala o tom ČTK. 

Knihu, jejíž doporučená cena je 1229 korun, otevírá prolog, který Gott napsal v létě 2019.  

"Dovedu si představit, že spousta lidí, ať přátel, či známých, kteří prošli mým životem a v knize se nenajdou, může být zklamána. Ale věřte mi, že pokud by se v knize měli všichni objevit, stal by se z mé autobiografie nezáživný telefonní seznam,"  

napsal Gott, který v závěrečných kapitolách popisuje období zápasu s těžkou chorobou. 

Velká Británie bude spolupracovat s Talibanem, pokud bude u moci  

Otevřít v galerii (8)
Britská vlajka
Britská vlajkaZdroj: Freepik

Británie bude spolupracovat s Talibanem, pokud vstoupí do vlády v Afghánistánu, řekl britský ministr obrany Ben Wallace v rozhovoru zveřejněném v úterý pro Daily Telegraph. Wallace však varoval, že Británie přezkoumá jakýkoli vztah, pokud se budou chovat způsobem, který jde vážně proti lidským právům. Taliban, který vládl v Afghánistánu železnou pěstí od roku 1996 do roku 2001, bojoval 20 let za svržení vlády podporované Západem v Kábulu.  

Sunnitská muslimská povstalecká skupina vyvíjí nový tlak na obklopení měst a získání území. Ve svém rozhovoru pro noviny Wallace uznal, že vyhlídky Spojeného království na spolupráci s Talibanem by byly kontroverzní. 

To je od nás pro dnešek vše, budeme se na vás těšit zase zítra. A posíláme slova Karla Gotta, který by dnes oslavil 82. narozeniny:  

“Kdo se nesmíří s realitou a vývojem doby, musí skončit.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze