Top hledané
Výsledky (0)
Cílem česko-keňské obchodního fóra je poskytnout podnikatelům možnost navázat kontakty se zástupci tamních firem

Ranní ptáče: Český premiér cestuje po zemích subsaharské Afriky. Americký ministr zahraničí chce zabránit rozšíření nepokojů na Blízkém východě

Radek Polák
06. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Fiala pokračuje v cestě po Africe

Keňa, Nigérie, Ghana a Pobřeží slonoviny jsou dalšími zastávkami Petra Fialy na jeho cestě po Africe. Hlavním smyslem návštěvy je podpora a rozvoj kontaktů českých podnikatelů s těmito zeměmi. Předejít dalšímu prohlubování rozšiřování konfliktu, který má svůj původ v Izraeli a Gaze, hodlá americký ministr zahraničí Antony Blinken. Včera se proto také sešel s iráckým premiérem Mohammedem Shia al-Sudani.

Fiala v Nairobi zahájí česko-keňské obchodní fórum

Český premiér Petr Fiala, jak uvedl server Ceskenoviny.cz, dnes v Nairobi zahájí česko-keňské obchodní fórum, navštíví vojenskou akademii a podívá se do Národního muzea, kde jej čeká prezentace českých aktivit v ochraně biodiverzity. V úterý se potom setká s keňským prezidentem Williamem Rutem a ministrem obrany Adenem Dualem. Keňa je druhou zastávkou českého premiéra na jeho týdenní pracovní návštěvě subsaharské Afriky, kterou zahájil v Etiopii a na níž jej doprovázejí zástupci zhruba dvou desítek českých firem. Dalšími body programu budou Nigérie, Ghana a Pobřeží slonoviny.

Spojené státy se snaží snížit napětí v zemích Blízkého východu

Americký ministr zahraničí Antony Blinken byl v neděli na neohlášené návštěvě Iráku. V Bagdádu se na více než hodinu setkal s iráckým premiérem Mohammedem Shia al-Sudani. 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Poté řekl, že jeho setkání s premiérem bylo „dobré“ a „produktivní“. Dal jasně najevo, že útoky milicí podporovaných Íránem proti americkému personálu jsou naprosto nepřijatelné. Varoval před zapojením dalších stran do konfliktu v Izraeli a před tím, aby se konflikt v Gaze nerozšířil do širšího regionu. Zopakoval také, že Spojené státy udělají, co je nezbytné k ochraně amerického personálu a vojenských zařízení, napsala CNN.

Otevřít v galerii (3)
Blízký východ je nyní místem velkého napětí
Blízký východ je nyní místem velkého napětíZdroj: Freepik

Rusko otestovalo novou mezikontinentální balistickou střelu

Rusko uvedlo, že úspěšně otestovalo mezikontinentální balistickou střelu schopnou nést jaderné hlavice z jedné z jeho ponorek. Střela, která může údajně nést až šest jaderných hlavic, byla vypuštěna v Bílém moři u severního pobřeží Ruska. Zasáhla cíl, který byl vzdálený na poloostrově Kamčatka v Rusku. Nedělní spuštění přichází jen pár dní poté, co ruský prezident Vladimir Putin podepsal odstoupení od ratifikace smlouvy o celosvětovém zákazu jaderných zkoušek, informovala Al Jazeera.

Otevřít v galerii (3)
Rusové testují nové zbraně
Rusové testují nové zbraněZdroj: Freepik

Trump u soudu bojuje za svoje realitní impérium

Donald Trump má v pondělí vypovídat v soudním procesu, kvůli němuž muže přijít o kontrolu nad některými svými nemovitostmi, včetně mrakodrapu Trump Tower, jak uvedla agentura AP. Jeho nejstarší dcera Ivanka má vypovídat ve středu. Trump se v New Yorku u soudu brání obvinění prokuratury, podle které bývalý prezident a jeho rodinná firma podváděli banky či pojišťovny zveličováním hodnoty svých nemovitostí. Bývalý americký prezident přitom již u soudu v minulosti svědčil v nejméně osmi různých procesech. Vedle toho byl vyslýchán ve více než tuctu různých slyšení.

Otevřít v galerii (3)
Trumpovi hrozí, že přijde o část svého majetku
Trumpovi hrozí, že přijde o část svého majetkuZdroj: Pixabay

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera, AP

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: