Top hledané
Výsledky (0)
V pátek a sobotu se rozhoduje o 24 nových senátorech

Ranní ptáče: Boj o senátní křesla vrcholí. Rusko vyhlásí anexi části Ukrajiny

Radek Polák
30. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Na Jihlavsku obhajuje svůj post Miloš Vystrčil

Finále senátních voleb rozhodne o tom, kdo se dostane do druhé komory parlamentu. Šanci mají jak vládní, tak i opoziční kandidáti. Putin vyhlásí zabrání přibližně 15 procent celkové rozlohy Ukrajiny. Podle generálního tajemníka OSN António Guterrese to však nemá jakýkoliv právní význam.

Startuje druhé kolo senátních voleb

Česko dnes a v sobotu čeká druhé kolo senátních voleb, v němž se bude vybírat 24 senátorů. Opoziční hnutí ANO má šanci na to, že by poprvé mohlo mít v Senátu vlastní stranický klub, k čemuž je potřeba alespoň pět senátorů. Volit může zhruba 2,5 milionu voličů. V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny z nich, ve druhém kole bývá účast nižší. 

Volební místnosti v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku však zůstanou zavřené, protože lidé tam zvolili senátory už v prvním kole Jiřího Růžičku (navržen TOP 09) z klubu Starostů, Ladislava Václavce (ANO) a Petra Fialu (KDU-ČSL). Vládní koalice tak po prvním poločasu vede nad opozicí v poměru 2:1. Většinu v horní komoře si bez ohledu na výsledek voleb udrží kluby stran vládní koalice.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Putin oficiálně připojí anektovaná území k Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekrety, kterými uznal nezávislost ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Krok předchází chystané formální anexi okupovaných území Ukrajiny, kterou Kreml na dnes plánuje. Rusko se odvolává na referenda na těchto územích o připojení k Rusku, Západ a Ukrajina je ale neuznávají.

Generální tajemník OSN António Guterres v té souvislosti prohlásil, že:

"Rozhodnutí pokračovat v procesu anexe Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti na Ukrajině nemá žádnou právní hodnotu a je odsouzeníhodnéAnexe nemají v moderním světě místo,“

dodal.

Otevřít v galerii (4)
Putin chce ukousnout další část ukrajinského území
Putin chce ukousnout další část ukrajinského územíZdroj: Pixabay

Podle biologa má covid přes 100 tisíc Čechů

V Česku je nyní asi 120 000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků, je přesvědčený biolog a ředitel brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omar Šerý. Biolog předpokládá, že nyní je u nás tedy nakažený každý 83. člověk. 

Odhady zpracoval z počtů osob v nemocnicích i zemřelých a pozitivně testovaných. Proto také doporučuje, aby lidé například v prostředcích MHD nosili respirátory. 

Všechny osoby, které jsou ve zdravotním riziku a netouží prodělat covid, by si minimálně do MHD a tam, kde je velká koncentrace lidí, měly vzít respirátor,“ 

zdůraznil Šerý.

Otevřít v galerii (4)
Koronavirus v Česku dál zůstává
Koronavirus v Česku dál zůstáváZdroj: Pixabay

Do české metropole se sjedou politici z EU a dalších evropských zemí

Do Prahy na summit Evropského politického společenství přijede vedle dalších příští týden také britská premiérka Liz Trussová. Na první schůzku nového formátu lídrů zemí Evropské unie i zástupců nečlenských států bylo pozváno 17 neunijních zemí včetně Británie, Ukrajiny či Turecka.

Schůzku inicioval francouzský prezident Emmanuel Macron ve snaze čelit ruskému a čínskému vlivu na Balkáně a ve východní Evropě. Platforma má poskytnout zemím jako Británie, Norsko a Švýcarsko politické fórum pro spolupráci s EU a práci na společných projektech v oblastech jako přistěhovalectví a energetika.

Otevřít v galerii (4)
Praha se opět stane místem setkání vrcholných politiků
Praha se opět stane místem setkání vrcholných politikůZdroj: Pixabay

Pivo podle vědců zabraňuje vzniku demence

Tým vědců z australské University of New South Wales v Sydney zjistil, že konzumace alkoholu může přispět ke snížení rizika vzniku demence. Výsledky jejich studie ukazují, že lidé, jejichž spotřeba alkoholu by se dala přepočítat na zhruba dvě piva denně, mají nižší pravděpodobnost na vznik této mozkové choroby než abstinenti.

Příležitostní konzumenti a tzv. lehcí až středně těžcí konzumenti alkoholu mají o 22 procent nižší pravděpodobnost rozvoje demence než abstinenti. Středně těžcí až těžcí konzumenti, jejichž spotřeba alkoholu by se dala přepočítat na zhruba dvě piva denně, pak v porovnání s abstinenty čelí dokonce o 38 procent nižší pravděpodobnosti vzniku nemoci.

Otevřít v galerii (4)
Umírněná spotřeba piva předchází demenci, tvrdí vědci
Umírněná spotřeba piva předchází demenci, tvrdí vědciZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, Novinky.cz, iDnes.cz, Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze