Top hledané
Výsledky (0)
V produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů jsme v rámci EU pod průměrem

Ranní ptáče: Česko v podílu obnovitelné elektřiny za Evropou zaostává. Umělá inteligence pomohla Moně Lise rapovat

Radek Polák
22. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Alternativním zdrojům energie se v Česku zatím tolik nedaří

Zatímco u nás zůstává potenciál produkce elektřiny díky obnovitelným zdrojům bez výrazné změny, v jiných evropských zemích se zvyšuje. Potenciál větrných elektráren na Balkáně meziročně narostl o zhruba pětinu a na západě Evropy pak o asi osm procent. Výzkumníci Microsoftu vyvinuli model umělé inteligence, který dokáže pořídit statický snímek obličeje doplněný o zvukový klip.

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny je rekordní 

Elektřina z obnovitelných zdrojů měla v loňském roce na celkově vyrobené elektřině v Evropě rekordní podíl 43 procent, uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Kromě nových obnovitelných zdrojů k tomu napomohly povětrnostní podmínky, jako nadprůměrné srážky a průtoky řek, které zvýšily produkci vodních elektráren, či silné větry koncem roku.

V Česku zůstal potenciál produkce elektřiny na řekách podle unijního úřadu bez výrazné změny, stejně jako u fotovoltaické produkce. Mírně se zvýšil pouze potenciál výroby u větrných elektráren, a to o jednotky procent. V jiných evropských zemích, především na Balkáně, však potenciál větrných elektráren meziročně narostl o zhruba pětinu, na západě Evropy pak o asi osm procent, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady, Praha 2

Umělá inteligence Microsoftu animuje tváře z fotografií

Výzkumníci Microsoftu vyvinuli nový model umělé inteligence, který dokáže pořídit statický snímek obličeje doplněný o zvukový klip. Videa umí kompletní synchronizaci rtů i přirozené pohyby obličeje a hlavy. V jednom z těchto klipů vědci ukázali animovanou Monu Lisu, která ústy herečky Anne Hathaway recitovala komediální rap, jak informoval server televize CNN. Microsoft uvedl, že tato technologie by mohla být použita pro vzdělávání nebo třeba i k vytvoření virtuálních společníků pro lidi. Jak je ale zřejmé, mohl by být tento nástroj rovněž zneužit a použit k předstírání identity skutečných lidí.

Otevřít v galerii (1)
Mona Lisa patří k ikonickým obrazům
Mona Lisa patří k ikonickým obrazůmZdroj: Pixabay

Pročínská strana zvítězila ve volbách na Maledivách

Strana maledivského prezidenta Mohameda Muizzu drtivě zvítězila v nedělních volbách, což pravděpodobně urychlí odklon země od tradičního spojence Indie ve prospěch Číny.

Muizzuův lidový národní kongres (PNC) získal podle předběžných výsledků 66 z 86 deklarovaných křesel. Hlavní opoziční Maledivská demokratická strana měla dříve v kongresu nadpoloviční většinu. PNC a její spojenci se mohli doposud opřít pouze o osm křesel, napsal portál televize Al Jazeera.

Nejnavštěvovanějším filmem je ve Spojených státech Civil War

Akční film Civil War režiséra Alexe Garlanda v hlavní roli s Kirsten Dunstovou je ve Spojených státech již druhý týden po sobě nejnavštěvovanějším filmem v tamních kinech. Film za 50 milionů dolarů se odehrává v blízké budoucnosti USA, kdy se Texas a Kalifornie spojily ve vzpouře proti fašistickému prezidentovi. Snímek nezávislé společnosti A24 již stihl vydělat necelých 45 milionu dolarů. Kritikou uznávaná hororová komedie o dceři Drákuly Abigail se umístila z pohledu návštěvnosti na druhém místě, uvedla k tomu dále agentura AP.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, AP, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze