Top hledané
Výsledky (0)
Letní slunovrat většinou nastává 21. června, výjimečně o den dříve, což je i případ letošního roku

Ranní ptáče: Česko čeká letní slunovrat. Hizballáh by v případě války s Izraelem napadl Kypr, tvrdí vůdce libanonské militantní skupiny

Radek Polák
20. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Oslava slunovratu patří k častým jevům nejen u nás

Nejdelší den roku připadá na dnešek. Noc bude přitom trvat jen něco málo přes sedm hodin. Kypr se stane součástí války s Izraelem, pokud této židovský stát zaútočí na libanonský Hizballáh. Varoval před tím v televizním projevu vůdce Hizballáhu Hassan Nasralláh.

Nastává letní slunovrat, začíná astronomické léto

Dnes ve 22:51 nastane letní slunovrat a na severní polokouli začne astronomické léto. Tento den je nejdelším dnem roku, zatímco noc trvá jen něco málo přes sedm hodin. Slunce vstupující do znamení Raka dosáhne na obloze nejvyššího bodu své dráhy. Po dnešku se bude den zkracovat až do zimního slunovratu. Jako astronomické léto se označuje období od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti, zatímco meteorologické léto začíná 1. června a končí posledním srpnovým dnem.

Od začátku lidské civilizace byl letní slunovrat významným okamžikem, spojený s magickou sílou přírody a spjatý s řadou rituálů. Podle okamžiku východu či západu slunce v období slunovratu jsou orientovány některé starobylé chrámy, připomenul portál Ceskenoviny.cz.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Vůdce Hizballáhu vyhrožuje Kypru válkou

Vůdce libanonské militantní skupiny Hizballáh pohrozil, že pokud vypukne válka mezi Izraelem a Libanonem, zaútočí na Kypr. 

„Kypr bude také součástí této války, pokud otevře svá letiště a základny izraelským silám, 

řekl Hassan Nasralláh v televizním projevu. Ten přišel jen den poté, co Izrael varoval, že se válka s Hizballáhem přiblížila. 

Je to poprvé, kdy takto pohrozil Kypru, členskému státu Evropské unie. Napětí mezi Hizballáhem a Izraelem roste od útoků Hamasu ze 7. října a následné vojenské akce izraelských obranných sil v Gaze. V posledních týdnech intenzita přeshraničních útoků mezi oběma zeměmi ještě vzrostla, napsal server televize CNN.

Otevřít v galerii (1)
Kypr se může stát napadenou zemí
Kypr se může stát napadenou zemíZdroj: Pixabay

Cyril Ramaphosa je opět jihoafrickým prezidentem

Jihoafrickým prezidentem se stal ve svém druhém funkční období Cyril Ramaphosa. Jeho inaugurace se konala ve středu v Pretorii. Musí však jmenovat kabinet, jehož součástí bude jeho oslabená strana Africký národní kongres (ANC) spolu s koaličními partnery. ANC byla nucena po volbách uzavřít dohodu s pěti dalšími stranami, včetně středopravé Demokratické aliance, aby tak vytvořily vládu národní jednoty, uvedla k tomu Al Jazeera.

Bodyguard britského premiéra si vsadil na termín konání voleb

Jeden z bodyguardů britského premiéra Rishi Sunaka byl zatčen kvůli údajným sázkám na datum britských národních voleb. Policie uvedla, že strážník byl zatčen pro podezření z pochybení ve veřejné funkci. Zatčení přišlo poté, co komise, která reguluje hazardní průmysl, potvrdila, že vyšetřuje „možnost přestupků ohledně data voleb“. Sunak oznámil 22. května, že volby do parlamentu se budou konat 4. července. Datum bylo přísně střeženým tajemstvím. Oznámení překvapilo mnoho lidí v Sunakově vládní Konzervativní straně. Většina předpokládala, že se volby budou konat až na podzim, informovala agentura AP.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera, AP

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: