Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Bude Trump znovu prezidentem? Volba prezidenta v karanténě bude možná

Barbora Večeřová
16. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Bude Donald Trump znovu prezidentem?

Dobré ráno se středečním Ranním ptáčetem! Co by vám dnes nemělo uniknout? Donald Trump oznámil prezidentskou kandidaturu, o úřad americké hlavy státu se bude ucházet již potřetí. V Brazílii proti nově uvolenému prezidentovi probíhají masové protesty, lidem se nelíbí možná manipulace s volbami. Brzy ráno se již poněkolikáté pokusí odstartovat raketa Space Launch System. Bude nyní úspěšná? 

Trump se bude znovu snažit o Bílý dům 

Podle světových agentur se exprezident Spojených států Donald Trump pokusí stát znovu prezidentem. Bývalý prezident již podal na úřadech potřebné dokumenty pro kandidaturu, o úřad se bude ucházet již potřetí. 

"Aby se Amerika opět stala velkou a slavnou, oznamuji dnes večer svou kandidaturu na prezidenta Spojených států," 

Prohlásil Trump na Floridě před zraky stovek příznivců, jak uvedla agentura AP

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

K dopadnutí rakety ruské výroby v Polsku se vyjádřil i náčelník generálního štábu 

Podle Karla Řehky je nejdůležitější je zdachovat klid, počkat na další informace a vyhodnotit fakta, jak uvedl dnes na twitteru. Armáda je podle něj připravená podpořit jakoukoli akci dohodnutou v Severoatlantické alianci, jejíž je ČR i Polsko členem. Další komentáře k situaci jsou ale podle náčelníka předčasné. 

Otevřít v galerii (2)
Karel Řehka
Karel ŘehkaZdroj: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Mise Artemis 

Z floridského mysu Canaveral má dnes podle plánu americké vesmírné agentury NASA k Měsíci odstartovat raketa Space Launch System s bezposádkovým modulem Orion. Mise Artemis I byla dříve odložena kvůli technickým problémům i nepřízni počasí. Motory by se měly zažehnout v 7:04 středoevropského času, pokud raketa neodstartuje do 9:04 středoevropského času, bude se mise opět muset odložit. 

 

Demonstrace v Brazílii 

Desítky tisíc demonstrantů se v Brazílii shromáždily před kasárnami a vojenskými velitelstvími, aby demonstrovaly proti výsledkům prezidentských voleb, uvedla agentura AP. Demonstranti vyzvali armádu, aby zasáhla proti výsledku druhého kola, ve kterém zvítězil levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. Tito odpůrci se proti výsledkům voleb vymezují již od konce října, tedy od jejich vyhlášení. Protestující se domnívají, že volby byly zmanipulované. 

Otevřít v galerii (2)
Dmeonstrace v ulicích Brazílie
Dmeonstrace v ulicích BrazílieZdroj: Proofimedia

Volba prezidenta v izolaci? Žádný problém 

Pokud budete mít v období prezidentských voleb covid a nařízenou karanténu, o volby pravděpodobně nepřijdete, uvádí to ČTK. Tito lidé budou mít možnost odevzdat svůj hlas z auta na zvláštních stanovištích nebo do speciálních přenosných schránek. Sněmovna dnes normu zrychleně schválila i hlasy opozice. Souhlas musí dodat ještě Senát, který by tak mohl učinit koncem příštího týdne. Podobnou možnost hlasování měli již lidé v senátních i krajských volbách. 

 

Zdroje: apnews.com, nasa.gov, twitter.com, ČTK 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze