Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Bartoška slaví 74. narozeniny. Kamery v Tesle vzbuzují obavy. Hongkong stopnul vakcíny Pfizer

Kateřina Ostrejšová
24. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jiří Bartoška

Charismatický herec Jiří Bartoška slaví narozeniny, i po sedmdesátce je pracovně vytížený. Používání kamer do automobilů Tesla vyvolává obavy o soukromí. Hongkongské úřady dnes pozastavily očkování vakcínami od společnosti Pfizer s odvoláním na vadné balení. Příjemné vstávání u ranního přehledu zpráv.  

Povltavská promenáda bude zelenou oázou 

Otevřít v galerii (5)
Vizualizace Povltavské promenády.
Vizualizace Povltavské promenády. Zdroj: magistrát hl. města Prahy
 

Pražští radní pověřili Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy vypracováním studie na tzv. Povltavskou promenádu. Nyní je ulice Povltavská frekventovaná dopravní spojka, která vede z tunelu Blanka směrem do Libně. Ovšem až dojde k prodloužení Městského okruhu pomocí tunelů v úseku Pelc - Tyrolka - Balabenka, bude možné ji výrazně zklidnit. Studie, která bude dokončena v lednu příštího roku, proto bude prověřovat možnosti vzniku budoucí promenády a zeleného propojení s okolními parky. 

„Povltavská promenáda je dlouhodobý projekt, který má za cíl zklidnit rušnou dopravní spojku a poskytnout lepší propojení parků a okolních míst pro chodce a cyklisty,”  

představuje projekt Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy. Takto velká změna může přijít, až bude dokončena výstavba tunelového propojení Městského okruhu. Povltavská promenáda by měla v budoucnu fungovat jako zelená spojka, která propojí tři významné rekreační oblasti: Rohanský park (karlínský břeh Vltavy), rekreační oblast Rokytky a Trojskou kotlinu. 

Kate a William: ze svatebního kostela vakcinační centrum  

Otevřít v galerii (5)
Kate Middleton a princ William ve svatební den.
Kate Middleton a princ William ve svatební den. Zdroj: Profimedia

Včera princ William a Kate Middleton navštívili místo, které hrálo klíčovou roli v jejich vztahu - Westminsterské opatství, kostel, kde si řekli ano. Ten vypadá dnes trošku jinak než před deseti lety v den svatby. Na začátku března zde totiž vzniklo vakcinační centrum, které může poskytnout obyvatelům Westminsteru až dva tisíce očkování každý týden. Během setkání se vévoda a vévodkyně z Cambridge setkaly jak se zdravotníky, tak s očkovanými.  

Jejich návštěva v sobě určitě nesla velkou vlnu nostalgie, když pár kráčel stejnou uličkou jako ve svatební den.  

„Vévoda a vévodkyně se zúčastnily této soukromé chvíle, aby si vzpomněli na všechny ty, kteří přišli o život v důsledku pandemie za posledních dvanáct měsíců,“  

uvedla tisková zpráva na konci své návštěvy. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Jiří Bartoška slaví 74. narozeniny 

Otevřít v galerii (5)
Bartoška s Libuší Šafránkovou v roce 1980.
Bartoška s Libuší Šafránkovou v roce 1980.Zdroj: Profimedia

Jeho fotky zdobily pokoje dívek v celém Československu. Řeč je o charismatickém herci Jiřím Bartoškovi. Divadlo a herectví vystudoval v Brně, kde v roce 1972 absolvoval JAMU. Po dokončení studia rázem započal svoji nabitou hereckou kariéru. Ve filmu debutoval o tři roky později ve snímku “Hřiště”. V roce 1977 zazářil v pravěké trilogii podle knižní předlohy Eduarda Štorcha. První velká seriálová role přišla v roce 1985 v Hubačově Sanitce, populárním jedenáctidílném seriálu. Svoji první a jedinou sošku Českého lva získal ve snímku “Všichni moji blízcí” (1999) za nejlepší mužský herecký výkon.  

I za prahem sedmdesátky je herec stále velmi pracovně vytížený. Naposledy jsme ho mohli zaznamenat ve filmu “Havel” (2020). V letošním roce se na něj můžeme těšit v připravovaném snímku “Zbožňovaný”. Bartoška si zde zahraje všemi milovaného pediatra, který musí odejít do důchodu. Na povrch ale vyplavou věci, se kterými asi tak úplně nepočítá.  

Hongkong pozastavuje některé vakcíny Pfizer 

Otevřít v galerii (5)
Lahvička s vakcínou
Lahvička s vakcínou Zdroj: Pixabay

Hongkongské úřady dnes pozastavily očkování vakcínami od společnosti Pfizer s odvoláním na vadné balení. Město začalo obyvatele očkovat v únoru vakcínami od Sinovacu, ty byly v březnu postupně nahrazeny společností Pfizer. Jejich vakcíny totiž od uvedení na trh vykázaly mnohem větší uplatnění, podle údajů vlády byl počet rezervací obyvatel na očkování dvakrát takový.  

V úterý však Hongkong obdržel oznámení od společnosti Fosun Industrial, distributora vakcín Pfizer, že byly zajištěny vady obalu, které souvisejí s uzavíráním láhví.  

"Společnosti BioNTech a Fosun Pharma nenalezly žádný důvod se domnívat, že je ohrožena bezpečnost výrobků,"  

uvedla vláda. Podle oznámení obyvatel města dnes městské úřady nařídily několika očkovacím centrům, aby přestaly tyto vakcíny používat. 

Kamery automobilky Tesla vzbuzují obavy 

Otevřít v galerii (5)
Bílé auto značky Tesla.
Bílé auto značky Tesla. Zdroj: Pixabay

Používání kamer do automobilů Tesla k záznamu a přenosu videozáznamů cestujících k vývoji technologie vlastního řízení vyvolává obavy o soukromí, uvedl včera americký časopis Consumer Reports. Podle nich používání potenciálně narušuje bezpečnostní výhody monitorování řidičů, které je má varovat, když nevěnují pozornost za volantem.  

"Pokud má Tesla schopnost určit, zda řidič nevěnuje pozornost, musí řidiče v tuto chvíli varovat, stejně jako to již dělají ostatní výrobci automobilů,"  

řekl Jake Fisher, hlavní ředitel testovacího centra Consumer Reports. Automobilky jako Ford Motor a General Motors, jejichž monitorovací systémy nezaznamenávají ani nepřenášejí data ani video, používají infračervenou technologii k identifikaci pohybů očí nebo polohy hlavy řidiče, aby je varovaly, pokud vykazují známky rozptýlení. 

To je z Ranního ptáčete pro dnešek vše, budeme se těšit zase zítra. Mějte fajn den a myslete na slova americké herečky Mae West: 

"Žijeme jen jednou, pokud ale žijeme správně, jednou to stačí."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze