Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Charles je po smrti královny králem. Poslanci by měli schvalovat toleranci pro vodáky. USA vojensky podpoří Česko

Barbora Večeřová
09. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Charles je novým králem

Po smrti Alžběty se stal Charles novým britským králem. Byl nejdéle působícím následníkem trůnu, nyní je nejstarším člověkem, který kdy v Británii nastoupil na trůn. Na královnu vzpomíná celý svět, jako nenahraditelnou ztrátu označil její úmrtí i ruský prezident Putin. Poslanci by měli projednávat toleranci pro vodáky, nebude ale celoplošná. Česko se nachází na seznamu evropských zemí, kterým USA poskytnou vojenskou podporu. Ta by se měla týkat zemí, kterým by v budoucnu mohla hrozit agrese Ruska. 

Po smrti Alžběty je novým králem Charles 

Charles se stal králem po smrti své matky Alžběty II. Královna zemřel\ v 96 letech obklopená svými nejbližšími ve své letní rezidenci, skotském zámečku Balmoral. Charles je nejstarším a nejdéle působícím následníkem trůnu. Ve svém věku 73 let je nejstarším člověkem, který kdy v Británii kraloval. Charles by měl dnes vystoupit s projevem k národu. 

 

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Poslanci by měli schvalovat toleranci pro vodáky 

Tolerance půl promile alkoholu by se měla dostat do vládní novely o vnitrozemské plavbě. Půl promile odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Tolerance nebude platit na všech řekách, pouze ve vyhrazených úsecích vodních cest, kde se nepočítá s hustým provozem. Není to poprvé co se návrhem poslanci zabývají, poprvé to bylo už před třemi lety, tehdy ale zákon schválen nebyl. 

Otevřít v galerii (2)
Vodáci si podle novely zkona budou nově moct dát dvě piva nebo dvě deci vína
Vodáci si podle novely zkona budou nově moct dát dvě piva nebo dvě deci vína Zdroj: Lucie Kándlová / Právo / Profimedia

Putin označil úmrtí Alžběty za nenahraditelnou ztrátu

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil novému králi Charlesovi III. upřímnou soustrast s úmrtím jeho matky, královny Alžběty. 

"V průběhu mnoha desetiletí se Alžběta II. právem těšila lásce a úctě poddaných a také autoritě na mezinárodní scéně," 

vyjádřil se ruský prezident. 

Charlesovi zároveň popřál odvahu a odolnost při této nenahraditelné ztrátě. 

 

Vildumetzová v slzách rezignovala

Jana Mráčková Vildumetzová skončila kvůli kontaktům z kauzy Dozimetr na postu místopředsedkyně sněmovny. Na tiskové konferenci to v slzách oznámila sama politička. Stalo se tak poté, co bylo zjištěno, že s přítelem svého manžela Zakaríou Nemrahem, který byl obviněn v kauze Dozimetr, mí bližší vztah, než dosud přiznala. Nemrah byl totiž jejímu manželovi za svědka a je také kmotrem jejich dítěte. 

Otevřít v galerii (2)
Vildumetzová kvůli kontaktům z kauzy Dozimetr oznámila rezignaci
Vildumetzová kvůli kontaktům z kauzy Dozimetr oznámila rezignaci Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Česko je na seznamu zemí, kterým Spojené státy poskytnou podporu

Podle agentury AP se Česko nachází mezi 18 zeměmi z Evropy, kterým Spojené státy poskytnou vojenskou podporu. Mělo by se jednat o formu půjček a dotací na nákup amerických zbraní ve výši jedné miliardy dolarů, což je asi 24,5 milionu korun. Oznámil to americký ministr zahraničí Anthony Blinken. Největší pomoc půjde Ukrajině, celá jedna miliarda. Balík je určen zemím, kterým by v budoucnu mohla hrozit ruská agrese. 

 

Zdroje: ČTK, seznamzpravy.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze