Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče. A taky bude sledovat, co se ve světě děje.

Ranní ptáče: Biden označil Putina válečným zločincem. Fiala je pro Čechy hrdinou. Ovečkin nechal Jágra za sebou. Svět zná svou nejkrásnější dívku

Barbora Večeřová
17. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Petr Fiala se pro většinu národa stal po návratu z Ukrajiny hrdinou.

Pro většinu z nás je opravdu těžké věnovat svou pozornost něčemu jinému než válce na Ukrajině. I v této složité situaci se najdou gesta podpory a solidarity, která stojí za to zmínit. Jedno takové ukázal světu náš premiér Petr Fiala, který se neohroženě vydal na ostřelovanou Ukrajinu. Podobně významné bylo prohlášení amerického prezidenta Bidena, který zase odsoudil kroky ruské armády a označil Putina za válečného zločince. Z úst prezidenta se tak stalo poprvé v historii. Pokud jde tedy v dnešní době něco označit za pozitivní, je to právě solidarita a podpora, kterou Ukrajině celý svět ukazuje. Čtvrteční Ranní ptáče se dnes věnuje těmto gestům, ale také nejkrásnější ženě světa, triumfu Ovečkina nad Jágrem a ničivému zemětřesení v Japonsku. 

Petr Fiala je po cestě na Ukrajinu hrdinou

Často slýchal kritiku, že jedná příliš „profesorsky“ a opatrně, nyní ale ukázal opravdovou odvahu a charakter, a umlčel i ty největší kritiky. Premiér Petr Fiala se po boku dalších evropských lídrů vydal do ostřelovaného Kyjeva za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym, aby ho ujistil, že za ním Česko stojí. Na cestě ho doprovázeli premiéři Polska a Slovinska. Měl se připojit také slovenský premiér Eduard Heger, tomu ale cestu nedoporučily bezpečnostní složky. Za to, že se k delegaci nepřipojil, teď čelí ostré kritice, naopak Fiala je po návratu pro mnoho Čechů hrdinou. Po návratu se Fiala se svými pocity a vysvětlil, že plánovaná cesta byla utajená, zmínil také, že prosil manželku, ať o jeho cestě neříká dětem ani mamince. 

„Z bezpečnostních důvodů o tom vědělo jen velmi málo lidí. Záruku, že na nás nezaútočí, jsme neměli,“ 

Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská
Pronájem luxusního bytu 5+1, Praha 1 Petrská, Praha 1

uvedl premiér na tiskové konferenci po svém návratu. 

Návštěvu ocenil také prezident Zelenskyj.

„Vaše návštěva Kyjeva v této těžké době je pro Ukrajinu silným znamením podpory. Velmi si toho vážíme,“

sdílel ukrajinský prezident na svém instagramovém profilu. 

Otevřít v galerii (3)
Setkání Petra Fialy a Volodymyra Zelenskyho.
Setkání Petra Fialy a Volodymyra Zelenskyho. Zdroj: Profimedia

Biden nazval Putina válečným zločincem 

Prezident Spojených států nazval ruského prezidenta Vladimira Putina válečným zločincem. Tuto rétoriku zvolil poprvé od začátku celé ruské invaze na Ukrajinu. Americká vláda se použití tohoto termínu dosud vyhýbala, protože tento termín chtěla použít až po řádném přezkoumání počínání ruské armády na území Ukrajiny. Nyní už je však i podle americké administrativy na čase. 

„Je to válečný zločinec,“

odpověděl Joe Biden při tiskové konferenci na dotaz jedné novinářky.

Ruský prezident se tohoto označení nedočkal poprvé. Na jeho adresu se tímto způsobem vyjádřilo už množství mezinárodních organizací a lídrů, od takto vysoko postaveného státníka tato slova byla premiérou. Proti Bidenově odpovědi se ohradil mluvčí Kremlu Dmytrij Peskov, který ji označil za „nepřijatelnou a neodpustitelnou rétoriku“. 

Otevřít v galerii (3)
Prezident Biden poprvé v historii použil takto silná slova.
Prezident Biden poprvé v historii použil takto silná slova.Zdroj: Profimedia
Prodej bytu, 3+kk, 288 m², Praha 5, Smíchov
Prodej bytu, 3+kk, 288 m², Praha 5, Smíchov, Praha 5

Soud v Haagu přikázal Rusku okamžitě zastavit válku 

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Rusku okamžitě zastavit válečných operací na území Ukrajiny. Jedná se o předběžné rozhodnutí na popud Ukrajiny, podle něhož má Rusko zajistit, aby ve vojenských akcích nepokračovaly další vojenské a ozbrojené složky a jednotky, které jednají na jeho příkaz. Oběma aktérům se nařizuje také vyvarování jakýchkoliv kroků, které by spor mohly ještě dále vyostřit. Prezident Volodymyr Zlenenskyj rozhodnutí soudu přivítal, Rusko se jím pravděpodobně řídit nebude, vzhledem k tomu, že na stání soudu konající se minulý týden nevyslalo žádného ze svých zástupců, doručilo pouze psané dokumenty, ve kterých argumentovalo tím, že soud ve věci nemá právo rozhodovat, protože v úmluvě OSN o genocidě není uvedeno nic, co by zakazovalo použití síly. Putin od začátku hovoří o invazi jako vojenské operaci v reakci na genocidu, kterou podle něj zažívá rusky mluvící obyvatelstvo na východě Ukrajiny. Rozhodnutí soudního dvora je pro členy závazné, pokud ale nedojde k uposlechnutí, přednese soud kauzu před Radu bezpečnosti OSN, kde má však Rusko právo veta. 

 

Ovečkin překonal Jágra 

Ruský elitní hokejista Alexandr Ovečkin pomohl svému týmu k výhře, zároveň se mu podařilo vybojovat třetí místo v historické tabulce NHL. Hokejista měl opravdový důvod slavit. Jeho Washington zvítězil nad New York Islanders po nájezdech 4:3. Jeho chladnokrevný zásah nesl v kariéře číslo 767, tedy o jeden víc než nejúspěšnější český hokejista, Jaromír Jágr, kterého Ovečkin nechal v žebříčku za sebou. Více přesných zásahů má na kontě už jen Wayne Gretzky a Gordie Howe. Jágr byl přitom jedním z prvních, kdo Ovečkinovi gratuloval. Jeho gratulace většinu fanoušků hokeje musela potěšit, ale také pobavit. 

„Velká osmičko, gratuluji! Jen střílej dál, ale nezapomínej, že jsem s hokejem ještě neskončil. Klidně je možné, že se do NHL vrátím a začnu tě nahánět,“

řekl ve své gratulaci sdílené na oficiálním twitterovém účtu organizace NHL Jaromír Jágr. 

Otevřít v galerii (3)
Hokejista Ovečkin dosááhl historické mety a vystřídal Jágra.
Hokejista Ovečkin dosááhl historické mety a vystřídal Jágra. Zdroj: Profimedia

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení 

Severovýchod Japonska zasáhlo velmi silné zemětřesení, které si vyžádalo čtyři oběti na životech, mimo to úřady evidují více než sto zraněných. Zemětřesení o síle 7,4 stupně se objevilo před půlnocí místního času. I přesto, že zasáhlo hlavně severovýchod země, otřesy byly cítit i v hlavním městě Tokiu, které je vzdáleno 270 kilometrů. Tisícovky domácností zůstávají bez elektřiny a vody. V Japonsku by to nebylo poprvé, co došlo k takto ničivému zemětřesení. To včerejší silně připomínalo zemětřesení v roce 2011, které zasáhlo stejnou oblast. Jedním z jeho následků je nyní například vykolejení rychlovlaku šinkanzen nebo narušení dodavatelského řetězce v oblasti smartphonů a čipů. 

 

Nová Miss World za rok 2021 je z Polska 

70. ročník prestižní soutěže Miss World zná svou vítězku. Držitelkou korunky krásy je Karolina Bielawska z Polska, která uspěla v soutěži konající se v Portoriku. Za sebou nechala krásky ze Spojených států, Pobřeží slonoviny, Mexika a Severního Irska. Titul Miss World si Karolina nepochybně zaslouží. V současné době studuje management, v tomto oboru by si přála pokračovat i v doktorských studiích. Její projekt „Zupa na Pietrynie“ pomáhá lidem bez domova a bojuje proti vyčleňování těchto lidí ze společnosti. Krásná blondýnka se také podílela na pomoci proti epidemii koronaviru, když pomáhala v očkovacím centru. 

A citát pro dnešní den? K tomu asi není třeba nic dodávat. Mluví totiž sám za sebe. 

„Jedna spravedlnost je mocnější než tisíc zbraní.“ 

Zdroje: Reuters, ČTK, iRozhlas.cz, iDnes.cz, CNN, ČT24, Indian Express 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze