Top hledané
Výsledky (0)
Spojené státy i Rusko letos čekají prezidentské volby

Ranní ptáče: Biden je podle Putina předvídatelnější než Trump. Hrozí další poškození ekosystému Amazonského pralesa

Radek Polák
15. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Ruský prezident poskytl nový rozhovor

Pro Rusko je podle Vladimíra Putina v amerických prezidentských volbách přijatelnější Joe Biden. Moskva je podle slov ruské hlavy státu ale připravena spolupracovat s kýmkoliv, koho si Američané letos na podzim do Bílého domu zvolí. 10 až 47 % Amazonského pralesa bude vystaveno tlakům, které by mohly posunout místní ekosystém do bodu zvratu, tvrdí nová studie.

Podle Putina Rusko preferuje Bidena před Trumpem

Vladimir Putin řekl, že Rusko by raději vidělo, aby americký prezident Joe Biden vyhrál druhé funkční období. Označil ho za zkušenějšího a předvídatelnějšího než Donalda Trumpa. V rozhovoru s korespondentem ruské státní televize Putin prohlásil, že bude spolupracovat s jakýmkoliv americkým vůdcem, který bude zvolen, ale jednoznačně poznamenal, že by dal přednost Bidenovu vítězství, když byl dotázán, kdo by byl z pohledu Ruska lepší volbou. Dále uvedl, že kritika Bidenových zdravotních problémů kolovala už v době, kdy se setkali ve Švýcarsku v červnu 2021. Dodal k tomu, že byl svědkem opaku a viděl amerického vůdce v dobré kondici, napsala agentura AP.

Podle studie hrozí zhroucení ekosystému Amazonského pralesa

Vědci předpovídají, že 10 až 47 % Amazonského pralesa bude vystaveno tlakům, které by mohly posunout místní ekosystém do bodu zvratu. Po jeho překročení to může vést k větším negativním dopadům, než jaké jsou charakteristické pro celou oblast dnes. Zhroucení nejrozsáhlejšího tropického deštného pralesa na světě by oslabilo jeho schopnost absorbovat uhlíkové znečištění, což by prohloubilo globální oteplování. K hlavním příčinám uvedené změny patří lesní požáry a těžba dřeva. Studie vedená výzkumníky z Federální univerzity Santa Catarina v Brazílii byla publikovaná v časopise Nature, uvedl server televize CNN.

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5
Otevřít v galerii (2)
Prales trápí těžba dřeva a požáry
Prales trápí těžba dřeva a požáryZdroj: Pixabay

Prabowo Subianto zvítězil v indonéských volbách

Indonéský ministr obrany Prabowo Subianto oznámil vítězství v prezidentských volbách. Tento 72letý bývalý velitel speciálních sil, který předtím dvakrát kandidoval na prezidenta, měl podle čtyř nezávislých průzkumů zhruba 58 procent hlasů. Jeho soupeři Anies Baswedan a Ganjar Pranowo zaostávali s přibližně 25 procenty, respektive 17 procenty. Počet sečtených hlasovacích lístků se v tu dobu pohyboval okolo 86 až 95 procent. K vítězství v jediném kole potřebuje kandidát více než 50 procent odevzdaných hlasů a k tomu alespoň 20 procent hlasovacích lístků v polovině ze všech provincií země, upozornil server Al Jazeera.

Otevřít v galerii (2)
Asijská země volila nového prezidenta
Asijská země volila nového prezidentaZdroj: Pixabay

Berlinale odstartuje film s Cillianem Murphym

V německém hlavním městě dnes večer začne vyhlášený mezinárodní filmový festival Berlinale. Filmový svátek zahájí irsko-americko-belgický snímek Small Things Like These režiséra Tima Mielantse v hlavní roli s Cillianem Murphym, hvězdou loňského Oppenheimera. Český film v hlavní soutěžní kategorii stejně jako loni zastoupen není, přesto ale diváci o českou filmovou produkci v Berlíně nepřijdou. V sekci Panorama se s dokumentem Ještě nejsem, kým chci být o fotografce Libuši Jarcovjákové představí režisérka Klára Tasovská. Do sekce Forum zařadilo Berlinale snímek Redakce ukrajinského režiséra Romana Bondarčuka, který vznikl v koprodukci Ukrajiny, Česka, Slovenska a Německa. 

 

Zdroj: AP, Al Jazeera, CNN, Ceskenoviny.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: