Top hledané
Výsledky (0)
Starostové se snaží dát v metropoli dohromady Spolu a Piráty

Ranní ptáče: Budou Praze vládnout Spolu s Piráty a Starosty? Britským premiérem se může stát Rishi Sunak

Radek Polák
24. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Hlaváček chce vládnout se Spolu a Piráty

Starostové chtějí hlavní město řídit s koalicí Spolu a Piráty, jak uvedli v neděli v podvečer. Reagují tak na nabídku Spolu, aby vedení Prahy kopírovalo stav, jaký je na celostátní úrovni. Boris Johnson  nebude znova kandidovat na post vůdce Konzervativní strany a tím i britského premiéra. To otevírá cestu bývalému ministru financí Rishi Sunakovi.

Starostové dávají v hlavním městě přednost koalici se Spolu a Piráty

STAN přijal nabídku pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) k jednání o vytvoření většinové koalice v hlavním městě. Starostové by tak podle nabídky koalice Spolu mohli v městské radě získat dva mandáty včetně pozice náměstka primátora. Koalice Spolu nabídla v sobotu spolupráci hnutí STAN a rovněž Pirátům a je připravená s jejich zástupci jednat v pondělí nebo v úterý.

Praha potřebuje vládu opřenou o aktuální výsledky voleb. Koalice na vládním půdorysu je pro Prahu dobrým řešením. Nabídku k trojstrannému jednání přijímáme a věříme, že akceleruje vyjednávání směrem k demokratické vládě pro Prahu,"

komentoval vše lídr hnutí STAN pro pražské komunální volby Petr Hlaváček.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Johnson se nestane staronovým britským premiérem

Boris Johnson nebude kandidovat na lídra Konzervativní strany. Bývalý ministerský předseda uvedl, že by jeho kandidatura nebyla nyní správným krokem, ačkoliv měl dostatečnou podporu poslanců.

Jediným uchazečem, který má veřejnou podporu 100 poslanců, která je nezbytná, je bývalý ministr financí Rishi Sunak. Novým šéfem strany by se tak mohl stát už dnes.

Nemůžete vládnout efektivně, pokud nemáte jednotnou stranu v parlamentu,“

napsal Johnson v prohlášení.

Otevřít v galerii (4)
Johnson se staronovým britským premiérem asi nestane
Johnson se staronovým britským premiérem asi nestaneZdroj: Pixabay

Hackeři napadli systém íránské jaderné elektrárny

Íránská jaderná agentura uvedla, že hackeři napadli informační systém její dceřiné firmy působící v jediné íránské jaderné elektrárně v Búšehru. K prolomení elektronické pošty se na internetu přihlásila skupina anonymních hackerů, kteří žádají propuštění lidí zadržených při protestech proti vládě. Tvrdí, že se zmocnili například plánů jaderné elektrárny.

Írán zažívá od poloviny září silné protivládní protesty, které vyvolalo zadržení a následné úmrtí dvaadvacetileté dívky Mahsy Amíníové. Ta byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek. Tím si má žena v Íránu zakrývat vlasy, krk a poprsí od islámské revoluce z roku 1979. Podle rodičů dívka zemřela kvůli hrubému zacházení a mučení ze strany policie, což úřady odmítají.

Otevřít v galerii (4)
Nošení šátku se stalo rozbuškou problémů
Nošení šátku se stalo rozbuškou problémůZdroj: Pixabay

Modlitba pro Martu bude i letos bez Kubišové

Zpěvačka Marta Kubišová, která 1. listopadu oslaví 80. narozeniny, svoji slavnou Modlitbu pro Martu ani letos 17. listopadu na den 33. výročí sametové revoluce nezazpívá. 

„Zpívání je čtyřicet let mého života, ale zpívat Modlitbu už nebudu. To za mě bezvadně zvládá Aneta Langerová a spousta jiných dobrých zpěvaček, tak ať si to střihnou,"

uvedla tato česká legenda a dodala:

„K Modlitbě mohu říct, že je to úžasná píseň, ze které se stala společenská hymna. V současné době je ještě aktuálnější moje píseň A to mě trápí s úžasným textem Václava Kopty, který je přesně o dnešní době."

Otevřít v galerii (4)
Martě Kubišové bude již 80 let
Martě Kubišové bude již 80 letZdroj: Pixabay

NASA bude ve vesmíru hledat stopy po neidentifikovaných leteckých jevech

NASA začala zkoumat mimozemské civilizace. Místo zprofanované zkratky UFO však používá výraz UAP, tedy Unidentified aerial phenomena. Ustanovila šestnáctičlennou skupinu vědců, astronomů, expertů na umělou inteligenci i bývalých astronautů, kteří by měli v příštích devíti měsících zjistit, na základě jakých dat by se mohl tento fenomén zkoumat.

„Porozumění údajům, které máme k dispozici v souvislosti s neidentifikovanými leteckými jevy, je zásadní pro to, abychom mohli vyvodit vědecké závěry o dění v naší atmosféře,“ 

řekl k projektu Thomas Zurbuchen, zástupce Ředitelství vědeckých misí v ústředí NASA.

Otevřít v galerii (4)
NASA chce ve vesmíru zkoumat cizí bytosti
NASA chce ve vesmíru zkoumat cizí bytosti Zdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Novinky.cz, Czechcrunch.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze