Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Británie dnes pohřbí královnu. Propadlo nejvíc dětí za deset let. Rozšířená realita u vás doma

Barbora Večeřová
19. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Následník trůnu uctí památku své matky

Dnešek je velkým dnem pro Británii, na kterou budou právě dnešní den upřeny zraky celého světa. A právě před zraky milionů přihlížejících pohřbí svou milovanou královnu, která se stala symbolem současné Británie. A aby těch katastrof nebylo málo, přidaly se i ty přírodní. V Japonsku se nyní potýkají se supertajfunem, v Portoriku se zas z tropické bouře stal hurikán. Zkrátka pondělí se vším všudy. Snad vám náladu při čtení těchto událostí zlepší alespoň dobrá ranní káva. V rámci možností přejeme dobré pondělní ráno!

Británie dnes pohřbí královnu 

Ve Westminsterském opatství a na hradě Windsor se budou konat dohromady tři smuteční obřady. První začne v 11 hodin britského času, kterého se zúčastní státníci a další hosté z celého světa, druhého se zúčastní vybraných 800 hostů a večer proběhne pak obřad jen pro nejbližší rodinu. Podle britských médií jde o největší policejní akci, kterou kdy země zažila. Při posledním, soukromém obřadu, bude královna Alžběta II. uložena na hradě Windsor do královské hrobky vedle svého manžela prince Phillipa. Státní smutek bude v Británii pokračovat dalších 7 dní. 

 

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

České tenistky vítězné ve Slovinsku a Indii 

Českým tenistkám se daří. Svědčí o tom další dva vítězné turnaje, které se jim podařilo ovládnout. Teprve sedmnáctiletá tenistka Linda Nosková získala v Čennaí první titul na okruhu WTA v kariéře, stejně úspěšná byla i Kateřina Siniaková ve slovinské Portoroži, kde po třech hodinách odešla vítězně, když zdolala wimbledonskou vítězku Jelenu Rybakinovou. Z Porotorože si titul ze čtyřhry odvezla i Tereza Martincová

Otevřít v galerii (2)
Sedmnáctiletá Linda Nosková získala první titul na okruhu WTA v kariéře
Sedmnáctiletá Linda Nosková získala první titul na okruhu WTA v kariéřeZdroj: Profimedia

V loňském školním roce propadlo nejvíce dětí za poslední dekádu 

Covid se podepsal i na tom, čeho se rodiče nejvíce obávali. Vzdělávání jejich dětí. V loňském roce ročník opakovalo 8204 dětí, což je nejvíce za posledních deset let. Podle odborníků má vysoké číslo prokazatelnou souvislost s covidem. První rok doporučovalo ministerstvo učitelům, aby nenechali děti propadat, proto byl tehdy jejich počet enormně nízký. Nic to ale nevyřešilo a následující rok už učitelé rozdali pětky všem, u kterých to bylo nevyhnutelné. 

 

Disney+ zkouší rozšířenou realitu 

Streamovací platforma dělá opravdu všechno, aby vyzrála nad konkurencí. Nyní se snaží pomalu ale jistě pronikat do tajů rozšířené reality. Vyšel na ní totiž nový film Remembering, v němž hlavní roli ztvárnila herečka Brie Larson. Za projektem stojí její partner, režisér a scénárista Elijah-Allan Blitz, který chtěl filmem znázornit představivost očima dítěte. Na dvouminutovém snímku pracoval dva roky, pustit si ho můžete přes speciální mobilní aplikaci, která v Česku prozatím dostupná není. Jde o zásadní posun, který ukazuje budoucnost technologií, kdy pasivní sledováí bude nahrazeno aktivním zapojením a vtažením do děje. 

„Myslíme si, že takhle vypadá budoucnost toho, jak budou lidé interagovat se zábavou.“

řekl režisér snímku. 

Otevřít v galerii (2)
Brie Larson hraje ve filmu Remembering
Brie Larson hraje ve filmu RememberingZdroj: Profimedia

Supertajfun v Japonsku, hurikán v Portoriku 

Japonská meteorologická agentura varovala hlavně obyvatele nejjižnějšího japonského ostrova Kjúšú před extrémními vlnami a vichřicí. Supertajfun Nanmadol se v neděli přiblížil na dosah, meteorologové dále varovali, že některým domům hrozí zřícení a jejich obyvatelé mají vyhledat azyl v pevných budovách. Své si s počasím zažívají také v Portoriku. Z tropické bouře se stal hurikán, který v neděli v oblasti Karibiku udeřil na Portoriko. Na celém ostrově vypadala elektřina, pod vlivem silného deště hrozí sesuvy půdy i záplavy. Ostrov se přitom neustále zotavuje z hurikánu Maria, který jím prošel v roce 2007. Škody se tehdy vyšplhaly na 100 miliard dolarů a stály život téměř 3 tisíce obyvatel ostrova. 

 

Zdroje: ČTK, novinky.cz, seznamzpravy.cz, forbes.cz 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze