Top hledané
Výsledky (0)
Cena zlata prudce stoupá nahoru.

Ranní ptáče: Cena zlata atakuje rekordy. K prodeji se chystá jedna z nejstarších knih světa, bude stát miliony

Radim Červenka
04. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Zlato

Spotová cena za zlatý ingot vystoupala na trhu na rekordní hodnotu. Nejstarší kniha v rukou soukromého sběratele bude letos na prodej, očekávaná cena je přes 2 miliony dolarů. Ve Velké Británii letos proběhnou volby do tamější spodní komory parlamentu, podle posledních průzkumů by labouristé porazili konzervativce s velkým rozdílem. Jeden z organizátorů útoku na Kapitol v USA byl odsouzen k sedmiletému trestu odnětí svobody.

Cena zlata na trhu je nyní mimořádně vysoká

Ceny zlata se ve středu opět vyšplhaly na rekordní úroveň poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell zopakoval, že nedávné údaje o přírůstku pracovních míst a vyšší než očekávaná inflace nemění podstatně celkový obraz hospodářské politiky v tomto roce.

Aktuální cena zlata za jednu trojskou unci je 2292 amerických dolarů. Cena však ještě nemusí být na svém maximu a podle některých obchodníků překoná hranici 2300 dolaru za unci. Vysoká hodnota zlata má v současnosti také potenciál nalákat tzv. investiční turisty, kteří se vysokou hodnotou nechají zlákat ke koupi, informuje agentura Reuters.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Kniha ze starověkého Egypta bude stát přes 2 miliony dolarů

Za jeden z prvních dochovaných liturgických textů křesťanství se očekává cena přibližně 2,6 milionu dolarů, v přepočtu cca 65 milionů korun. Jde o koptský liturgický text, který reflektuje nejstarší dějiny dnes široce rozšířeného náboženství. Kniha má 104 stran a byla sepisována po dobu čtyřiceti let v Horním Egyptě.

Radiokarbonová metoda datování naznačuje, že kniha pochází někdy z poloviny 3. až 4. století. Kodex je jedním z prvních svědků šíření křesťanství a obsahuje první Petrův list a Jonášovu knihu. Knihu si koupil v roce 1988 norský sběratel Martin Schøyen, jde tak o nejstarší knihu drženou ve vlastnictví soukromou osobou, uvedl web CNN.

Labouristé v Británii směřují k drtivému vítězství nad konzervativci

Konzervativní strana britského premiéra Rishiho Sunaka by měla v letošních celostátních volbách utrpět těžkou porážku. Podle ve středu zveřejněné prognózy počtu křesel by opoziční Labouristická strana měla získat více než 400 poslanců.

Model společnosti YouGov, který předpovídá výsledky pro jednotlivé poslance (VB má většinový volební systém) na základě odhadovaného podílu hlasů, předpokládal, že Sunakovi konzervativci získají pouze 155 křesel a labouristé 403 křesel. Britský parlament má 650 křesel. Konzervativci jsou u moci v Británii od roku 2010, za tu dobu však strana vystřídala 5 premiérů, napsala agentura Reuters.

Útočník s megafonem za nepokoje v americkém Kapitolu dostane 7 let

Muž ze státu Washington, který pomocí megafonu zorganizoval útok davu na policisty střežící Kapitol, byl ve středu odsouzen k více než sedmi letům vězení. K poměrně přísnému trestu vedlo soudce především to, že muž pomocí megafonu útoky organizoval.

Americký okresní soudce Royce Lamberth uvedl, že videa zachytila Taylora Jamese Johnatakise, jak během nepokojů 6. ledna 2021 hraje vůdčí roli. Johnatakis vedl ostatní výtržníky k útoku proti policejní linii, "štěkal příkazy" přes svůj megafon a vykřikoval pokyny k přemožení policistů, uvedl soudce podle agentury AP.

Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze