Top hledané
Výsledky (0)
Masový vrah se chce soudit s norskou státní správou.

Ranní ptáče: Breivik žaluje Norsko kvůli podmínkám vězení. Zlatým glóbům dominoval Oppenheimer

Radim Červenka
08. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Zlaté glóby

Andres Breivik odsouzený na doživotí za 77 zabitých lidí během jeho teroristického útoku chystá podat žalobu na stát, kvůli podmínkám jeho doživotního vězení. Předávání jedné z nejprestižnějších filmových cen vládl film o roli fyzika Roberta Oppenheimera během druhé světové války, za kterým stojí Christopher Nolan. Donald Trump kritizoval Abrahama Lincolna, válce Severu proti Jihu mohl podle něj předejít vyjednáváním. Neobvyklý zápas zaznamenal francouzský národní pohár. Šampion ostrova Martinik cestoval kvůli zápasu s týmem z Lile přes 13 000 kilometrů.

Masový vrah žaluje Norsko, aby z doživotního vězení mohl psát dopisy

Anders Behring Breivik chce oslovit soud, aby projednal jeho žalobu na stát a ukončil jeho vězeňskou izolaci. Podle masového vraha, který během bombového a střeleckého útoku v roce 2011 zabil 77 lidí, podmínky jeho uvěznění narušují jeho lidská práva. Dalším bodem žaloby je požadavek na povolení korespondenční komunikace se zbytkem světa.

Případ otřásl celou zemí a dodnes je norská společnost hrůzným skutkem zasažena. Breivik si odpykává doživotní trest ve věznici s nejpřísnější ostrahou v Ringkerike 70 km severozápadně od Osla. Podle jeho právního zástupce má izolace devastující dopady na Breivikovu psychiku a vzbuzuje v něm sebevražedné sklony, informovala agentura Reuters.

Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha
Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha, Praha 9

Zlatým globům vládne letos Oppenheimer

Film uznávaného režiséra Christophera Nolana získal hlavní ocenění pro nejlepší dramatický film roku. Snímek obdržel celkem pět zlatých sošek. Kromě nejlepšího filmu také za nejlepší režii a dále za nejlepší mužské herecké výkony pro Roberta Downey Jr. a Cilliana Murphyho.

"Pracovat na tomhle filmu byla neuvěřitelná zkušenost," 

řekla při předávání cen Nolanova manželka a producentka filmu Emma Thomasová. Během slavnostního večera pak svým vítězstvím v kategorii pro nejlepší komedii překvapil film Chudáčci režiséra Jorgose Lathimose, který předčil favorita kategorie, kasovní trhák Barbie, napsala o předávání cen ČTK.

Trump kritizoval prezidenta Lincolna, americkou občanskou válku by řešil vyjednáváním

Během kampaně před nadcházejícími prezidentskými volbami Donald Trump, který usiluje o návrat do Bílého domu, si vzal za téma americkou občanskou válku. Podle Trumpa bylo nejkrvavějšímu válečnému konfliktu na půdě USA možné zabránit prostřednictvím vyjednávání.

Pro vyjednávání před válkou podle Trumpa neudělal dost především první americký prezident za republikány Abraham Lincoln. Ten je však považován za hrdinu strany a Trump tak z vlastních řad sklidil za osobitou interpretaci historie kritiku např. od bývalé kongresmanky Liz Cheney, uvedla CNN

Otevřít v galerii (2)
Donald Trump
Donald TrumpZdroj: Pixabay

Francouzský klub přes 13 000 kilometrů, zápas však prohrál 0:12

Na zápas národního poháru se vydali hráči týmu FC Golden Lions z ostrova Martinik za jedním z předních francouzských družstev nejvyšší soutěže LOSC Lile. Golden Lions z městečka Sv. Josef na ostrově s 396 000 obyvateli museli kvůli střetnutí v rámci národního poháru, jehož se účastní několik klubů z francouzských "koloniálních" ostrovů, urazit vzdálenost cca 13 800 kilometrů.

Podle svých slov si cestu hráči z ostrova do města nedaleko hranic s Belgií užili, ovšem domácí na ostrovní hosty udeřili bez respektu a výsledkem byla výrazná porážka 0:12. Informovala o neobvyklém zápasu CNN.

Otevřít v galerii (2)
Fotbal
FotbalZdroj: Pixabay

Zdroje: cnn.com, reuters.com, ČTK

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze