Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče i při pátku dál doskáče.

Ranní ptáče: Česko čeká digitalizace stavebnictví. První černoška ve funkci mluvčí Bílého domu. Putin se omluvil za Lavrova.

Barbora Večeřová
06. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Mezi přední zřízence pro digitalizaci patří i Ivan Bartoš.

V Bílém domě se schyluje k historické změně. Post tiskové mluvčí současné prezidentské administrativy bude poprvé v historii zastávat černoška, a současně první žena, která se hlásí k lesbické orientaci. Izrael na den své nezávislosti čekalo krvavé vyústění napětí mezi Izraelci a Palestinci a Česko bude dnes projednávat digitalizaci stavebnictví a urychlení žádosti o stavební povolení. Poslední Ranní ptáče tohohle týdne je tu. Vše, co potřebujete vědět na jednom místě. 

Česko čeká digitalizace stavebnictví 

Tuzemští zástupci pro digitalizaci, mezi které patří například Ivan Bartoš, ministr dopravy Martin Kupka nebo ministr pro místní rozvoj Jozef Síkela, dnes představí na konferenci své plány pro digitalizaci českého stavebnictví. Na ministerstvu pro místní rozvoj budou k tomuto tématu diskutovat nejen vládní zástupci, ale také vedení klíčových státních organizací a zástupci stavebních firem. Jedním ze stěžejních bodů je digitalizace stavebního řízení, které by mělo celý proces žádosti o stavební povolení výrazně zrychlit a usnadnit. 

 

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Bitcoin klesl nejvíce od ledna 

Asi nejslavnější kryptoměna bitcoin dnes klesla nejvíce od ledna letošního roku. Propadla se na 35 642 dolarů, což je v přepočtu 876 000 korun. Kromě bitcoinu výrazně oslabily také americké akcie, když index technologického trhu Nasdaq klesl o celých pět procent. Americká centrální banka ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu, je nyní nejvyšší za posledních více než dvacet let. Nejvyšší ve 40leté historii je ve Spojených státech také inflace. Někteří investoři se obávají, že zvýšení sazby nebude stačit a banka bude muset přijmout další opatření. 

 

Startuje Giro d‘italia 

V Budapešti dnes startuje slavný cyklistický závod Gito d’Italia. Závod měl v maďarské metropoli odstartovat již před dvěma lety, kvůli pandemii koronaviru to ale nebylo možné. V Maďarsku cyklisté odjedou první tři etapy, ve volném dni se pak přesunou do Itálie, kde celý závod zakončí 29. května ve Veroně. 

 

Novou mluvčí Bílého domu bude poprvé černoška 

Americký prezident Joe Biden včera jmenoval novou tiskovou mluvčí. Karine Jean-Pierrová ke 13. květnu vystřídá stávající mluvčí Jen Psakiovou. Jde o první černošku v historii Bílého domu, která tuto funkci bude zastávat, a zároveň první ženu, která se otevřeně hlásí k lesbické orientaci. V současné prezidentské administrativě fungovala Jean-Pierrová jako zástupkyně mluvčí, v minulosti byla také součástí administrativy Baracka Obamy.

Otevřít v galerii (2)
Karine Jean-Pierrová nahradí stávající mluvčí Jen Psakiovou.
Karine Jean-Pierrová nahradí stávající mluvčí Jen Psakiovou. Zdroj: Profimedia

Útok v Izraeli na Den nezávislosti 

Tři mrtvé a minimálně čtyři zraněné si vyžádal útok v izraelském městě Elad. Útok je posledním vyústěním napětí mezi Izraelci a Palestinci, které země zažívá posledních několik týdnů. Útok mají na svědomí jeden nebo dva neidentifikovatelní útočníci se střelnou zbraní a sekerou, kteří zaútočili na kolemjdoucí v parku v ultraortodoxním městě v blízkosti Tel Avivu na Den nezávislosti Izraele. 

 

Putin se omluvil za výrok Lavrova o Židech 

Ruský prezident Vladimir Putin se při telefonátu s izraelským premiérem Naftalim Bennetem omluvil za výrok svého ministra zahraničí o tom, že Adolf Hitler měl také židovský původ. Izraelský premiér omluvu přijal a podle informací tiskové agentury Reuters poděkoval za objasnění Putinova postoje vůči Židům. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve svém víkendovém televizním rozhodnutí mimo jiné prohlásil, že největší antisemiti bývají sami Židé. 

Otevřít v galerii (2)
Putin se omluvil za výroky Lavrova ve víkendovém televizním vystoupení.
Putin se omluvil za výroky Lavrova ve víkendovém televizním vystoupení.Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, bbc.com, denikn.cz, Reuters, theguardian.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze