Top hledané
Výsledky (0)
Známému lobbistovi může být prominut zbytek trestu

Ranní ptáče: Soud bude řešit Janouška. CIA zabila šéfa teroristů z Al-Káida.

Radek Polák
02. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Janoušek míří na svobodu

Soud se bude věnovat předčasnému propuštění lobbisty Janouška kvůli nehodě z roku 2012. Nový šéf Al-Káidy zemřel při operaci CIA v centru Kábulu, kde se skrýval se svou rodinou.

 

Pustí Janouška na svobodu?

Obvodní soud pro Prahu 6 dnes projedná žádost o podmíněné propuštění odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Muž si odpykává 4,5 roku za to, že opilý srazil autem ženu a od nehody ujel. Do věznice nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě a za mříže se vrátil až loni v červenci.

Janoušek dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu, ten mu však nevyhověl. Sledování nařízené pražským vrchním soudem lobbistu v době přerušení trestu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii.

Podnikatel čelí obžalobě ještě v kauze úhrad zdravotních pojišťoven pro společnost Chambon. Soud ho letos nepravomocně zprostil viny, státní zástupce pro Janouška žádal sedmileté až osmileté vězení.

Šéfa Al-Káida zabila CIA

Spojené státy zabily o víkendu v Afghánistánu lídra teroristické sítě Al-Káida Ajmána Zavahrího. Zavahrí byl zabit při operaci CIA pomocí bezpilotního letounu. Američtí zpravodajci vystopovali Zavahrího v domě v centru Kábulu, kde se skrýval se svou rodinou.

Mluvčí vlády Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid potvrdil, že došlo k leteckému úderu a silně jej odsoudil s tím, že to porušuje "mezinárodní zásady".

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

"Budeme pokračovat v boji proti terorismu v Afghánistánu a dalších zemích,"

řekl k tomu již dříve americký prezident Joe Biden

Otevřít v galerii (4)
Kábul byl svědkem operace CIA
Kábul byl svědkem operace CIAZdroj: Pixabay

Němci možná zruší letos Oktoberfest

Německo by mohlo zrušit Oktoberfest a spolu s ním i slavné vánoční trhy. V souvislosti s problémovými dodávkami plynu z Ruska se totiž snaží šetřit, kde se jen dá. Rosi Steinberger, člen Bavorského parlamentu, přiznal, že oslavy Oktoberfestu mají spolu s těmito trhy na mále. 

Hannover jako první z větších měst oznámil, že vypne teplou vodu ve všech veřejných budovách a Berlín se rozhodl šetřit na osvětlení. Uvažuje se také o tom, že firmy, které neposkytují základní potřeby, by mohly být donuceny omezit svůj provoz, aby zbyl plyn na běžné domácnosti.

Otevřít v galerii (4)
Oktoberfest letos možná nebude
Oktoberfest letos možná nebudeZdroj: Pixabay

Virtuální realita pomohla lékařům oddělit siamská dvojčata

Brazilskému chirurgovi Gabrielu Mufarrejovi se pod vedením britského kolegy Noora ul Owase Jeelaniho podařilo za pomoci virtuální reality oddělit téměř čtyřletá siamská dvojčata Bernarda a Artura, která byla srostlá v oblasti lebky a sdílela mozkovou tkáň.

Podle charitativní organizace Gemini Untwined, která operaci financovala, šlo o první zákrok, který chirurgové v různých zemích provedli „společně v jedné místnosti ve virtuální realitě” se sluchátky na hlavě.

Celý proces trval 27 hodin, zahrnoval sedm operací a celkem se na něm podílelo téměř 100 zdravotníků. Jeelani uvedl, že se po skončení cítil „naprosto zničený”, jelikož si během 27 hodin udělal jen čtyři 15minutové pauzy.

Otevřít v galerii (4)
Virtuální realita pomohla i v medicíně
Virtuální realita pomohla i v medicíněZdroj: Pixabay

Pití alkoholu během lockdownu posílilo

Podle studie Univerzity v anglickém Sheffieldu mohou vést důsledky lockdownu v důsledku koronavirové pandemie ve Velké Británii až k 25 tisícům nadúmrtí a milionu lidí vyžadujících nemocniční péči. Lockdown totiž údajně vedl k tomu, že lidé holdující alkoholu tuto svoji závislost ještě více prohloubili.

Pokud se konzumace alkoholu nevrátí na předpandemické hodnoty, zvýší se pravděpodobnost takových onemocnění, jako je cirhóza jater, o téměř 150 tisíc případů a 10 tisíc nadúmrtí. Britské zdravotnictví by pak muselo vynaložit na náklady spojené s léčbou více než miliardu liber, tvrdí vědci.

Otevřít v galerii (4)
Lockdown závislost na alkoholu umocnil
Lockdown závislost na alkoholu umocnilZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, BBC, Daily Mail, Idnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze