Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Charles nebude u odhalení sochy princezny Diany. Přes sto případů varianty delta. V Praze zmizí graffiti

Kateřina Ostrejšová
30. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Princezna Diana

I ve středu pro vás máme ty nejnovější informace ze světa. Přejeme vám dobré ráno. Už zítra se odhalí ve Velké Británii socha princezny Diany, u této příležitosti však bude chybět velká část královské rodiny. Jedním z nich bude i princ Charles. A kdo další? Více v dnešním ranním ptáčeti.  

Pandemie tvrdě ovlivnila studenty  

Pocit osamění, ztráta motivace ke studiu, velká míra stresu z přechodu na osobní samostudium, ale dokonce i pocit vyhoření. To jsou v kostce zátěžové situace, které pandemie COVID-19 a online výuka postavily před studenty vysokých a středních škol se zdravotním či sociálním znevýhodněním, jež podporuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) ve svých stipendijních programech. Ukazuje to průzkum VDV mezi stipendisty programů Fond vzdělání a Stipendia Nikoly Tesly, jehož výsledky nyní nadace představuje veřejnosti. 

„Naše nadace dlouhodobě podporuje studenty, kteří mají ztížený přístup ke vzdělání. Situace vyvolaná pandemií jejich situaci ještě více zkomplikovala. Zmíněným průzkumem jsme chtěli zmapovat míru negativních dopadů, abychom mohli studentům ulehčit jejich situaci a nabídnout jim další pomoc,“  

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

prozrazuje Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. 

Velký posun v přípravě metra D  

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil správnost nastavených podmínek zadávacího řízení veřejné zakázky Dopravního podniku hl. m. Prahy na zhotovitele stavby prvního úseku metra D Pankrác – Olbrachtova. Stavba metra D se tak významně přiblížila ke své realizaci. První úsek metra D Pankrác – Olbrachtova postaví mezinárodní sdružení pěti společností, které ve veřejné zakázce nabídlo nejnižší cenu 13,75 miliardy korun.  

„Zásadní také je, že Ministerstvo dopravy dnes podruhé potvrdilo své rozhodnutí, že pražský magistrát není podjatý a stavební řízení může znovu pokračovat dál. Dvě největší překážky v zahájení výstavby nám už nestojí v cestě a doufám, že Pražanům už nebude nikdo házet klacky pod nohy,“  

řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP. 

Pryč s graffiti v Praze 

Se začátkem léta Praha spustila pilotní projekt určený k odstraňování nelegálních graffiti z fasád objektů, které jsou ve vlastnictví hlavního města. Jeho realizaci dostala na starost městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Ta má s problematikou odstraňování různých „tagů“ a obrázků ze stožárů pražského veřejného osvětlení několikaletou zkušenost. Projekt poběží do podzimu, kdy ho město vyhodnotí a rozhodne o jeho dalším pokračování. 

„Graffiti ve veřejném prostoru je dlouhodobý problém, hyzdí veřejný prostor a ničí jak veřejný, tak soukromý majetek. Jsem přesvědčený, že kromě nápravy vandalismu bude mít projekt i významnou preventivní roli. Když totiž sprejeři uvidí, že jejich výtvory z objektů opatřených antigraffiti nátěrem zase obratem mizí, ztratí motivaci dělat další,“  

uvedl radní hl. m. Prahy Jan Chabr. 

120 případů varianty delta v Česku  

Už to pomalu vypadalo, že se Česká republika dostává z nejhoršího, ale nemůžeme předčasně jásat. Laboratoře totiž potvrdily 120 případů koronaviru varianty delta, dříve označované jako indická. Zákeřná mutace je v Praze, Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Královehradeckém kraji a na Vysočině. A to není vše. Objevil se u nás totiž i mimo jiné první případ varianty lambda, která je dominantní v Peru.  

Italské restaurace a hotely nemůžou najít personál 

Turisté se pomalu, ale jistě vracejí cestovního koloběhu. S tím však přicházejí i problémy, jeden takový teď řeší Itálie. Restaurace a hotely totiž nemohou najít personál.  

„Očekáváme spoustu návštěvníků a nezbytně potřebujeme personál, ale je opravdu těžké někoho najít,“ 

Říká Alessandro Massimo Nucara, generální ředitel hotelového komplexu Federalberghi. Odhaduje nedostatek pracovních sil v tomto sektoru na zhruba 10 %, tedy 50 000 pracovníků. 

Údaje o zaměstnanosti naznačují, že by mladí Italové měli zoufale začít pracovat. V dubnu bylo nezaměstnaných 33,7 % ve věku od 15 do 24 let, což je jedno z největších čísel v Evropské unii. 

Na Kampě zazní benefiční Koncert pro Moravu 

Česká televize dnes pořádá benefici na pražské Kampě na pomoc vesnicím, které zasáhla minulý týden na jihu Moravy silná bouře. Koncert pro Moravu bude vysílán v přímém přenosu od 20:10. Mezi účinkujícími budou Dan Bárta, Richard Krajčo, Vojta Dyk nebo skupina Čechomor. Více než hodinový program divákům zprostředkuje i aktuální situaci na jihu Moravy pomocí živých vstupů a dronů. Benefičním koncertem provede dvojice Světlana Witowská a Daniel Stach. 

Odhalení sochy princezny Diany  

Už zítra se odhalí ve Velké Británii socha princezny Diany u příležitosti šedesátého výročí jejího narození. U odhalení však bude spoustu členů královské rodiny chybět. Přítomen nebude princ Charles, který podle webu Daily Star nechce otevírat staré rány. Chybět by měly i Kate Middleton a Meghan Markle. Bratři si připomenou 60. Narozeniny své matky malým obřadem v Kensingtonském paláci, který byl Dianiným královským sídlem. 

Filmový festival ve Varech už má svůj otvírák  

55. ročník filmového festivalu v Karlových Varech se kvůli pandemii letos posunul na srpen. Zahajovacím filmem bude 20. srpna světová premiéra filmu Davida Ondříčka Zátopek. V životopisném dramatu o čtyřnásobném olympijském vítězi se v hlavních rolích objeví Václav Zneužil a Marta Issová. Novináře o tom informoval prezident festivalu Jiří Bartoška.  

Přejeme vám krásné ráno, do kterého vám posíláme slova Johna Lennona: 

“Upřímnost ti nemusí přinést mnoho přátel, ale vždy ti přinese ty správné.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze