Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Britská studie chce covidem nakazit podruhé. Portman prodala zelený ráj. Dojetí na letišti

Kateřina Ostrejšová
19. dubna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Natalie Portman

Britští vědci dnes zahájí studii, která úmyslně vystaví účastníky, kteří již měli COVID-19, koronaviru, aby prozkoumali imunitní systém a zjistili, zda se lidé znovu infikují. Austrálie a Nový Zéland znovu otevřely hranice. Jedná se o milník, který poprvé za více než rok umožňuje cestování mezi zeměmi bez karantény.  Herečka Natalie Portman tajně prodala krásný dům v kalifornském Montecitu za 176 milionů korun.

Nová britská studie se bude snažit podruhé nakazit koronavirem již dříve nemocné  

Otevřít v galerii (5)
Lidé jdou na ulici v rouškách.
Lidé jdou na ulici v rouškách.Zdroj: Freepik

Britští vědci dnes zahájí studii, která úmyslně vystaví účastníky, kteří již měli COVID-19, koronaviru, aby prozkoumali imunitní systém a zjistili, zda se lidé znovu infikují. V únoru se Británie stala první zemí na světě, která zahájila takzvané „provokační zkoušky“ u lidí, kteří se nechali dobrovolně nakazit koronavirem, aby pomohli ve výzkumu onemocnění. Studie zahájená dnes se liší od studie oznámené v únoru, protože usiluje o reinfekci lidí, kteří již dříve měli COVID-19, ve snaze prohloubit porozumění imunitě, místo aby infikovali lidi poprvé. 

„Informace z tohoto výzkumu nám umožní navrhnout lepší vakcíny a léčbu a také pochopit, zda jsou lidé chráněni poté, co dostali COVID, a na jak dlouho,“  

uvedla Helen McShane, vakcinoložka z Oxfordské univerzity a hlavní řešitelka studie. První fáze pokusu bude usilovat o stanovení nejnižší dávky koronaviru potřebné k tomu, aby se začala replikovat asi u 50 % účastníků, přičemž by se projevily jen malé nebo žádné příznaky. Druhá fáze, která začne v létě, infikuje touto standardní dávkou různé dobrovolníky. V první fázi bude až 64 zdravých účastníků ve věku 18-30 let. 

Polovina dospělých Američanů už dostala alespoň první dávku vakcíny 

Otevřít v galerii (5)
Lékař očkuje pacientku.
Lékař očkuje pacientku. Zdroj: Freepik

Polovina dospělých Američanů dostala v neděli alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru, uvedla agentura AP s odvoláním na údaje Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. CDC uvádí, že se jedná o 50,4 % Američanů ve věku 18 let a výše, což je zhruba 130 milionů lidí. Plně očkováno je kolem 84 milionů obyvatel, což je asi 32,5 % populace. 

Zpráva o očkování amerického obyvatelstva přišla pouhý den poté, co celosvětový počet obětí koronaviru dosáhl 3 milionů. Více než 566 tisíc těchto úmrtí se stalo ve Spojených státech, což je nejvyšší počet obětí v zemi na světě. Prezident Joe Biden nedávno oznámil, že všichni dospělí v USA budou mít nárok na vakcínu proti koronaviru do pondělí 19. dubna. 

USA má v současnosti pro každého Američana k dispozici dostatek očkování, tvrdí lékař Anthony Fauci. Fauci také uvedl, že předpovídá, že děti jakéhokoli věku budou moci být očkovány do roku 2022. 

Vláda dnes bude jednat o koronavirových opatřeních 

Otevřít v galerii (5)
Andrej Babiš
Andrej BabišZdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Už dnes odpoledne bude jednat vláda o možném zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrbšticích. Vláda se bude nejspíš zabývat i dopady případů na dukovanský tendr a reakcí na ruské vyhoštění pracovníků ambasády ČR v Moskvě. Ministři by měli probrat také aktuální stav epidemie a plány na úpravy nynějších protiepidemických opatření. 

Česká vláda v reakci na informace o podílu tajné služby GRU na dvou explozích munice ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze. Rusko následně vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě.  

Koronavirová opatření se v České republice naposledy měnila 12. dubna. Ukončení nouzového stavu doprovázel konec zákazu cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Žáci prvních stupňů škol a školek se vrátily zpátky do lavic. Podle ministrů by mělo být mezi jednotlivými kroky rozvolnění vždy 14 dní, aby byl dostatek času na vyhodnocení dopadů.  

Premiér Andrej Babiš včera uvedl, že koncem tohoto týdne by se měl rezervační systém pro očkování proti covidu-19 rozšířit na lidi ve věku 60 let. O stavu epidemie bude jednat i dopolední vládní rada pro zdravotní rizika. 

První letecké cestování po více jak roce 

Otevřít v galerii (5)
Žena vítá manžela na letišti.
Žena vítá manžela na letišti. Zdroj: Freepik

Stovky cestujících z Austrálie začaly přicházet na novozélandská letiště poté, co úřady znovu otevřely hranice. Jedná se o poměrně velký milník pandemie, který poprvé za více než rok umožňuje cestování mezi zeměmi bez karantény.  

Ačkoli většina australských států od konce loňského roku povolila návštěvy obyvatel Nového Zélandu bez karantény, Nový Zéland prosadil karanténu příchozích od souseda, přičemž odkázal na obavy z výskytu virů. 

Televizní záběry ukazovaly velmi emotivní scény na letištích, kde lidé čekali na své rodiny.  

„Je to poprvé za 400 dní, kdy lidé mohou cestovat bez karantény. Přidáváme ještě 16 zpátečních letů denně na Nový Zéland a jsou plné,“  

řekl výkonný ředitel Qantas Alan Joyce pro Australian Broadcasting Corp. Společnost Qantas zvýší počet letů každý týden na přibližně 200, zatímco společnost Air New Zealand uvedla, že v pondělí zvýšila své lety čtyřnásobně na 30 letů, přičemž její letadla letěla na Nový Zéland z 97 %. Otevřená hranice pomůže podpořit hospodářské oživení obou zemí a sjednotí tisíce s rodinami a přáteli, uvedli ve společném prohlášení australský premiér Scott Morrison a novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Natalie Portman tajně prodala sídlo v Kalifornii 

Otevřít v galerii (5)
Sídlo, které herečka prodává.
Sídlo, které herečka prodává. Zdroj: Profimedia

Herečka Natalie Portman tajně prodala krásný dům v kalifornském Montecitu za 176 milionů korun. Portman, která momentálně žije s rodinou v Austrálii, koupila nemovitost s výhledem na oceán v roce 2017 za 145 milionů dolarů. 

Držitelka Oscara si ve svém “zeleném domě” mohla užívat 4 ložnice a 4 koupelny. Celý pozemek měl téměř 4000 metrů čtverečních a byl navržen architektonickou firmou Barton Myers Associates. Udržitelná rezidence, která se nachází v kopcích nad Montecitem, byla navržena tak, aby využívala výhod pozoruhodných rysů včetně majestátních dubů a velkých balvanů. Moderní dům ze skla, oceli a litého betonu zahrnuje hlavní dům, který je rozdělen na dvě křídla, garáž a venkovní bazén. Veřejné křídlo zahrnuje obývací, jídelní a kuchyňský kout a otevírá se do hlavních venkovních jídelních a společenských prostor. 

Komu herečka svoje sídlo prodala zatím není známo.  

To je od nás z Ranního ptáčete vše, my se budeme těšit zase zítra. Krásné ráno se slovy amerického psychologa Williama Jamese: 

„Nejdůležitější v životě je žít pro něco více než jen vlastní život.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze