Top hledané
Výsledky (0)
Speciální aplikace umožňuje zablokovat sociální sítě nebo internetové připojení.

Ranní ptáče: Boj proti sociálním sítím, pomáhá speciální aplikace. Milión lidí na protivládní demonstraci ve Varšavě

Radim Červenka
02. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Používání chytrého telefonu

Stále více lidí si potřebuje od sociálních sítí odpočinout, ale sami to nedokážou. S blížícími se volbami v Polsku vypukla rozsáhlá demonstrace proti současné vládě v hlavním městě. O svůj vytoužený závod přišlo v kanadském Minneapolis na 20 000 běžců, pořadatelé akci zrušili kvůli obavám o jejich zdraví v horkém počasí. Pellegrini neřekl, jestli se po volbách na Slovensku připojí k Ficovi, průběh vyjednávání o vládní koalici je tak nejasný.

Lidé k "odpojení" od sociálních sítí potřebují pomoc speciální aplikace

Narůstá množství uživatelů sociálních sítí, které obtěžují neustálá upozornění na nové události prostřednictvím jejich mobilních telefonů. Nechtějí také ztrácet čas neustálým scrollováním po obrazovkách těchto zařízení. Odvádí totiž od koncentrace např. při výkonu profese.

Stále více jsou tak populární aplikace, které dokážou blokovat nejen sociální sítě, ale i internetové připojení. Mezi nejpopulárnější mezi nimi je aplikace s příhodným názvem "Freedom" (v překladu: svoboda). Umožňuje nastavit konkrétní čas, kdy zamezí v přístupu na nejrůznější sociální sítě, informuje o novém trendu BBC.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Milión lidí demonstrovalo proti vládě v Polsku

Akci svolal opoziční lídr Donald Tusk ze strany Občanská platforma (OP). Podle něj takto rozsáhlá demonstrace může odstartovat revoluční změnu v politice Polska. Současná vláda nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS), které dominuje polské politice již několik volebních období a čelí kritice nejen od domácí opozice, ale i z Evropské unie. Podle varšavských úřadu se účastnilo demonstrace až milión lidí, zatímco podle státní televize TVP, která dlouhodobě podporuje PiS, v ulicích bylo jen 100 000 lidí.

Podle demonstrantů vládní strana ohrožuje demokratické pojistky v zemi a členství Polska v Evropské unii. V jádru opoziční kampaně před říjnovými volbami je kritika pozastavení možnosti čerpat peníze z fondů Evropské unie, kvůli justiční reformě vládní strany, informuje agentura Reuters.

Otevřít v galerii (3)
Demonstrace ve Varšavě
Demonstrace ve VaršavěZdroj: Profimedia

20 000 závodníků přijde o maraton v Kanadě, důvodem je extrémní horko

Pořadatelé zrušili dva populární běžecké závody v zemi kvůli obavám z horkého počasí, které by v kombinaci s vysokou vlhkostí mohlo vést k nebezpečným zdravotním komplikacím účastníků. 

Maratonu z Minneapolis do sousedního města St. Paul se mělo zúčastni 8 000 závodníků, závod na deset mil (16 km) konaný rovněž v Minneapolis hodlalo podstoupit 12 000 zájemců. Podle pořadatelů, ale předpověď počasí varuje, že v ohrožení horkem by byli jak samotní závodníci, tak pořadatelé a dobrovolníci, kterých je také značné množství, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Minneapolis
MinneapolisZdroj: Profimedia

Peter Pellegrini váhá, ke komu se po slovenských volbách přikloní

Ačkoliv volby jednoznačně vyhrála strana bývalého premiéra Roberta Fica Směr-SD, o vytvoření nové vlády může rozhodnout Peter Pellegrini, jehož strana Hlas-SD se umístila na třetím místě. Bez poslanců Hlasu v novém složení slovenské Národní rady nepůjde sestavit parlamentní většinu. 

Rovněž bývalý premiér a člen Směru Pellegrini však neuvedl jednoznačně s kým chce o povolební koalici vyjednávat. Zatímco má jeho strana programově blízko k Směru, před volbami se stavěl k takovéto koalici odmítavě. Koalice s druhou stranou voleb (Progresivní Slovensko), by však nemusela být vítanou u jeho voličů i některých Pellegriniho spolustraníků. Směr a Hlas dohromady nemají dostatek poslanců pro vytvoření většiny a otázkou je, kdo by se stal třetím členem případné vládní koalice, mezi stranami panují výrazně rozpory, informuje agentura ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Peter Pellegrini
Peter PellegriniZdroj: Profimedia

Zdroje: reuters.com, apnews.com, bbc.com, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze