Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Cyrus ve flitrech na Super Bowlu. K2 hlásí tři pohřešované horolezce. Papež vyzývá k míru

Kateřina Ostrejšová
08. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Miley Cyrus na Super Bowlu.

Očekávané finále Super Bowlu konečně tady! Otevřela ho Miley Cyrus ve flitrovaném dresu. Jsou pohřešovaní 3 horolezci na nejsmrtelnější hoře světa K2. Papež František ve svém projevu vyzývá vůdce Myanmaru k zachování harmonie. To vše se dočtete v dnešním Ranním ptáčeti.  

Doprava pro Česko kolabuje 

Otevřít v galerii (5)
Kontejnery v přístavu.
Kontejnery v přístavu. Zdroj: Freepik.com

Velký zájem mají Češi v poslední době o zboží ze zámoří, náklady na lodní dopravu tak mnohonásobně rostou a velkých kontejnerů není příliš. Čeští obchodníci to výrazně pociťují, bojují totiž se zpožděním dodávek a s nastavením ceny. Na začátku minulého roku se námořní doprava mezi Asií a Evropou kvůli pandemii koronaviru utlumila. Došlo k velkému omezení dopravy a kontejnery zůstaly v přístavech cílových zemí, tedy v Evropě či v USA. Podle odhadů se obrat kontejnerové dopravy loni celkově snížil o 4 až 5 %. Druhá polovina roku začala být ale lepší, zájem o zboží znovu rostl. Čína však neměla do čeho nakládat a situace tak začala koncem roku vrcholit.  

Loni stálo poslat 20stopý kontejner po moři ze severu Evropy do Číny zhruba 39 tisíc korun. U kontejneru s délkou 40 stop to pak bylo zhruba 53 800 korun. Z Číny do Evropy pak byla cena asi o třetinu vyšší. To se ale se začátkem letošního roku změnilo. Za kontejner o dvaceti stopách je požadována cena více než 258 tisíc korun a za kontejner o délce 40 stop pak zhruba o 40 tisíc více.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5
 

Papež vyzývá Myanmar ke společné harmonii 

Otevřít v galerii (5)
papež František
papež FrantišekZdroj: Profimedia.cz

Papež František se v neděli postavil proti vojenským vůdcům v Myanmaru po puči, který se tam konal minulý týden. Ve svém projevu František uvedl, že s hlubokým znepokojením sleduje situaci v Myanmaru a požádal vůdce, aby sloužili společnému dobru a usilovali a demokratickou harmonii.  

"V této velmi choulostivé chvíli chci znovu zajistit svou duchovní blízkost, své modlitby a solidaritu s lidmi v Myanmaru. Modlím se, aby ti v odpovědných pozicích v zemi projevili upřímnou vůli sloužit společnému dobru, podporovat sociální spravedlnost a národní stabilitu pro harmonické a demokratické soužití,"  

uvedl ve svém projevu papež. Desítky tisíc lidí se v neděli shromáždily po Myanmaru, aby odsoudily převrat 1. února a požadovaly propuštění zvolené vůdkyně Aung San Suu Kyi v rámci největších protestů od Šafránové revoluce v roce 2007, které pomohly vést k demokratickým reformám. 

Miley Cyrus ve flitrech na Super Bowlu  

Otevřít v galerii (5)
Miley Cyrus na Super Bowlu.
Miley Cyrus na Super Bowlu. Zdroj: Profimedia.cz

Miley Cyrus vystoupila živě před velkým finále Super Bowlu v Tampě na Floridě. Na jevišti předvedla remix písně z roku 1981 “Mickey” od Toni Basil. Místo “Hey Mickey” však zpívala “Hey Miley”. Mimo jiné zazpívala řadu písní z jejího nejnovějšího alba Plastic Hearts, které vydala v minulém roce. Outfit zpěvačka rozhodně nepodcenila, oblékla dva růžovo-černé outfity inspirované fotbalem, akorát její verze měla spoustu flitrů.  

Zámořskou ligu amerického fotbalu ovládla podruhé v historii Tampa Bay, která v čele s legendárním qarterbackem Tomem Bradym porazila Kansas 31:9. Skvělá obrana Tampy nepovolila soupeři ani jeden touchdown. Brady vyhrál sedmý Super Bowl v kariéře a popáté byl vyhlášen jako nejužitečnější hráč.  

Pohřešovaní horolezci na nejsmrtelnější hoře světa  

Otevřít v galerii (5)
Zasněžené vrcholky hor.
Zasněžené vrcholky hor.Zdroj: Pixabay.com/Simon

Ali Sadpara z Pákistánu, spolu s Johnem Snorrim z Islandu a Juanem Pablem Mohrem z Chile, zmizeli během víkendu při výstupu na K2. Druhá nejvyšší hora světa je považována za nejsmrtelnější a nejtěžší na výstup. Přibližně jeden z pěti, kteří se o to pokusí, při tom zemře. 

„Základní tábor po 8 000 metrech neobdržel žádné signály od Sadpara a jeho zahraničních společníků, pátráme a modleme se za jejich bezpečný návrat domů,“ 

řekl Karrar Haideri z Pákistánského alpského klubu. Sadpara je známý a oslavovaný horolezec, který úspěšně vystoupil na osm z nejvyšších hor světa. Poslední čtení GPS přijaté od jeho kolegy Johna Snorriho však ukázalo, že baterie GPS byly téměř vybité. 

Sadparův syn Sajid byl také na výstupu, ale brzy se otočil zpět poté, co narazil na technický problém s jeho kyslíkovou bombou. Řekl novinářům, že naposledy viděl svého otce brzy v pátek ráno a pochyboval, že je stále naživu. Vrtulníky hledaly horolezce posledních několik dní, ale kvůli nepříznivému počasí a nadmořské výšce jsou záchranáři schopni vyrazit ven jen na hodinu. 

Autonomní testování japonských aut Vinfast

Otevřít v galerii (5)
Beckham na fotce s autem Vinfast.
Beckham na fotce s autem Vinfast.Zdroj: vinfastmedia.com

První vietnamský výrobce automobilů Vinfast uvedl, že získal povolení k testování autonomních vozidel na veřejných ulicích v Kalifornii. Povolení udělení Kalifornskou správou vozidel je nutné k tomu, aby firma mohla komercializovat svá elektrická vozidla na americkém trhu.  

Společnost Vinfast zatím vyvinula tři modely s autonomními funkcemi a dodala, že dva z těchto modelů se budou od roku 2022 prodávat na trzích USA, Kanady a Evropy. V loňském roce, v rámci svého úsilí o mezinárodní expanzi, společnost koupila testovací středisko GM Langen Lang Lang v Austrálii v návaznosti na snahu o otevření výzkumného a vývojového centra v Melbourne.  

Přejeme vám příjemný start nového týdne s menší radou od amerického podnikatele Wayna Huizenga:  

"Někteří lidé sní o úspěchu, zatímco jiní vstávají každé ráno a uskuteční ho."  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze