Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Bill Gates se rozvádí. Brno kulturním vzorem. EU se chce otevřít zahraničním turistům

Kateřina Ostrejšová
04. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Bill Gates

Bill a Melinda Gatesovi měli svatbu v roce 1994. Po dlouhých 27 letech se ale rozhodli, že manželství chtějí ukončit. Brno se umístilo mezi 15 nejlepšími projekty v mezinárodní ceně SozialMarie, což je ocenění pro sociální inovace, které je každoročně udíleno výjimečným projektům. Výkonný ředitel Evropské unie doporučil příští měsíc zmírnit cestovní omezení COVID-19, v naději, že letos v létě podpoří zasažený turistický průmysl. 

Brno vzorem kulturního spojení  

Otevřít v galerii (5)
Výhled na centrum Brna.
Výhled na centrum Brna. Zdroj: Pixabay

Na začátku bylo tři sta projektů, z nich odborná porota vybrala 35 a nominovala je na hlavní cenu. 1. května pak jejich zástupci očekávali, jak letošní ročník, do kterého se zapojilo šest evropských států, dopadne a kdo mezinárodní porotu osloví nejvíc. A Brno si vedlo víc než dobře - projekt interkulturní práce v samosprávě se dostal mezi patnáctku nejúspěšnějších a kromě pozitivní zpětné vazby a uznání si odnáší i 2 000 eur.   

Po zimní zprávě od Evropské komise, která brněnské pojetí interkulturní práce zařadila mezi top 27 evropských inovací z posledních let, slaví Brno i jarní úspěch. Umístilo se mezi 15 nejlepšími projekty v mezinárodní ceně SozialMarie, což je ocenění pro sociální inovace, které je každoročně udíleno 15 výjimečným projektům. Sociální inovaci popisují organizátoři jako novátorský přístup k řešení společenských otázek, který je funkční a udržitelný. Porota ocenila, že město aktivně nabízí lidem z různých kultur a komunit snadno přístupné služby v různých jazycích a že program zároveň zvyšuje kulturní povědomí jak celkově mezi obyvateli města, tak v rámci městské samosprávy.  

„Město Brno ukazuje, že mu na rozmanitosti jeho obyvatelstva záleží, a etabluje se jako průkopník sociálních inovací. Díky rozsáhlému interkulturnímu pohledu na svět je Brno vzorem pro další města, regiony a země,“  

píše se v oficiálním hodnocení. Interkulturní pracovníci působí na brněnském magistrátu čtyři roky. Soustředí se na šest jazykových skupin (vietnamština, ukrajinština/ruština, rumunština/moldavština a arabština), vybraných na základě statistických dat Ministerstva vnitra ČR a Českého statistického úřadu o počtech cizinců na území města Brna.  

G7 bude diskutovat o možných hrozbách jako je například Čína a Rusko 

Otevřít v galerii (5)
Vlajky EU.
Vlajky EU. Zdroj: Pixabay

Británie se dnes bude snažit dohodnout kroky partnerů skupiny G7 na ochranu před globálními hrozbami, jaké představují Rusko a Čína. Druhý den setkání ministrů zahraničních věcí v Londýně, které má položit základy pro červnový summit vůdců, bude Dominic Raab vést jednání mezi skupinou sedmi bohatých národů o hrozbách pro demokracii, svobodu a lidská práva.  

„Předsednictví Spojeného království v G7 je příležitostí, jak spojit otevřené, demokratické společnosti a prokázat jednotu v době, kdy je tolik zapotřebí k řešení společných výzev a rostoucích hrozeb,“  

uvedl Raab ve svém prohlášení. Kromě členů G7, Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska a Spojených států, pozvala Británie tento týden také ministry z Austrálie, Indie, Jižní Afriky a Jižní Koreje. Jejich první osobní setkání za poslední dva roky vnímá Británie jako šanci posílit podporu mezinárodního systému založeného na pravidlech v době, kdy hrozí, že jej ohrozí čínský ekonomický vliv a ruská zhoubná aktivita. 

V pondělí americký ministr zahraničí Antony Blinken po setkání s Raabem uvedl, že je nutné pokusit se vytvořit globální alianci zemí milujících svobodu, zdůraznil však, že nechce omezovat Čínu, ale ujistit se, že hraje podle pravidel.  

EU si klade za cíl otevřít se zahraničním turistům letos v létě  

Otevřít v galerii (5)
Žena stojí s kufrem na letišti.
Žena stojí s kufrem na letišti. Zdroj: Freepik

Výkonný ředitel Evropské unie doporučil příští měsíc zmírnit cestovní omezení COVID-19, v naději, že letos v létě podpoří zasažený turistický průmysl. Za současných omezení mohou lidé z pouhých sedmi zemí, včetně Austrálie a Singapuru, přicestovat do EU na dovolenou, bez ohledu na to, zda byli očkováni, ale podrobeni testům nebo karanténě. Nové návrhy Evropské komise z pondělí, které však stále vyžadují souhlas 27 členských států EU, by umožnily cestování naočkovaných cizích občanů a občanů ze zemí s dobrou epidemiologickou situací.  

„Je čas oživit odvětví cestovního ruchu a obnovit bezpečně přeshraniční přátelství,“  

napsala na Twitteru předsedkyně Komise Ursula von der Leyen. Podle údajů poskytnutých Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí by lidé přijíždějící z Británie, Ruska a řady dalších zemí nová kritéria splňovali. Občané USA by v současné situaci přicestovat nemohli.  

Pokud se nové návrhy schválí, očekává se, že se budou konkrétní země EU řídit novým společným přístupem, ale nebudou ze zákona povinny. Řecko již souhlasilo s přijetím očkovaných turistů z Izraele.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Bill Gates se po 27 letech rozvádí  

Otevřít v galerii (5)
Bill Gates
Bill GatesZdroj: Profimedia

Bill a Melinda Gatesovi měli svatbu v roce 1994. Po dlouhých 27 letech se ale rozhodli, že manželství chtějí ukončit. Spoluzakladatel Microsoftu rozvod oznámil na svém Twitteru.  

„Po velkém přemýšlení a hodně práce na našem vztahu jsme se rozhodli ukončit naše manželství. Za posledních 27 let jsme vychovali tři neuvěřitelné děti a vybudovali základnu, která funguje po celém světě a umožňuje všem lidem vést zdravý a produktivní život.“ 

Na Nadaci Billa a Melindy dal pár většinu svých peněž, téměř 130 miliard dolarů. V době, kdy se dvojice setkala, měla společnost Microsoft tržní kapitál kolem 35 miliard dolarů. Nyní je toto číslo téměř 2 biliony dolarů a Microsoft je jednou z nejcennějších společností světa. 

Forbes jmenoval Melindu Gatesovou jako jednu z nejmocnějších žen ve filantropii a umístil ji na páté místo v seznamu „Power Women 2020“. 

Bohematic představuje limitovanou edici hodinek 

Otevřít v galerii (5)
Hodinky z limitované edice Bohematic.
Hodinky z limitované edice Bohematic.Zdroj: BOHEMATIC

Mladá česká hodinářská firma Bohematic, která se zaměřuje na ruční výrobu unikátních malosériových mechanických hodinek, představuje novou limitovanou edici z modelové řady hodinek GRAPHIC SUTNAR, kterou vytvořila na počest světoznámému českému designérovi a avantgardnímu umělci Ladislavu Sutnarovi. Jeho díla patří k základům soudobé vizuální komunikace, designu a typografie. Design limitované edice Venuše, která je vyrobena v počtu dvanácti kusů, je opět výsledkem práce studia Olgoj Chorchoj a designérů Michala Froňka a Jana Němečka. 

Růžový reliéfní číselník s efektem slunce je doplněn antracitovou sekundovou ručkou, jejíž konec zdobí nohy jedné ze Sutnarových Venuší.  

„Venuše je druhou limitovanou edicí z řady Graphic Sutnar. Věříme, že po úspěchu předchozí edice Lion Brown, která je již téměř vyprodaná, bude mezi českými sběrateli opět zájem o limitku unikátních mechanických hodinek, které jsou vyrobené českými hodináři v České republice a které – jak věříme – se stanou zajímavou formou investice,“  

říká Josef Zajíček, CEO a investor značky BOHEMATIC. 

To je z Ranního ptáčete vše, budeme se těšit zase zítra. A přidáváme slova Billa Gatese: 

“Všichni potřebujeme lidi, kteří nám poskytnou zpětnou vazbu. Tak se zlepšujeme.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze