Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Světovou ekonomiku ovládne Čína. Zeman kritizuje média. Jennifer Aniston vyvolala rozruch

Kateřina Ostrejšová
27. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Jennifer Aniston

Čína přeskočí USA ve světové ekonomice o pět let dřív, než se očekávalo. Miloš Zeman ve vánočním proslovu nešetřil kritikou. Opozice a média dostala co proto. Jedna “nevinná” vánoční ozdoba Jennifer Anniston vyvolala na Instagramu rozporuplné pocity u fanoušků - jsi bezohledná, píší. Pojďte se podívat na novinky ze světa v našem Ranním ptáčeti.  

Švédsko potvrzuje novou mutaci koronaviru  

Otevřít v galerii (5)
Žena v roušce si dezinfikuje ruce.
Žena v roušce si dezinfikuje ruce. Zdroj: Freepik.com

Nová mutace koronaviru spojená s rychlým nárůstem pozitivních případů ve Velké Británii byla zjištěna ve Švédsku poté, co cestující ze Spojeného království onemocněl a byl pozitivně testován, uvedla švédská zdravotnická agentura. Nyní už je izolován.  

"Osoba, která byla pozitivně testována na virus, odcestovala přes Vánoce na Sormland z Velké Británie,"  

řekl Signe Makitalo, regionální lékař pro kontrolu infekce. Zatím nejsou náznaky toho, že by se mutace v zemi dále šířila. Švédsko na začátku tohoto měsíce uvalilo na cestující z Británie cestovní omezení kvůli obavám z nového typu.  

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

2 000 let staré jídlo v Pompejích   

Otevřít v galerii (5)
Pult objevený v Pompejích.
Pult objevený v Pompejích. Zdroj: Profimedia.cz

Archeologové v Pompejích, městě pohřbeném při sopečné erupci v roce 79 n.l., učinili mimořádný nález obchodu s teplými potravinami a nápoji ve freskách, kde se dřív prodávalo jídlo římským kolemjdoucím. Obchod, známý jako termopolium, latinsky pro pult s horkými nápoji, byl objeven v areálu archeologického parku Regio, který dosud není veřejně přístupný.  

V některých hlubokých nádobách s horkým jídlem, které obchodník spustil do pultu s kruhovými otvory, byly nalezeny stopy téměř 2 000 let starého jídla. Přední část pultu byla zdobena pestrobarevnými freskami, z nichž některá zobrazovala zvířata, která byla součástí ingrediencí prodávaného jídla, například kuře a dvě kachny visící vzhůru nohama. Podle analýz antropologické společnosti Valeria Amoretti představují nakreslené údaje na pultu potraviny a nápoje, které se tam prodávaly. 

"Toto je mimořádný nález. Je to poprvé, co vykopáváme celé termopolium,“ 

řekl Massimo Ossana, ředitel archeologického parku Pompeje. Archeologové také našli zdobenou bronzovou misku na pití známou jako patera, keramické nádoby používané na vaření dušených pokrmů a polévek nebo baňky na víno.  

Byly odkryty asi dvě třetiny starobylého města o rozloze 66 hektarů. Ruiny byly objeveny až v 16století a organizované vykopávky začaly kolem roku 1750. 

Miloš Zeman: Očkování je svítání na obzoru 

Otevřít v galerii (5)
Miloš Zeman
Miloš ZemanZdroj: Profimedia.cz

V sobotním vánočním proslovu vyzval prezident Miloš Zeman všechny občany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Lidé by podle něj neměli poslouchat výzvy k nenošení roušek a chováni, jako by koronavirus vůbec neexistoval. Zeman letošní shrnutí označil za smutné, očkování však považuje za “svítání na obzoru”. První vlna epidemie se podle něho podařila v Česku zvládnout díky tehdejšímu náměstkovi a ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi. Zeman mu za to udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva.  

"Ale pak jsme usnuli na vavřínech a domnívali se, že jsme epidemii potlačili. Říkala to opozice, která vyzývala k rozvolnění, říkala to vláda, a především si to přála celá veřejnost. Způsobilo to podzimní druhou vlnu epidemie, horší než předchozí, doplnil Zeman,"  

prohlásil Miloš Zeman. Prezident si neodpustil kritiku směrem k opozici, která měla více spolupracovat s vládou. V kritice pokračoval i směrem k médiím, konkrétně na šéfredaktora Respektu Erika Taberyho a komentátora Petra Honzejka. A na ně ostrými slovy rozhodně nešetřil.  

"Stejně tak bohužel selhala i naše média. Zejména nenávistná byla média vlastněná Zdeňkem Bakalou. A já tvrdím, že ti novináři, kteří berou peníze od Zdeňka Bakaly, ať jsou to ti různí Honzejkové, Taberyové, Štětky a další, jsou hodni nejhlubšího opovržení. A právě proto jsem chtěl dnes vyjádřit svoji podporu naší vládě, která bojuje, zatímco jiní pouze mluví,” 

doplnil Zeman ve svém proslovu. 

Čína přeskočí USA ve světové ekonomice  

Otevřít v galerii (5)
Tržnice v Číně.
Tržnice v Číně. Zdroj: Freepik.com

Čína předběhne USA ve světové ekonomice už v roce 2028, tedy o pět let dříve, než se dříve odhadovalo, kvůli kontrastnímu zotavení obou zemí z pandemie koronaviru. Právě pandemie podpořila toto soupeření ve prospěch Číny, která situaci zvládá o dost lépe s předčasným přísným blokováním hranic.  

Růst ekonomiky v Číně by měl z nynějšího růstu 5,7 % ročně zpomalit na 4,5 % od roku 2026. Spojené státy by měly mezi lety 2022 a 2024 zpomalit na 1,9 %. Japonsko by zůstalo třetí světovou ekonomikou před Indií a Německem. Spojené království, které je v současnosti podle opatření CEPR pátou největší ekonomikou, by od roku 2024 sklouzlo na šesté místo.  

Evropa představovala 19 % produkce v 10 nejlepších globálních ekonomikách v roce 2020, ale to do roku 2035 poklesne na 12 %, nebo méně, pokud dojde k prudkému rozdělení mezi EU a Británií, uvedl CEPR (Center for Economic and Policy Research). Rovněž uvedl, že dopad pandemie na globální ekonomiku se pravděpodobně projeví vyšší inflací, nikoli pomalejším růstem. 

Vánoční ozdoba Jennifer Aniston vyvolala rozruch  

Otevřít v galerii (5)
Jennifer Aniston
Jennifer AnistonZdroj: Profimedia.cz

Herečka Jennifer Aniston vyvolala smíšené reakce poté, co sdílela příspěvek na Instagramu, který ukazoval vánoční ozdobu, na které bylo vyryto "Naše první pandemie 2020”. Rachel z Přátel do svého příběhu nezmínila žádný fakt, že by ozdoba byla její vlastní, její fanoušci si však udělali názor sami a dá se říct, že se rozdělili na dva tábory.  

Někteří uživatelé na Twitteru vyzvali herečku, aby se k příspěvku vyjádřila. Podle nich se totiž jedná o ignoraci nespočetných ztrát, které přinesla pandemie.  

„Všechny celebrity, které během této pandemie udělaly něco takového, nám jenom ukázaly, jak bezohlední jsou a že zapomínají na všechno, co s nimi nesouvisí. Rodiny některých lidí umíraly, ale alespoň Aniston ukazuje, jak může být nepředvídatelná,“ 

napsal jeden uživatel na Twitteru k příběhu Aniston. 

To je od nás zatím vše, užívejte si pohodových svátků, protože jak řekla americká spisovatelka Dale Evans: 

„Vánoce jsou láska v akci. Pokaždé, když milujeme, pokaždé když dáváme, tak jsou Vánoce.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze