Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Česko si dnes připomíná Den boje za svobodu a demokracii. V Polsku nejspíše vybuchla ukrajinská střela, nešlo o úmysl

Barbora Večeřová
17. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Události 17. listopadu odstartovaly změnu režimu

Dobré sváteční ráno! Nejen Česko si dnes připomíná Den boje za svobodu a demokracii. Pietními akcemi zejména na Národní třídě se bude vzpomínat zejména na roky 1939 a 1989. Pokud i vy dnes můžete, na Národní třídu rozhodně zavítejte. 

Národní třída centrem dění 

Česko si dnes připomene Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. V Praze a v dalších městech se uskuteční pietní akce, happeningy a demonstrace. Centrem dění bude pražská Národní třída, kde se zákrok policie proti studentské demonstraci 17. listopadu 1989 stal začátkem změny režimu. 

 

Dům s bazénem na prodej, Praha-východ – 416m2
Dům s bazénem na prodej, Praha-východ – 416m2, Okolí Prahy

Změna poměru moci ve Sněmovně reprezentantů 

Republikánská strana Spojených států dnes získala většinu ve Sněmovně reprezentantů, uvádí agentura AP. Ve volbách, které se konaly 8. listopadu, získala zatím 218 křesel, Demokratická strana získala 210. Na výsledky se ještě čeká v osmi obvodech. Republikánské vítězství tak přináší změnu rozložení moci ve Washingtonu, kde měli dva roky demokraté kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Republikáni budou nyní mít více možností, jak ovlivnit zákonodárný proces.

 

Ministr zahraničí je laureátem ceny za ochranu lidských práv 

Český ministr zahraničí Jan Lipavský v Londýně převzal Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv, informovala ČTK.  Obdržel ji za přípravu nového sankčního zákona, který umožní postihovat národními sankcemi závažné protiprávní jednání v mezinárodním kontextu. 

Otevřít v galerii (2)
Jan Lipavský
Jan LipavskýZdroj: Profimedia

Přídavky na děti by se měly zvýšit o 200 korun 

Od nového roku by se měly přídavky na dítě zvýšit o 200 korun, celkově by se tedy měly pohybovat mezi 830 do 1580 korun za měsíc, návrh ministerstva práce a sociálních věcí podpořila vláda. 

 

V Polsku nejspíš vybuchla ukrajinská střela, nešlo o úmysl 

Výbuch v Polsku podle předběžných zjištění NATO zřejmě způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě. Prohlásil to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí svolané kvůli situaci, při níž na východě Polska v úterý zemřeli dva lidé. 

Otevřít v galerii (2)
Jens Stoltenberg
Jens StoltenbergZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, AP, novinky.cz, NATO

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze