Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče i v pátek dál doskáče.

Ranní ptáče: Česko se nachází na hranici přijatých uprchlíků, situaci ale zvládá dobře. NATO se do válečného konfliktu zapojit nechce. Ceny pohonných hmot opět klesají. Se sdílením hesla na Netflix je konec.

Barbora Večeřová
18. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Prezident Zelenskyj vyzývá německého kancléře Olafa Scholze k zapojení do válečného konfliktu.

Mezilidská pomoc je důležitá, a obzvlášť v situaci, ve které se momentálně nacházíme. Česko pomohlo už více než 270 tisícům lidí, kteří před válkou utekli. A situaci zvládáme velmi dobře. Od ostatních se možná čekalo víc, například od NATO, které ukrajinský prezident vyzval, aby se zapojilo do konfliktu. NATO ale uvedlo, že se se do něj nezapojí, na Ukrajinu pošle pouze zbraně. Konec pracovního týdne přináší také pozitivní věci, například sportovní úspěch fotbalové Slavie, klesající ceny pohonných hmot nebo příslib toho, že se brzy opět podíváme na Měsíc. 

NATO na Ukrajině nezasáhne, bude ale dodávat zbraně 

Severoatlantická aliance do války na Ukrajině nezasáhne. Takovou informaci sdělil novinářům před jednáním se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem německý kancléř Olaf Scholz. Stoltenberg vidí jako svou odpovědnost v tuto chvíli zabránit rozšíření do dalších zemí. NATO sice vyjadřuje Ukrajině podporu a vyzývá ruského prezidenta k okamžitému ukončení invaze, vojensky se na konfliktu ale angažovat nebude. 

"Stojíme na straně Ukrajinců, podporujeme je v jejich odporu proti ruské agresi a podporujeme je v obraně jejich země finančními prostředky, humanitární pomocí a také pokračujícími dodávkami vojenského materiálu. Je ale nutné říct, že NATO do této války vojensky nezasáhne," 

objasnil postoj NATO k situaci Scholz

Přitom právě od NATO očekával prezident Zelenskyj vojenskou pomoc. Sám ukrajinský prezident to ve svém projevu k německým poslancům řekl. Podle něj v Evropě znovu vyrostla zeď mezi svobodou a nesvobodu, kterou by měl právě německý kancléř rozbít. 

 

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Česko na hranici uprchlíků, které může přijmout 

Za tři týdny, co invaze na Ukrajinu trvá, překročilo české hranice už 270 tisíc lidí. Podle premiéra Petra Fialy jde o hraniční počet, který Česká republika může přijmout.  

„V současné době je v ČR 270 tisíc lidí, kteří utekli před válečným konfliktem. Musíme si přiznat, že jsme na samé hranici toho, co dokážeme bez větších problémů absorbovat," 

řekl premiér. 

Nyní je důležité to, aby Česko pokračovalo v krocích, které napomůžou snadnější adaptaci válečných uprchlíků. Proto se už chystají nové zákony, které mají upravit víza, zaměstnání nebo vzdělávání lidí, kteří utekli před válkou. Česko podle Fialy patří k zemím, které současnou situaci zvládají nejlépe. 

 

Ceny pohonných hmot klesají 

Ceny pohonných hmot dále klesají. Má na to vliv také to, že vláda ohlásila, že bude kontrolovat marže pumpařů. Od pondělí totiž musí čerpací stanice posílat ministerstvu financí report o průměrné prodejní ceně nafty a benzinu. Tento krok je jedním z nástrojů, kterým může vláda bojovat s rekordními cenami pohonných hmot. Od minulého týdne benzin zlevnil témě o dvě koruny, nafta je nyní levnější o korunu a 34 haléřů. Nejdráž natankujete na čerpacích stanicích v Praze, nejlevnější paliva najdete v Karlovarském a Ústeckém kraji. 

 

Chelsea chce od Abramoviče koupit Muhsin Bayrak 

Poté, co na britském sankčním seznamu skončil i dosavadní majitel Chelsea, ruský oligarcha Roman Abramovič, jeho klub se ocitl v pasti. Nesmí prodávat vstupenky na zápasy, vydělávat na prodaném merchandisingu, prodávat nebo kupovat hráče ani prodlužovat kontrakty s těmi stávajícími. Chelsea může zachránit jen nový vlastník. A zájem má další miliardář, turecký podnikatel Muhsin Bayrak. Nakupovat chce ale s výraznou slevou. Klub chtěl prý odkoupit už před začátkem invaze na Ukrajinu, a to za cenu přes 2 miliardy liber. Nyní nabízí pouhou půlku z této astronomické částky. Pokud se nenajde jiný zájemce, klubu pravděpodobně nic jiného nezbude. Pokud by tento stav totiž trval i nadále, hrozí jednomu z nejlepších fotbalových klubů světa sestup z nejvyšší anglické soutěže Premier League nebo dokonce krach. 

Otevřít v galerii (2)
Roman Abramovič je na seznamu britských sankcí, Chelsea tak čeká na nového majitele.
Roman Abramovič je na seznamu britských sankcí, Chelsea tak čeká na nového majitele. Zdroj: Profimedia

Slavia i přes prohru v odvetě  postupuje do čtvrtfinále Evropské konferenční ligy 

Již potřetí za poslední čtyři sezony mezi osmičkou těch nejlepších. Slávističtí fotbalisté i jejich fanoušci mají opět důvod slavit. V konferenční lize se dostali mezi vybranou společnost, Slavia se po pátečním losu, který se koná ve Švýcarsku, může potkat se anglickým Leicesterem, řeckým PAOKem nebo italským AS Řím. Postup byl pro Slavii vybojovaný. Po jednoznačné domácí výhře měl být pro Slavii venkovní zápas v San Pölktenu spíše formalitou. Opak byl ale pravdou. Ještě patnáct minut před koncem Slavia vedla 3:1, zápas však skončil 4:3 pro LASK Linec. I takový výsledek však pražským fotbalistům k postupu stačil.

Otevřít v galerii (2)
Slavia i přes dramatickou prohru v odvetě poostupuje.
Slavia i přes dramatickou prohru v odvetě poostupuje. Zdroj: Profimedia

Netflix zastaví sdílení hesla mezi více lidmi 

Netflix ví, že svoje heslo sdílíte s ostatními lidmi, kteří nejsou z vaší domácnosti. A rozhodl se to změnit. Oblíbená streamovací platforma oznámila, že testuje nové cesty k zastavení sdílení hesel mezi lidmi z jiných domácností. Pokud v takovém sdílením s kamarády nebo partnery budete chtít pokračovat, připravte si peněženku. Netflix má v plánu tuto formu sdílení zpoplatnit. První testy mají proběhnout v Chile, Kostarice a Peru. Odběratelé v těchto zemích obdrží upozornění, které jim nabídne zvýhodněnou cenu v případě, že chtějí, aby jejich účet používal někdo další. Původní myšlenkou Netflixu sice bylo sdílení účtu, ale pouze v rámci rodiny. Ale přiznejme si, kdo z nás svůj účet nesdílí se svými kamarády? To se Netflixu nelíbí, protože přichází o tržby. 

„Vytváření personalizovaných profilů v rámci jednoho účtu je velmi populární, došlo ale však k určitému nepochopení toho, kdy a jak se Netflix může sdílet. Výsledkem toho je sdílení mezi domácnostmi, které výrazně ovlivňuje možnost investovat do produktů, které svým odběratelům přinášíme,“

řekl produktový manažer Netflixu Chengyi Long

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6

 

NASA představila novou raketu k objevování Měsíce 

Lidstvo je zase o krok blíže návratu na Měsíc. Americká vesmírná společnost NASA představila svou novou raketu SLS, což znamená Space Launch Sytem. Po letech příprav spatřila světlo světa poprvé včera v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Pokud vše půjde dobře a raketa bude prohlášena za připravenou k misi, měla by se v příštích měsících vydat na měsíc. Raketa by neměla mít žádnou posádku, na měsíc pošle jenom testovací kapsli. Astronauti by se v ní měli vydat na měsíc v druhé polovině této dekády. Model je téměř stometrový, výrazně tak překonává například Apollo Saturn rakety minulého století. 

Přinese cesta na Měsíc nová zjištění o vesmíru? To brzy uvidíme.

„Existují dvě možnosti. Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. Obě jsou stejně děsivé.“

Arthur C. Clarke 

 

Zdroje: BBC, Reuters, Novinky.cz, Hypebeast, Forbes, novinky.cz, ČTK, denik.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze