Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Colorado slaví Stanley Cup. Srážka vlaků v Bohumíně. Kam se Putin chystá vycestovat poprvé od začátku invaze?

Barbora Večeřová
27. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Hokejisté Colorada slaví triumf.

Hokejisté Colorada asi čeká dlouhá noc, možná hned několik. A to naprosto oprávněně. V šestém zápase finálové série si poradili se soupeřem a nad hlavu pozvedli třetí Stanley Cup v historii klubu. Pro milovníky sportu jedna důležitá kapitola skončila, smutnit ale nemusí, protože další právě nyní začíná. Tenisté z celého světa kromě Ruska a Běloruska se dnes představí na travnatém hřišti All England Clubu na nejslavnějším tenisovém turnaji, tradičním Wimbledonu, který poprvé probíhá bez bodování. Jak se bude dařit českým tenistkám a tenistům? 

Colorado získalo třetí Stanley Cup v historii 

Hokejisté Colorada se radují ze zisku Stanley Cupu potřetí v klubové historii. V šestém finálovém zápase si poradili s týmem Tampy Bay, která titul slavila v minulé sezoně. Pavel Francouz, který je součástí týmu Colorada a Stanley Cup zvedl nad hlavu poprvé v životě, do zápasu nezasáhl. V celé sérii odchytal necelých třicet minut, i tak ale doplnil dvojici českých brankářů, kterým se Stanleyův pohár podařilo získat. Naopak nejproduktivnější Čech play off Ondřej Palát si připsal asistenci, na vítězství jeho týmu to ale nestačilo. 

 

Začíná Wimbledon, i bez bodování se na turnaji představí jedenáctka Čechů

Dnešním dnem startuje nejslavnější turnaj bílého sportu. Na trávě v All England Clubu však poprvé bez bodů, s čímž mnoho tenistů nesouhlasilo. I přes absenci bodů do žebříčků se na Wimbledonu představí jedenáctka českých tenistek a tenistů, kteří se pokusí o triumf. Velké naděje jsou vkládány do Petry Kvitové, která ovládla turnaj na trá vě v Eastbourne a ukázala, že i ve 32 letech to na trávě umí. Budeme sledovat, jak se jí vydaří letošní Wimbledon. Český tenis na nějaký výraznější úspěch v tomto roce stále čeká.

Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5
Otevřít v galerii (2)
Petra Kvitová je jednou z největších nadějí letošního Wimbledonu, v Eastbourne ukázala formu.
Petra Kvitová je jednou z největších nadějí letošního Wimbledonu, v Eastbourne ukázala formu. Zdroj: Profimedia

Putin se chystá na první zahraniční cestu od zahájení války 

Ruský prezident Vladimir Putin se chystá poprvé od zahájení invaze odjet ze země. Jeho cílem je v příštím týdnu podle agentury Reuters Tádžikistán a Turkmenistán. V první ze zemí se má setkat s tamním prezidentem Imomali Rachmonem, v druhé ze zemí ho zase čeká summit zemí, které sousedí s Kaspickým mořem. Jedná se o Putinovu první cestu ze země od cesty na zahájení zimních olympijských her v Číně. Vzhledem k neustále přicházejícím sankcím od Západu musí Rusko rozvíjet vztahy právě s těmito zeměmi, které se k západu neřadí. 

 

Začal Summit G7, hlavním tématem je Ukrajina 

Na bavorském zámku Elmau začal summit skupiny G7, který je letos pořádán předsednickou zemí, tedy Německem. Evropskou unii zde zastupuje předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Summit má v tomto případě ukázat, že země G7 jsou jednotné a prosazují mír, bezpečnost, prosperitu a pokrok. Hlavním tématem je samozřejmě ruská invaze na Ukrajinu, mezi další témata patří globální ekonomika, zahraniční a bezpečnostní politika, udržitelnost, digitální transformace a další. Připojit by se měl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

 

Rusko v platební neschopnosti 

Rusku v neděli večer vypršela lhůta k zaplacení 100 milionů dolarů z úroků ze zahraničních dluhopisů. Rusko sice na zaplacení finanční prostředky má, země Západu mu ale platbu nechtějí umožnit. Důvodem je invaze na Ukrajinu. Původní termín splatnosti byl již před měsícem, ochranná lhůta, kterou dlužník ještě má k nápravě a vyrovnání závazků, trvala 30 dnů a skončila v neděli večer. 

 

Srážka vlaků si vyžádala život strojvedoucího 

Dnes brzy ráno došlo ve stanici Bohumín ke střetu dvou vlaků, pendolina odjíždějícího směrem do Prahy s posunovacím vozem. Podle informací z oficiálního účtu Českých drah na sociálních sítích si nehoda vyžádala jeden lidský život, a to strojvedoucího. Další cestující by měli být v pořádku, momentálně probíhá jejich evakuace. 

Otevřít v galerii (2)
Pendolino se srazilo ve stanici, zemřel strojvedoucí.
Pendolino se srazilo ve stanici, zemřel strojvedoucí. Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, Reuters, sport.cz, consilium.europa.eu, denikn.cz, denik.cz, Twitter.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze