Top hledané
Výsledky (0)
Evropský parlament bude projednávat nová pravidla k využívání půdy a lesnictví a snižování emisí

Ranní ptáče: Další ochranu klimatu mají dnes schválit europoslanci. Čína obnoví vydávání víz

Radek Polák
14. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tématem číslo 1 se stává ochrana klimatu

Do roku 2050 by měl být z Evropy první klimaticky neutrální kontinent na světě. Napomoci k tomu má trojice právních předpisů, která je součástí klimatického balíku "Fit For 55". Čína chce opět vydávat víza pro vstup do země. Stane se tak po třech letech, kdy země začala bojovat s koronavirovou nákazou.

Trojici norem klimatického balíku má schválit Evropský parlament

Poslanci Evropského parlamentu by dnes měli přijmout nová pravidla ohledně využívání půdy a lesnictví, snižování emisí v jednotlivých členských státech Evropské unie a revize trhu s emisními povolenkami. Trojice právních předpisů je součástí klimatického balíku "Fit For 55", který má za cíl snížit emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent do roku 2030 a do roku 2050 učinit z Evropy první klimaticky neutrální kontinent na světě.

Každá země bude mít podle dohody vlastní závazný cíl. Pro Česko je podle ministerstva životního prostředí v tomto směru klíčová obnova lesů, které kvůli kůrovcové kalamitě začaly vypouštět CO2 místo toho, aby jej pohlcovaly jako dříve, napsal portál Ceskenoviny.cz.

Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha
Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha, Praha 9

Čína začne opět vydávat víza

Čína obnoví vydávání víz pro vstup do země poté, co bylo před třemi lety kvůli nástupu koronaviru velmi silně omezeno. Tomuto kroku předcházely silné protesty, které požadovaly uvolnění některých opatření. Povinnou karanténu po příjezdu do země zrušila Čína již 8. ledna. Víza, jež Peking vydal před 28. březnem 2020, jsou stále platná a jejich držitelé je mohou tedy opět použít, napsal server Aktualne.cz. O obnovení vydávání víz informovalo čínské velvyslanectví ve Washingtonu.

Otevřít v galerii (4)
Čína se snaží vrátit postupně k normálu
Čína se snaží vrátit postupně k normáluZdroj: Freepik

Živnostníci loni odvedli na důchody o téměř 5 miliard více

Osoby samostatně výdělečně činné daly loni na sociální pojištění, ze kterého se financují důchody, 34 miliard korun. To představuje o 4,7 miliardy více než o rok dřív, jak uvedla Česká správa sociálního zabezpečení. Stále je to ale jen dvacetina toho, co odvádějí zaměstnanci. Zatímco počet zaměstnanců loni činil 4,65 milionu, OSVČ s povinností platit zálohy na důchodovém pojištění bylo 748 tisíc. Minimální záloha na OSVČ vykonávající činnost jako hlavní je letos 2944 Kč, v případě vedlejší činnosti to je 1178 Kč, upozornily Novinky.cz. Z příjmů zaměstnanců stát na sociálním pojištění vybral 603 miliardy, v roce 2021 to bylo 566 miliard korun.

Otevřít v galerii (4)
Živnostníci odvedli větší objem peněz
Živnostníci odvedli větší objem penězZdroj: Pixabay

Úspěch dokumentu o Navalném vyvolal protichůdné reakce

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov odmítl komentovat fakt, že dokument o uvězněném opozičním politikovi Alexeji Navalném, který natočil Daniel Roher, získal Oscara. Dodal k tomu jen, že „Hollywood se někdy nevyhýbá politizaci své práce“, informovala agentura AP.

Mluvčí Navalného Kira Jarmyšová uvedla, že pronásledovaný politik o úspěchu ví. Podle ní je vítězství dokumentu v prestižní soutěži pozoruhodnou zprávou i v celkovém historickém kontextu Oscarů. Ti měli letos již svůj 95. ročník. Navalný je podle mluvčí nyní uvězněný ve městě Kovrov, jež leží východně od Moskvy.

Otevřít v galerii (4)
Tlak na propuštění Alexeje Navalného nepolevuje
Tlak na propuštění Alexeje Navalného nepolevujeZdroj: Profimedia

Ukrajinská tenistka po rozhovoru se šéfem federace odstoupila z turnaje

Ukrajinská tenistka Lesja Curenková skončila na turnaji v Indian Wells předčasně kvůli záchvatu úzkosti. Třiatřicetiletá hráčka, která do hlavní soutěže prošla z kvalifikace, odstoupila před zápasem 3. kola s druhou nasazenou Běloruskou Arynou Sabalenkovou oficiálně z osobních důvodů. Vzápětí ale oznámila, že ji po rozhovoru s šéfem WTA Stevem Simonem postihla panická ataka.

Řekl mi, že on osobně válku nepodporuje, ale pokud ji ruští a běloruští tenisté podporují, je to jen jejich osobní názor a názory jiných lidí bych si neměla tak brát,"

prohlásila Curenková. WTA pak v reakci zopakovala, že ruskou invazi odsuzuje, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Válka na Ukrajině se dotýká i tenisu
Válka na Ukrajině se dotýká i tenisuZdroj: Freepik

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Aktualne.cz, AP

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze