Top hledané
Výsledky (0)
Americký prezident upozornil Izrael na problematické vnímání konfliktu v Gaze na mezinárodní scéně.

Ranní ptáče: Biden varoval Izrael před ztrátou mezinárodní podpory. Ve Francii žáci odmítli pohled na obraz s nahými postavami

Radim Červenka
13. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Joe Biden

Bombardování civilistů v Gaze může podle prezidenta Bidena znamenat ztrátu mezinárodní podpory pro Izrael. Na francouzské střední škole nedaleko Paříže výuka ohledně renesančního obrazu s nahými těly způsobila vážnou krizi, kterou musel řešit i ministr školství. Demokraté se chystají překreslit hranice volebních okresů v New Yorku. Slovensko zažilo další vlnu demonstrací proti politice premiéra Roberta Fica.

Izraeli hrozí ztráta mezinárodní podpory, varuje Biden

Konflikt v Gaze v důsledku brutálních teroristických útoků na civilisty organizovaných Hamásem - vládnoucím hnutím v Pásmu Gazy stále pokračuje. Jenže rozsáhlé bombardování v oblasti ze strany izraelské armády čelí mezinárodní kritice. Naposledy Izrael varoval americký prezident Joe Biden.

Kritika se snesla právě na bombardování civilistů a Biden konstatoval, že válku by měl Izrael vést s vojáky Hamásu nikoliv s civilním obyvatelstvem Gazy. Konflikt pokračuje již třetím měsícem a např. Nový Zéland, Austrálie a Kanada apelují na uzavření udržitelného příměří, informuje agentura Reuters

Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha
Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha, Praha 5

Renesanční obraz s nahými těly vyvolal konflikt ve francouzské škole

Během výuky učitel na škole Jacquese-Chartiera na předměstí Paříže prezentoval žákům prvního ročníku střední školy ve věku 11-12 let renesanční obraz znázorňující nahá těla. Ten žáky šokoval a odmítli se na něj dívat. Obraz Diana a Acteona inspirovány Ovidiovými Metamorfózami způsobil závažnější konflikt mezi učitelským sborem rodiči žáků.

Na školu dokonce zavítal francouzský ministr školství Gabriel Attal, který uvedl, že žáci budou čelit disciplinárním trestům a dále bude situace na škole vyšetřena tak, aby se Ministerstvo školství ujistilo o respektování "hodnot republiky". Konflikt se totiž netýkal jen obrazu, ale také údajného rasismu ze strany učitele, informovala BBC.

Otevřít v galerii (3)
Obraz Diany a Acteona
Obraz Diany a ActeonaZdroj: Profimedia

Nejvyšší soud otevřel cestu ke změně volební mapy ve státě New York

Podle posledního soudního verdiktu demokratům v New Yorku nic nestojí v cestě k tomu, aby změnili hranice volebních okresů pro volby do Kongresu. Změny v hranicích okresů jsou typickým prvkem amerického většinového volebního systému. Strany se pokouší modelovat okresy tak, aby v nich měli převahu jejich voliči a zvítězil jejich kandidát, jelikož ve většinovém volebním systému vítěz bere vše.

Nová mapa překreslena demokratickou stranou by mohla ohrozit aktuálních šest křesel držených republikány a zvrátit tak poměr sil po volbách, které se uskuteční příští rok. V minulosti měnili hranice okresů ve svůj prospěch i republikáni, uvedla agentura Reuters.

Otevřít v galerii (3)
New York
New YorkZdroj: Pixabay

Na Slovensku se odehrály masivní demonstrace proti vládě Roberta Fica

Nespokojení Slováci opět vyšli do ulic, aby vyjádřili svůj odpor s politikou staronového premiéra Roberta Fica. Demonstrace organizované opozičními stranami protestují zejména kvůli návrhu zákona, který má zrušit Úřad speciální prokuratury vyšetřující závažné korupční kauzy.

Podle pozorovatelů se demonstrace účastnilo více lidí, než předchozích protestů v Bratislavě minulý čtvrtek. Tentokrát se zapojili i lidé mimo hlavní město, kde protestující skandovali např. "Dost bylo Fica" nebo "Fico do basy".Proti chystanému zrušení speciální prokuratury se ozvala Evropská komise, velvyslanectví USA na Slovensku nebo prezidentka Zuzana Čaputová, napsala ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Protivládní demonstrace v Bratislavě
Protivládní demonstrace v BratislavěZdroj: Profimedia

Zdroje: reuters.com, bbc.com, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze