Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče. A bude mít kafe jako první.

Ranní ptáče: Daniel Craig si na Broadway ještě chvilku počká. Papež František zvažuje návštěvu Kyjeva. Aleksandar Vučić znovu prezidentem

Lenka Ciznerová
04. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Daniel Craig

V Maďarsku parlamentní volby skončily. Srbsko volilo nejen nový parlament, ale taky prezidenta. Pakistán to radši rozpustil všechno. To vše ve stínu války na Ukrajině. Evropským zemím začíná docházet plyn a Kreml si žádá platby v rublech. Anglie řeší slunečnicový olej. Kdo z koho? Hra nervů pokračuje. Už i Papež chce jet do Kyjeva. A vy se pojďte posadit, je tady první Ranní ptáče tohoto týdne. Když už nic jiného, snad bude alespoň hezky.

Silk Sonic má Grammy za píseň roku i za nejlepší nahrávku

Písní roku byla včera při předávání hudebních cen Grammy vyhlášena skladba Leave the Door Open skupiny Silk Sonic. Stejná skupina získala i ocenění za nahrávku roku. Prestižní cenu za "objev roku" si odnesla zpěvačka Olivia Rodrigová. Hlavní cenu za album roku získal pětatřicetiletý afro-americký pianista Jon Batiste, který album We Are koncipoval jako poctu svému rodnému městu New Orleans.

 

Aleksandar Vučić znovu prezidentem

V srbských prezidentských a parlamentních voleb jasně zvítězila stávající hlava státu Aleksandar Vučić a jeho Srbská pokroková strana (SNS). Podle odhadů společností CeSID a IPSOS, založených na vzorku dosud sečtených hlasů, získal Vučić 59,8 procenta hlasů, informovala agentura Reuters. Pokud se takto výrazné vítězství potvrdí, nebude nutné pořádat druhé kolo prezidentských voleb.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

 

Moskva popřela možnou schůzku obou prezidentů

Ruský vyjednavač Vladimir Medinskij popřel sobotní tvrzení Kyjeva, že příprava dohody mezi Ruskem a Ukrajinou pokročila natolik, aby o dokumentu mohli jednat přímo prezidenti obou zemí Vladimír Putin a Volodymyr Zelenskyj. Rozhovory vyjednavačů podle něj budou pokračovat v pondělí.

 

Klus, Rybičky 48 atd. Letná a nejen koncert pro Ukrajinu

Na pražské Letné se včera odpoledne konal zhruba tříhodinový koncert Společně pro Ukrajinu. Hodinu po jeho začátku se ho účastnilo asi 5000 lidí, řekl ČTK policejní mluvčí Jan Daněk. Koncert se podle něj odehrál bez incidentů. Jeho součástí bylo takzvané tržiště pomoci, lidé tam mohli přispět na konkrétní činnosti či přivézt materiální pomoc. Ukrajinci, kteří utekli před válkou, tam dostali možnost najít práci. Koncert skončil v 18:15, moderován byl v češtině i ukrajinštině.

 

Daniel Craig si na Broadway ještě chvilku počká

Otevřít v galerii (2)
Daniel Craig
Daniel CraigZdroj: Profimedia

Podle lidového vyprávění byl Macbeth prokletý od samého počátku, když zástup čarodějnic protestoval proti Shakespearovi pomocí skutečných zaříkadel a uvalil na hru kletbu. Jiné produkce byly sužovány nehodami. Takže vážně prostě asi prokletí. Návrat Daniela Craiga na Broadway v nové verzi Macbetha byl totiž dočasně pozastaven poté, co se herec nakazil COVID-19. Craig nehraje v oživení tragédie nikoho jiného než pochopitelně samotného Shakespeara.

 

Pákistán míří k předčasným volbám

Pákistánský prezident rozpustil parlament. Po pokusu sesadit premiéra Imrana Khana z úřadu, je to krok k předčasným volbám. Stalo se tak poté, co místopředseda parlamentu odmítl vyslovit nedůvěru, kterou premiér podle očekávání prohrál. Imran Khan tvrdí, že USA vedly spiknutí, aby ho odstranili kvůli jeho kritice americké politiky a dalších zahraničněpolitických rozhodnutí, která přijal. Opoziční politici toto tvrzení zesměšnili a USA to popřely.

 

Olej na pár týdnů

Otevřít v galerii (2)
Dovoz slunečnicového oleje ohrožen
Dovoz slunečnicového oleje ohroženZdroj: Pixabay

Největší stáčírna kuchyňského oleje pro obchody ve Spojeném království uvedla, že má zásoby slunečnicového oleje na několik týdnů. Ukrajina a Rusko produkují většinu světového slunečnicového oleje a válka narušuje export, uvedl Edible Oils. Kim Matthews, obchodní ředitel společnosti Edible Oils, řekl:

„Samozřejmě, když se tam děje všechno to, co se tam děje, nemůžeme fyzicky přimět slunečnice, aby se dostaly ze země."

 

Papež František zvažuje návštěvu Kyjeva. Putina označil za potentáta

Papež František zvažuje, že navštíví Kyjev.

„Ano, je to možné,"

řekl včera novinářům v letadle cestou na Maltu. Podrobnosti podle agentury Reuters neuvedl. V projevu na Maltě, kde je na dvoudenní návštěvě, dnes ruského prezidenta Vladimira Putina nepřímo označil za potentáta v zajetí nacionalistických zájmů, který podněcuje konflikty. Mluvil o stínech války přicházejících z Východu.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Zelenskyj pozval Merkelovou a Sarkozyho do Buči

Přijeďte se podívat, kam vedou ústupky Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že zve bývalou německou kancléřku Angelu Merkelovou a někdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho do Buči, aby viděli, k čemu vedlo 14 let ústupků Rusku. Ukrajinské úřady i svědci na místě informovali o tom, že ruští vojáci během doby, co Buču ovládali, zabili asi 300 jejích obyvatel.

 

V Maďarsku skončily volby. Odhady naznačují vítězství Orbána

Odhady výsledků nedělních parlamentních voleb v Maďarsku, které zveřejnila veřejnoprávní televize, naznačují, že zvítězila konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Podle průzkumu institutu Medián mezi voliči, kteří již hlasovali, získal Fidesz 121 ze 199 křesel v parlamentu. Opoziční koalici Společně za Maďarsko by podle stejné ankety připadlo 77 poslaneckých míst. Strana Fidesz zřejmě zůstane u moci další čtyři roky, v parlamentu ale přijde o dvoutřetinovou ústavní většinu.

Rozlučme se slovy současného papeže Františka:

„Modleme se, abychom měli srdce, které objímá uprchlíky ze všech národů.“

 

Zdroj: bbc, profimedia, reuters, citáty.net, ceskenoviny, irozhlas, agentura AP


 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze