Top hledané
Výsledky (0)
Babiš vydržel mluvit před pultem čest hodin, na rekord Tomia Okamury nedosáhl.

Ranní ptáče: Nová totalita a polistopadový kartel, řečnil ve sněmovně Babiš šest hodin. Muchová je v semifinále US Open

Radim Červenka
06. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Karolíná Muchová slaví postup do semifinále US Open.

S řečněním předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepřestal ani po napomínání od vedení Sněmovny. Tenistka Muchová se dostala do semifinále na dalším grandslamu. Padl nejpřísnější trest za útoky na kapitol v USA, dotyčný si odsedí 22 let vězení. Důchody se od ledna zvýší, uvedl ministr Jurečka.

Andrej Babiš během projevu

Andrej Babiš na rekord v řečnění za pultem nedosáhl

Dlouhých šest hodin vydržel lídr největší opoziční strany ve Sněmovně mluvit za pultem. Ačkoliv byl napomínán, že nehovoří k projednávanému zákonu, skončit odmítal s odvoláním na přednostní právo předsedy jedné z parlamentních stran. Přesně o hodinu déle koncem února vydržel mluvit na stejném místě předseda SPD Tomio Okamura.

Přiznal vlastnictví koncernu Afrofert, který musel v minulosti přesunout do svěřeneckých fondů, provázanost s firmou v minulosti odmítal. Navrhl konec ve funkci ministra Vlastimila Válka (TOP 09) kvůli nedostatku některých léků a Ústavní soud označil za "novou totalitu" a "polistopadový kartel", informovala ČTK.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Tenistka Muchová si zahraje semifinále na US Open

Karolína Muchová původem z Olomouce porazila ve čtvrtfinále Rumunku Soranu Cirsteaovou jednoznačně po setech 6:0 a 6:3. O postup do finále se utká s domácí hráčkou Cori Gauffovou z USA. Jedno finále už má tuto sezónu za sebou, nakonec se však na Roland Garros musela obejít bez titulu.

Karolíná Muchová je první Češkou v semifinále US Open od roku 2016, ovšem nemusí být sama, jak zmiňuje ČTK na svém webu. Markéta Vondroušová může rovněž postoupit do semifinále a tudíž není vyloučeno ani čistě české finále, k němu však ještě pro české tenistky povede dlouho cesta.

Za útok na kapitol padl trest 22 let vězení

Vůdce krajně pravicové organizace Proud Boys Enrique Torrio byl odsouzen k nejvyššímu trestu za útoky na Kapitol, soud mu dal za vinu i skutek rozvratného spiknutí, za který bylo odsouzeno v historii jen minimum obviněných. V kauze násilného vniknuti do budovy, kde měli volení zástupci USA potvrdit zvolení Joe Bidena prezidentem je obviněno přes 1 100 lidí.

Torrio se před soudem omlouval a celou akci označil za velkou ostudu. Sám nebyl přítomen, ale podle soudu byl hlavním organizátorem násilného skutku proti americké demokracii. Před soudem tvrdil, že nikdy nechtěl zpochybnit volby a bude se stydět do konce života. Obžaloba pro něho navrhovala dokonce trest 33 let vězení, ale soudce to odmítl s tím, že pro takový trest by musel vyhodit do povětří celou budovu, uvedla stanice BBC.

Otevřít v galerii (3)
Enrique Tarrio
Enrique TarrioZdroj: Profimedia

Důchody od ledna dále porostou

S novým rokem čeká penzisty další navýšení jejich příjmů. Půjde o částku 360 korun, kdy se zvedne základní solidární část penze, tudíž důchody porostou všem seniorům stejně. Zásluhová část se měnit nebude. Průměrná starobní penze byla na konci června 20 233 korun a pobíralo ji 2, 36 milionů penzistů. O jejím dalším nárůstu hovořil na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL), napsala ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Důchodci si přilepší
Důchodci si přilepšíZdroj: Profimedia

Statisíce lidí v Česku je ohroženo příjmovou chudobou

Pod hranici 20 tisíc korun měsíčně si v zaměstnání vydělá statisíce Čechů a Češek. Růst spotřebitelských cen, který provází současnou vysokou inflaci, tak ještě více ohrožuje tyto lidi s nízkými příjmy. Server Novinky.cz upozornil na nízké finanční ohodnocení zaměstnanců pracujících v pekárnách nebo jako skladníci. Do finančních problému se rovněž dostávají lidé v domácnostech s malými dětmi, kdy o ně doma pečuje jeden z rodičů a pobírá příspěvek v rodičovství.

Otevřít v galerii (3)
Nizkopřijmové skupiny mají problémy s nákupy
Nizkopřijmové skupiny mají problémy s nákupyZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, bbc.com, novinky.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze