Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Johnson dostal vakcínu AstraZeneca. Zákaz požehnání gayů. Zendaya vzpomíná na urážlivou kritiku

Šárka Peková
20. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Zendaya na Oscarech 2015

Víkend je tu a s ním i aktuální zprávy! Premiér Boris Johnson dostal vakcínu AstraZeneca, která v minulých dnech vzbudila pochybnosti. Herečka Zendaya vzpomíná na urážlivý komentář moderátorky Rancicové z roku 2015. A komu zakázal Vatikán požehnání gayů?

Praktičtí lékaři mají začít očkovat i vakcínou Moderna

Otevřít v galerii (5)
Očkování Vakcínou
Očkování VakcínouZdroj: Unsplash/Mat Napo

Tempo očkování se v Česku zrychluje a do pohybu by se brzy mohlo dát i očkování přímo u praktického lékaře. Již nyní se zaregistrovalo už přes 402 tisíc pacientů, ale termín má v tuto chvíli jen 18 tisíc z nich.

„Bylo by ideální, kdybychom například Modernu dodávali přímo praktikům, aby tady nebyla zbytečná administrativa a praktici mohli rovnou očkovat své pacienty,“

řekl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).

Česká republika se zatím může spoléhat hlavně na vakcínu Pfizer/BioNTech, se kterou bylo naočkováno 80 procent lidí. Očkovat se bude nadále i AstraZenekou, která čelila podezření, že u několika případů způsobila krevní sraženiny. Pochybnosti ve čtvrtek vyvrátila Evropská léková agentura (EMA), podle níž riziko sraženin nezvyšuje.

Daří se očkovat především seniory, kteří mají nejvyšší prioritu. První dávku dostalo kolem 60 procent osmdesátníků, plně naočkováno je asi 30 procent z nich. Přidávají se i lidé starší 70 let.

Británie naočkovala rekordní počet lidí včetně premiéra Johnsona

Otevřít v galerii (5)
Boris Johnson
Boris JohnsonZdroj: Profimedia.cz

Zdravotníci ve Velké Británii během pátku aplikovali 660 276 dávek vakcíny proti covidu-19, což je největší počet během současné očkovací kampaně. Jedním z těch, kdo dostali injekci, byl Boris Johnson. Britský premiér byl naočkován vakcínou od firmy AstraZeneca a podle jeho slov prý vůbec nic necítil.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

56letý Johnson, který kvůli závažnému průběhu onemocnění covid-19 loni v dubnu strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče, dnes po očkování lidem vzkázal, že jim ho doporučuje. Každého poprosil, aby si nechal vakcínu aplikovat, pokud bude pro něj dostupná.

„Je to ta nejlepší věc pro vás, pro vaši rodinu a kohokoliv jiného,”

prohlásil Johnson.

Za poslední den v zemi s necelými 67 miliony obyvatel přibylo asi 4800 případů koronavirové infekce, hlášeno je také 101 případů úmrtí. Celkem dostalo svoji první dávku vakcíny AstraZeneca nebo Pfizer Covid více než 25 milionů obyvatel. Vláda ve Velké Británii doufá, že budou všichni dospělí nad 50 let očkováni první dávkou do 15. dubna a že zbytek populace – přibližně 21 milionů lidí – bude očkováno první dávkou do 31. července.

Katoličtí kněží nesmějí žehnat homosexuálním párům

Otevřít v galerii (5)
Papež František
Papež FrantišekZdroj: Profimedia.cz

Vatikán rozhodl, že katoličtí kněží nesmějí udělit požehnání homosexuálním párům. Podle Vatikánu se nejedná o diskriminaci homosexuálů, ale o pravidlo, kterým se musí řídit obřady katolické církve. Stanovisko kongregace chválil i papež František.

Zákaz se vztahuje i na další partnerství, kdy dvě osoby žijí mimo manželství. Podle kongregace totiž nelze udělit požehnání vztahům a partnerstvím, které předpokládají sexuální aktivitu mimo manželství. Mezi takové vztahy zařadili i homosexuální sňatky a partnerství.

Posudek také vyzývá kněží, aby se chovali s respektem vůči osobám s homosexuálními sklony.

Austrálie bojuje se silným deštěm a záplavami

Otevřít v galerii (5)
Záplavy v Austrálii
Záplavy v AustráliiZdroj: Pixabay

Východní pobřeží Austrálie bylo v sobotu zasaženo silnými dešti, což vyvolalo nebezpečné přívalové povodně, které si vynutily evakuaci několika regionů, v nichž byly poničeny domy i silnice a zároveň v nich bylo přerušeno elektrické vedení. V Sydney, největším městě v zemi, úřady poprosily, aby lidé zůstali doma, protože došlo k přetečení hlavní přehrady a západním předměstím se přehnalo mini tornádo.

"Nerada to opakuji všem našim občanům státu, ale nebude to pro nás snadný týden. Déšť může ustat až ve čtvrtek nebo v pátek,"

řekla premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklian na televizním briefingu.

Televizní záznam ukázal rostoucí škody v celém státě. Voda pohltila domy až k oknům, lidé kajakovali ulicemi a silnice byly poškozeny. Jedno video ukázalo, že byl smeten celý dům. Místní média uvedla, že se majitelům domů podařilo evakuovat.

Zendaya si připomněla urážlivý komentář moderátorky Rancicové

Otevřít v galerii (5)
Zendaya na Oscarech 2015
Zendaya na Oscarech 2015Zdroj: Profimedia.cz

Hvězda filmu Spider-Man: Daleko od domova Zendaya si připomněla komentář moderátorky a módní policistky Giuliany Rancicové, která kritizovala její vzhled vlasů na červeném koberci během udílení cen Oscar 2015, kde měla na sobě šaty ze slonoviny a vlasy upravené do dredů. Rancicová v pořadu E! Live from the Red Carpet (Živě z červeného koberce) uvedla, že dredy herečky a zpěvačky jako by voněly jako pačuli olej nebo marihuana.

V té době tehdy 18letá Zendaya odpověděla na Instagramu se slovy, že její vlasy na oscarovém červeném koberci měly být předvedeny v pozitivním světle a měly připomenout lidem odlišné barvy pleti, že jejich vlasy jsou dostatečně kvalitní. Zendaya také poznamenala, že poznámky tohoto typu považuje za nehorázně urážlivé. V nedávném rozhovoru americká herečka uvedla:

„Takhle dochází ke změnám. A přinutilo mě to přemýšlet: Jak bych mohla mít trvalý vliv na to, co lidé vidí a spojují si s barevnými lidmi?“

Giuliana se po tehdejší hereččině reakci okamžitě omluvila na Twitteru a několik měsíců po tomto incidentu vydal americký výrobce hraček Mattel panenku inspirovanou Zendayou na červeném koberci a s jejími ohromujícími dredy.

To by bylo pro dnešní ráno vše. Užijte si příjemný sobotní den a na samotný závěr si připomeneme citát Dr. Martina Luthera King, Jr., který zmínila v nedávném rozhovoru i samotná Zendaya:

„Temnota nemůže vyhnat temnotu, to dokáže jen světlo. Nenávist nemůže vyhnat nenávist, to dokáže jen láska.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze