Top hledané
Výsledky (0)
Technologická novinka propojí virtuální svět s tím skutečným

Ranní ptáče: Brýle s rozšířenou realitou představil Apple. Podíl elektromobilů se blíží 5 procentům

Radek Polák
06. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Brýle jsou nejnovějším hitem značky Apple

Apple vstupuje do světa rozšířené reality. Jeho brýle s rozšířenou realitu budou přitom vhodné nejen na použití doma, ale také na cestách. Poptávka po elektromobilech se v Česku zvyšuje. Největší zájem je o značky Tesla a Škoda.

Apple přišel s brýlemi pro rozšířenou realitu

Společnost Apple se nově pochlubila chytrými brýlemi Apple Vision Pro, které jsou založeny na systému rozšířené reality. Jedná se o brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něho. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Propojují tak virtuální svět s tím skutečným.

Apple Vision Pro mají řadu sofistikovaných senzorů a lze je tak ovládat rukama, hlasem, a dokonce i pohledem. Brýle současně spolupracují s Macem, iPhonem, iPadem, iCloudem či Apple Watch, uvedly Novinky.cz.

Prodej prvorepublikové vily, Praha 6
Prodej prvorepublikové vily, Praha 6, Praha 6

Poptávka po elektromobilech roste

Zájem o elektromobily se v Česku v květnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku zdvojnásobil. Celkem se v prvních pěti měsících do provozu zaregistrovalo již 2359 čistých elektromobilů a rovné dvě tisícovky plug-in hybridů. Podíl obou kategorií za leden až květen přesahuje na celkovém trhu 4,5 procenta, informovaly Ceskenoviny.cz.

Jedničkou mezi značkami je u nás americká Tesla, která už letos prodala 616 nových aut. V případě značky Škoda je to 413 kusů. Ta ovšem drží první pozici v segmentu plug-in hybridů. V květnu bylo pořadí obou hlavních lídrů stejné. Na třetím místě je Hyundai, čtvrtý skončil Mercedes-Benz a pátý Volkswagen.

Otevřít v galerii (4)
Tesla zůstává jedničkou na trhu s elektromobily
Tesla zůstává jedničkou na trhu s elektromobilyZdroj: Pixabay

Američan, který pracoval pro Rusko, je po smrti

Ve věku 79 let podle portálu Blesk.cz zemřel bývalý agent FBI a sovětský a ruský špion Robert Hanssen. Od začátku 80. let po dvě dekády předával sovětské a poté ruské rozvědce tajné informace zejména o americkém obranném systému. Za 6000 stran a 12 disket tajných materiálů inkasoval odměnu 1,4 milionu dolarů, tedy v přepočtu přes třicet milionů korun. 

Společně s Aldrichem Amesem se rovněž podílel na vyzrazení tří dvojích agentů pracujících na sovětské ambasádě ve Washingtonu. Dva z nich byli po návratu do Moskvy popraveni. Na motivy Hanssenovy kauzy vznikl v USA v roce 2007 film Osudové selhání.

Otevřít v galerii (4)
Moskva si platila v USA agenta
Moskva si platila v USA agentaZdroj: Pixabay

Seznam.cz podpoří fotbalisty z Edenu

Domácí internetový gigant Seznam.cz se stal mediálním partnerem fotbalistů Slavie Praha. Cílem je zviditelnit jeho aktivity, přitáhnout pozornost a nejspíš i přinést nové příjmy.

„Chceme dosáhnout vyšší návštěvnosti našich zápasů i jejich sledovanosti a získat také více investic do rozvoje infrastruktury se zaměřením na mládež i na činnosti v oblasti společenské odpovědnosti,“ 

citoval předsedu představenstva klubu Jaroslava Tvrdíka server Czechcrunch.cz.

Největší konkurent, kterým je pražská Sparta, se může zase opřít o jinou mediální skupinu – jejím majitelem je čtvrtý nejbohatší Čech Daniel Křetínský, který spoluvlastní holding Czech Media Invest, kam spadají deníky Blesk, Sport či E15, časopis Reflex a rádia Frekvence 1 a Evropa 2.

Otevřít v galerii (4)
Fotbalový klub má nového silného partnera
Fotbalový klub má nového silného partneraZdroj: Profimedia

Chyba v počítači – rakouští sociální demokraté zvolili nejdříve jiného kandidáta

Sociální demokraté změnili v Rakousku výsledek svých víkendových voleb. Partajním vítězem se stal původně bývalý spolkový ministr obrany a sportu Hans Peter Doskozil. Již v pondělí bylo ale vše jinak.

Tamní hlavní středolevá opoziční strany totiž oznámila, že chyba v počítači vedla ke špatnému sečtení hlasů. Vyhrál nakonec Andreas Babler, který měl dostat 317 hlasů. Doskozilovi pak dalo přednost 280 delegátů. Babler je ve svých postojích více levicový, než byl jeho konkurent. Doposud působil jako starosta města Traiskirchen u Vídně, jež je domovem největšího přijímacího střediska pro uprchlíky v Rakousku, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (4)
Sociální demokraté v Rakousku byli v šoku, když zjistili, že zvolili jiného kandidáta
Sociální demokraté v Rakousku byli v šoku, když zjistili, že zvolili jiného kandidátaZdroj: Pixabay

 

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Blesk.cz, Novinky.cz, Czechcrunch.cz, AP

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze