Top hledané
Výsledky (0)
Na základě zjištění tajných služeb belgický a český premiér poslali varovný dopis svým evropským kolegům.

Ranní ptáče: Belgie a Česko varují Evropu před ruskou manipulací eurovoleb. Izrael zaútočil na Írán

Radim Červenka
19. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Fiala

Představitelé Česka a Belgie přišli s výzvou zabránit ruské manipulaci červnových eurovoleb. Podle zdrojů zahraničních zpravodajských agentur Izrael zaútočil drony na Írán, zatím však nebyl avizovaný odvetný útok oficiálně potvrzen, na Blízkém východě tak hrozí další eskalace konfliktu. V Polsku byl obviněn muž z napomáhání atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V Indii se rozjely největší demokratické volby světa.

Ruská manipulace hrozí ovlivněním eurovoleb

Představitelé Belgie a České republiky varují své partnery v Evropské unii, aby přijali naléhavá opatření k zabránění ruského vměšování do červnových celoevropských voleb poté, co zpravodajské služby obou zemí odhalily důkazy o pokusech uplácet zákonodárce EU. Premiéři obou zemí Alexander De Croo a Petr Fiala zaslali otevřený společný dopis evropským lídrům s informacemi o ruském nebezpečí.

Minulý týden, kdy kampaň před volbami 6.-9. června začala nabírat na obrátkách, De Croo uvedl, že belgická zpravodajská služba potvrdila existenci sítě, která se snaží podkopat evropskou podporu Ukrajině v její válce proti Rusku. České tajné služby odhalily několik členů evropského parlamentu, kteří inkasovali peníze za šíření ruské propagandy, napsala americká agentura AP.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Izrael podle anonymních zdrojů zaútočil na Írán

Tři lidé obeznámení s touto záležitostí uvedli, že Izrael zaútočil na Írán. Íránská státní média v pátek brzy ráno oznámila zničení bezpilotních letounů svými silami, a to několik dní poté, co Írán podnikl odvetný útok na Izrael. Jeden ze zdrojů agentuře Reuters řekl, že USA nebyly do útoku zapojeny, ale Izrael je před útokem informoval.

Íránská tisková agentura Fars uvedla, že poblíž armádní základny v centrálním oblasti u města Isfahán byly slyšet tři exploze. Podle íránských informací nešlo o raketový útok a výbuchy byly důsledkem aktivace íránských systémů protivzdušné obrany. K pozemním výbuchům zde nemělo dojít.

V Polsku padlo obvinění za plánování atentátu na Zelenského

Podle polských a ukrajinských úřadů byl obviněn Polák, který údajně napomáhal ruskému spiknutí s cílem zavraždit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Muž, který se jmenuje Paweł K, měl podle čtvrtečního prohlášení "mimo jiné pomáhat ruským speciálním službám při plánování možného útoku na hlavu cizího státu - prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského".

muž se do komplotu zapojil souhlasem s tím, že ruským špionům poskytne informace o bezpečnosti letiště Rzeszów-Jasionka na jihovýchodě Polska, které se nachází asi 100 km od hranic s Ukrajinou. K atentátu mělo dojít během některé z četných leteckých cest ukrajinského prezidenta, informovala na svém webu CNN.

Otevřít v galerii (2)
Polský Rzesów
Polský RzesówZdroj: Pixabay

V Indii byly zahájeny největší demokratické volby světa

V Indii se v pátek začalo hlasovat v největších volbách na světě, v nichž premiér Naréndra Módí usiluje o historicky třetí funkční období na základě ekonomického růstu a své osobní popularity v návaznosti na hinduistický nacionalismus. V hlasování se Módího strana Bharatiya Janata Party (BJP) utká s aliancí dvou desítek opozičních stran, které se snaží zaujmout sliby o pozitivních opatřeních, větším rozdávání peněz a nutnosti zachránit demokratické instituce před Módího diktátorskou vládou.

Obří volební klání zabere necelé dva měsíce a má 7 fází. Dnes probíhá ta největší z nich, hlas odevzdá 166 z jedné miliardy indických voličů a hlasovat se bude ve 21 státech a teritoriích včetně indické části Himaláje, uvedla agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Indie
IndieZdroj: Pixabay

Zdroje: apnews.com, cnn.com, reuters.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze