Top hledané
Výsledky (0)
Virtuální měna se blíží na svou dosud nejvyšší hodnotu.

Ranní ptáče: Bitcoin atakuje hodnotou rekord. Nejvyší soud Trumpovi povolil účast ve volbách

Radim Červenka
05. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Bitcoin

Kryptoměna Bitcoin atakuje svá maxima díky popularitě nových spotových indexů kryptoměn v USA. Donald Trump se může zúčastnit voleb v Coloradu, navzdory rozhodnutí tamějšího soudu. Nejvyšší soud uvedl, že o federální účinnost 14. dodatku ústavy může rozhodovat jen Kongres. Německo označilo ruské zveřejnění neoficiálního rozhovoru německých vojenských špiček za informační válku. Násilnosti na Haiti pokračují, premiér země vyrazil hledat pomoc u OSN. 

Nejznámější kryptoměna stoupá vzhůru

Bitcoin se v úterý ocitl na dvouletém maximu, když překonal hranici 68 600 dolarů, což je hranice historického vrcholu. Navíc do největší kryptoměny podle tržní hodnoty stále proudí peníze, což může mít další pozitivní vliv na její hodnotu. Bitcoin letos posílil o 50 %, kdy většina růstu přišla v posledních několika týdnech.

Cenu Bitcoinu ovlivňuje především vývoj v USA. Spotové bitcoinové fondy obchodované na burze byly ve Spojených státech schváleny na začátku tohoto roku. Jejich spuštění otevřelo cestu novým velkým investorům a znovu zažehlo nadšení a dynamiku připomínající náběh na rekordní úrovně v roce 2021, uvedla agentura Reuters.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Nejvyšší soud v USA zrušil zákaz kandidovat na prezidenta v Coloradu

Státní soud v Coloradu podle 14. dodatku americké ústavy, jenž vznikl během občanské války Severu proti Jihu, má zabránit účasti ve volbách osobám, které se podílely na pokusech o vzpouru. Trumpovo vybízení k odmítnutí výsledku minulých prezidentských voleb a podněcování davu k útoku na Kapitol vyhodnotil soud v Coloradu jako naplnění tohoto článku ústavy.

Nejvyšší soud sice rozhodnutí soudu ve státu Colorado nepopřel, ale uvedl, že o meritu věci voleb do federálních úřadů, v prvé řadě do prezidentského úřadu, může rozhodovat pouze Kongres, nikoliv soudy jednotlivých států. Verdikt se tak dotkne i ostatních obdobných rozsudků v Maine a Illinois, média si však všímají toho, že podle Nejvyššího soudu Trump ústavní dodatek skutečně porušil, napsal web BBC.

Německo viní Rusy za uniklé video s plánovaným útokem na Krymský most

Za součást ruské informační války německá diplomacie prohlásila únik záznamu rozhovoru mezi čelními představitel německé armády, kde plánují útok německými střelami Taurus na Krymský most držený Rusy. Zbraně předané Ukrajincům z Německa měly podle uniklého videa posloužit právě k tomuto účelu. Německá vláda pravost videa potvrdila.

Podle Ruska je video ukázkou zájmu NATO vést válku proti Rusku. Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie i Německo dál spolupracují na vojenské podpoře Ukrajiny, která více než dva roky čelí agresi sousedního Ruska, informovala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Krymský most
Krymský mostZdroj: Pixabay

Řádění gangu na Haiti pokračuje, úřady zakázaly noční vycházení

Po explozi násilí, kdy ozbrojené gangy o víkendu obsadily dvě největší věznice a osvobodily tisíce vězňů, nařídily úřady na Haiti zákaz nočního vycházení. V noci na neděli začal platit na 72 hodin výjimečný stav. Vláda uvedla, že se vydá hledat vrahy, únosce a další zločince, kteří uprchli.

Odhaduje se, že gangy již ovládaly až 80 % hlavního města Port-au-Prince. Své akce stále více koordinují a vybírají si kdysi nemyslitelné cíle, jako je centrální banka. Předseda vlády Haiti Ariel Henry vycestoval ze země hledat podporu u OSN. Chce organizaci požádat o vyslání mezinárodních jednotek, které by řádění kriminálníků potlačily, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Haiti
HaitiZdroj: Pixabay

Zdroje: apnews.com, reuter.com, bbc.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze