Top hledané
Výsledky (0)
Skupina Vesna chce v soutěži reprezentovat slovanství

Ranní ptáče: Češky se dostaly do finále Eurovize. Očkování proti covid-19 se při cestě do Spojených států ruší

Radek Polák
10. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Vesna na Eurovizi v semifinále zabodovala

V sobotu se o prvenství v soutěži Eurovize utká se skladbou My Sister's Crown česká dívčí skupina Vesna, která včera postoupila ze semifinále. Od zítřka se při cestách do USA již nebudeme muset prokazovat povinným očkováním proti covidu-19.

Do finále Eurovize postoupila česká dívčí skupina Vesna

Česká dívčí skupina Vesna se dostala mezi deset postupujících interpretů z prvního semifinále písňové soutěže Eurovize. V sobotním finále se se skladbou My Sister's Crown utká se zástupci dalších 25 zemí.

Skupinu Vesna tvoří hudebnice z pražské konzervatoře Jaroslava Ježka, kromě tří Češek jsou jejími členkami i Slovenka, Ruska a Bulharka. Zpěvačka Patricie Fuxová před soutěží řekla, že Vesna chce v soutěži reprezentovat slovanství, uvedl portál Ceskenoviny.cz.

Společně s Českem postoupili mimo jiné hudebníci z Chorvatska, Izraele, Portugalska, Finska nebo Švédska. Ty pak ještě doplní mimo jiné i soutěžící ze země loňského vítěze, tedy z Ukrajiny.

Rodinný dům s unikátní zahradou, Praha východ
Rodinný dům s unikátní zahradou, Praha východ, Praha 9

Do Spojených států už nebude třeba očkování proti covidu-19

Turisté a federální zaměstnanci, jak informoval server iDnes.cz, se už od čtvrtka při cestách do USA nebudou muset prokazovat povinným očkováním proti covidu-19. Nařízení zrušil prezident Joe Biden. Podle něho vzhledem k epidemické situaci nejsou tato opatření již dál třeba. Opatření dosud platila pro všechny, kdo nejsou občany USA a letecky cestují do Spojených států, a týkala se povinnosti prokázat se na hranicích certifikátem o prodělaném očkování proti koronaviru.

Otevřít v galerii (4)
Opatření proti koronaviru polevují
Opatření proti koronaviru polevujíZdroj: Pixabay

Trump podle poroty sexuálně zneužil bývalou novinářku

Americký exprezident Donald Trump se podle soudní poroty dopustil sexuálního zneužití, když před téměř 30 lety napadl bývalou novinářku Jean Carrollovou. Ta ho u soudu v New Yorku žalovala v občanskoprávním sporu a vinila ho ze znásilnění a také z pomluvy, napsal server Ceskenoviny.cz.

Carrollová tvrdí, že ji Trump v roce 1996 znásilnil v převlékací kabince obchodního domu v New Yorku. Porota dospěla k závěru, že to se neprokázalo, Trump ale podle ní tehdy Carrollovou sexuálně zneužil. Sexuální zneužití je v právu státu New York definováno jako sexuální kontakt bez předchozího souhlasu. Devítičlenná porota žalující straně přiznala odškodné v celkové výši pět milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 106 milionů korun.

Otevřít v galerii (4)
Trump se dostal opět do kolize se zákonem
Trump se dostal opět do kolize se zákonemZdroj: Pixabay

Nárůst cen potravin zpomaluje

Potraviny byly celosvětově v dubnu o necelou čtvrtinu levnější než začátkem loňského jara, kdy jejich cena vystřelila vzhůru v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, jak vyplývá z cenového indexu Organizace pro výživu a zemědělství.

Nárůst cen potravin se nejvíce projevuje u cukru, masa a rýže. Ty tak částečně zastiňují pokles cenových indexů obilovin, mléčných výrobků a rostlinných olejů, napsal portál Euro.cz.

S tím, jak se ekonomiky zotavují z výrazného zpomalení, poroste poptávka a bude vytvářet tlak na růst cen potravin,“

uvedl Maximo Torero, hlavní ekonom této organizace.

Otevřít v galerii (4)
Potraviny by už neměly tak zdražovat
Potraviny by už neměly tak zdražovatZdroj: Pixabay

De Niro má v 79 letech již sedmé dítě

Robert De Niro, kterému je 79 let, má další dítě, informovala agentura AP. Bližší podrobnosti k tomu ale tento herec neuvedl. Celkově je tak otcem již sedmi dětí: Dreny (51) a Raphaela (46) z prvního manželství, dvojčata Julian a Aaron, jimž je 27 let, 24letého Elliota a 11leté Helen Grace z jeho druhého manželství.

De Niro v současné době propaguje novou komedii „O mém otci“, která má celosvětovou premiéru 26. května. Známý je potom především jako dvojnásobný držitel Oscara za vedlejší roli ve filmu Kmotr II a za kategorii nejlepší herec ze snímku Zuřící býk.

Otevřít v galerii (4)
Známý herec při propagaci svého nejnovějšího filmu
Známý herec při propagaci svého nejnovějšího filmuZdroj: Profimedia
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

 

Zdroje: iDnes.cz, Ceskenoviny.cz, Euro.cz, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze