Top hledané
Výsledky (0)
I kvůli mírnému poklesu inflace nebudou bankéři s úrokovou sazbou asi hýbat

Ranní ptáče: Centrální banka nechá podle expertů úrokovou sazbu na 7 procentech. Holografické hovory budou možná brzy realitou

Radek Polák
29. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pod vedením nového guvernéra není tlak na růst úrokových sazeb takový jako předtím

Vývoj ekonomických dat podle odborníků podporuje názor, že bankovní rada České centrální banky udrží na svém dnešním jednání sazby na 7 procentech. Vedle příprav k zastropování cen energií se Evropská unie chystá ke kroku, který by přinesl celkovou úsporu ve výši 140 miliard eur. Cena by se pak určovala zvlášť pro plynové elektrárny, kvůli čemuž je elektřina ve výsledku nejdražší a zvlášť pro levnější zdroje.

Bankovní rada může ponechat sazbu na 7 procentech

Bankovní rada České národní banky bude dnes jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle velké části analytiků je rada ponechá na sedmi procentech.

Vývoj ekonomických dat podle analytiků podporuje stanovisko většiny bankovní rady, která se zvyšováním sazeb nesouhlasí. Meziroční inflace v srpnu klesla na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta a odborníci soudí, že nedojde na naplnění scénářů s vrcholem inflační vlny nad 20 procenty.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Bankovní rada ještě v předchozím složení zvýšila 22. června sazby o 1,25 procentního bodu na nynějších sedm procent. V novém složení rady ale převažují odpůrci dalšího zvyšování sazeb.

Evropská unie projedná další snižování cen energií

V pátek se unijní ministři v Bruselu sejdou na jednání, na němž nejspíše odsouhlasí zastropování marže nízkonákladových elektráren. Výsledkem by nakonec mohlo být, že by se cena určoval zvlášť pro plynové elektrárny, kvůli čemuž je elektřina ve výsledku nejdražší a zvlášť pro levnější zdroje. Cena by se počítala průměrem cen jednotlivých zdrojů a jejich objemem. To by nejspíše vedlo k dramatickému snížení cen energií a tomu, že by se existoval zvlášť trh pro energii z plynu a zvlášť pro jiné zdroje, včetně uhlí. Solidární příspěvek by odváděli výrobci černého uhlí tak, že by to mohlo pro jednotlivé členské státy Evropské unie znamenat úsporu ve výši více než 140 miliard eur.

Otevřít v galerii (4)
Cest ke zlevnění energií se na půdě EU hledá více
Cest ke zlevnění energií se na půdě EU hledá víceZdroj: Pixabay

Rusové nejspíše ztratí ukrajinský Lyman

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Pád lymanské "kapsy" bude mít pravděpodobně velmi vážné důsledky pro ruské síly na severu Doněcké oblasti a na západě Luhanské oblasti. Může umožnit ozbrojeným silám Ukrajiny začít ohrožovat ruské pozice na západní hranici Luhanské oblasti a v oblasti Severodoněcku a Lysyčansku.

"Ruské ministerstvo obrany nemluvilo o posledních ruských ztrátách v oblasti Lymanu a nebylo připraveno na pád této části fronty, což pravděpodobně zhorší již tak nízkou morálku,"

uvedl k tomu americký Institut pro studium války (ISW).

Otevřít v galerii (4)
Rusové mohou ztratit další část okupovaných území
Rusové mohou ztratit další část okupovaných územíZdroj: Pixabay

Holografické hovory mají nahradit ty běžné telefonní

Přední evropští operátoři Deutsche Telekom, Orange, Telefónica a Vodafone spojili síly a společně s technologickou společností Matsuko pracují na novém způsobu komunikace – holografických hovorech. Cílem pilotního projektu je schopnost uskutečnit takové hovory stejně snadno jako běžný telefonní hovor.

Firmy tak budou spojovat skutečný a virtuální svět prostřednictvím mobilního připojení, která má pomocí selfie fotoaparátu smartphonu vygenerovat 2D video. To poté v cloudu převede na trojrozměrný hologram a poté jej zobrazí ve virtuální, rozšířené či smíšené realitě, tedy například pomocí brýlí pro virtuální/rozšířenou realitu, a to s dosud nedosažitelnou jasností a ostrostí.

Otevřít v galerii (4)
Čeká nás další inovace v telefonování?
Čeká nás další inovace v telefonování?Zdroj: Pixabay

Herečka Gwyneth Paltrow oslavila padesátku ve zlatém a nahá

Herečka Gwyneth Paltrow se při příležitosti svých 50. narozenin ukázala před objektivem odhalena nahá. Její tělo totiž „zakrývala“ jen zlatá barva. Inspiraci proto toto foto byl film Goldfinger, kde si agenta 007 zahrála největší herecká legenda Sean Connery.

Na svém blogu Goop se  k tomu herečka i vyjádřila. 

„Na mé 50. narozeniny se cítím velmi dobře. Toto focení je o tom, že chci vyjádřit smysl své energie a optimismu, který momentálně pociťuji,“ 

napsala.

Gwyneth Paltrow je přitom nejen propagátorkou zdravé výživy. Zaměřuje se rovněž na prodej svíček s vůní vagíny, sady na výrobu odlitku penisuvibrátor či omalovánky dámského přirození. 

Otevřít v galerii (4)
Herečka oslavila padesátiny netradičně
Herečka oslavila padesátiny netradičněZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, Novinky.cz, iDnes.cz, Echo24.cz, Goop.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze