Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Další vyslovení nedůvěry vláda ustála. Zeman neplní svoji funkci. Pešán je po prohře zklamaný

Kateřina Ostrejšová
04. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Filip Pešán

Krásné ráno všem ptáčátkům, která už jsou vzhůru. Přinášíme vám nejnovější informace ještě před tím, než úplně vypustíme a necháme se unášet víkendem. Ve vládě se zase dějí věci! Kabinet Andreje Babiše ustál i třetí pokus o vyslovení nedůvěry a Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. 

Změna přístupu stavebních úřadů k bytům využívaným ke sdílenému ubytování 

Otevřít v galerii (7)
Výhled na Prahu.
Výhled na Prahu. Zdroj: Pixabay

Současná praxe poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech určených k trvalému bydlení není v souladu s legislativou a měla by být vyžadována rekolaudace těchto bytů na odpovídající typ provozoven. Ombudsman Stanislav Křeček dnes seznámil zástupce hlavního města Prahy s rozsahem a cíli svého šetření, které k této problematice zahajuje. 

Příslušné stavební úřady dosud nevyžadovaly rekolaudaci bytů určených k trvalému bydlení, pokud jsou soustavně využívány k provozování krátkodobých ubytovacích služeb, což by se mělo změnit. To je závěrem včerejšího jednání primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové s veřejným ochráncem práv Stanislavem Křečkem. Tématem bylo využívání bytů k poskytování krátkodobých ubytovacích služeb prostřednictvím online platforem. 

Luxusní vila na prodej Praha Západ - 255m
Luxusní vila na prodej Praha Západ - 255m, Okolí Prahy

Čeští hokejisté opět bez medaile 

Otevřít v galerii (7)
Filip Pešán
Filip PešánZdroj: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Devět let čeští hokejisté čekají na medaili z mistrovství světa, a ani letos se nedočkali. Ve čtvrtfinále šampionátu v Rize podlehli Finům 0:1. Jediný gól dal v čase 32:55 útočník Jere Innala. Nulu vychytal Jussi Olkinuora. Potřeboval na ni 28 zákroků. 

"Beru vyřazení ve čtvrtfinále jako neúspěch a jsem zklamaný. Neberu to jako propadák, ale vnímám to jako neúspěch z toho důvodu, že jsem chtěl hrát o medaile. Víc k tomu teď nejsem schopen říct, co se týká nějakého hodnocení celé turnaje. Nechci dělat hned po zápase nějakou analýzu, chci si na to vzít čas,"  

prohlásil trenér národního týmu Pešán Pešán. 

Vláda ustála další pokus o vyslovení nedůvěry 

Otevřít v galerii (7)
Andrej Babiš
Andrej BabišZdroj: Profimedia

Menšinová vláda Andreje Babiše ve Sněmovně odolala i třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry. A to díky komunistům, kteří se večerního hlasování nezúčastnili. Zbytek opozičních stran tak neměl ve dvousetčlenné Sněmovně 101 hlasů potřebných pro svržení nynější vlády. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 89 poslanců, proti jich bylo 82. 

Prezident Miloš Zeman už několikrát zmínil, že před blížícími se volbami by nic neměnil a nechal Babišův kabinet vést dál, a to i kdyby skončilo hlasování opačně.  

Zeman podle senátního výboru není schopen vykonávat úřad prezidenta 

Otevřít v galerii (7)
Andrej Babiš a Miloš Zeman
Andrej Babiš a Miloš ZemanZdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O tomto návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude příští týden rozhodovat Senát. Jeho případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Novinářům to včera řekl předseda výboru Pavel Fischer. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil rozhodnutí senátního výboru za útok na ústavnost, svobodu a demokracii. Krok skupiny senátorů podle něj vyvolává vážné podezření z trestného činu rozvracení republiky. 

"Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 trestního zákoníku - rozvracení republiky," 

uvedl Ovčáček na Twitteru. 

Japonsko podává pomocnou ruku Tchaj-wanu 

Otevřít v galerii (7)
Lékař očkuje pacienta.
Lékař očkuje pacienta. Zdroj: Freepik
Luxusní byt 4+kk s terasou na prodej, Praha
Luxusní byt 4+kk s terasou na prodej, Praha, Praha 5

Japonsko poskytne Tchaj-wanu 1,24 milionu dávek vakcíny AstraZeneca zdarma, uvedl ministr zahraničí Toshimitsu Motegi, jen několik hodin před dodáním. 

Tchaj-wan bojuje s prudkým nárůstem infekcí a očkoval méně než 3 % své populace. Japonsko uzavřelo smlouvu na pořízení více než 300 milionů dávek vakcín od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca, což je více než dost na pokrytí celé její populace. 

“Vztah mezi Tchaj-wanem a Japonskem byl vždy velmi těsný a naše přátelství je pevné a hluboké, kdykoli dojde ke katastrofě nebo nehodě, obě strany si okamžitě podají pomocnou ruku,“ 

uvedlo ve svém prohlášení tchajwanské ministerstvo zahraničí.  

Facebook končí s rozdílným zacházením s politiky 

Otevřít v galerii (7)
Aplikace Facebook v telefonu.
Aplikace Facebook v telefonu.Zdroj: Freepik

Společnost Facebook plánuje ukončit některé kroky, které chrání politiky před vybraným obsahem, což by znamenalo zásadní změnu pro největší síť sociálních médií na světě. 

Ohlášená změna přichází v době, kdy se očekává, že Facebook ohlásí reakci na doporučení nezávislé dozorčí rady společnosti, když rozhodla o pozastavení činnosti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Technické platformy se v posledních letech potýkaly s tím, jak hlídat světové vůdce a politiky, kteří porušují jejich pokyny. Facebook a Twitter již dlouho tvrdí, že politici by měli mít ve svém projevu na platformách větší volnost než běžní uživatelé. 

Miliony v Sýrii čelí katastrofě 

Otevřít v galerii (7)
Pobřeží Sýrie.
Pobřeží Sýrie.Zdroj: Pixabay

Miliony lidí na severozápadě Sýrie čelí katastrofě a čelit bude do té doby, než OSN neschválí prodloužení přeshraničních humanitárních operací příští měsíc. 

Asi 3 miliony lidí, z nichž mnozí byli vysídleni bojováním jinde v Sýrii během desetiletého konfliktu, hledali útočiště poblíž hranic s Tureckem, mimo kontrolu vlády prezidenta Bašára Asada. 

Přístup přeshraniční pomoci z Turecka byl v loňském roce omezen na pouhý jeden hraniční přechod po odporu Ruska a Číny, stálých členů Rady bezpečnosti. Nové zúčtování je pravděpodobné příští měsíc, kdy bude nutné obnovit mandát operace. 

"Pokud nebude prodloužena rezoluce Rady bezpečnosti, bude to katastrofa. Víme, že lidé budou skutečně trpět,"  

uvedl Mark Cutts, zástupce regionálního humanitárního koordinátora OSN pro krizi v Sýrii. 

To je od nás pro dnešek vše, mějte krásný víkend a užívejte volna. Loučíme se se slovy Buddhy:

"Je to tvoje mysl, která vytváří tento svět."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze