Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Demi Lovato kritizuje influencery. Korejský vůdce posílí armádu. Rekonstrukce Kolosea

Lukáš Bilinec
07. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Zpěvačka Demi Lovato

Americká zpěvačka Demi Lovato si nebere servítky a veřejně kritizuje vlivné lidi, kteří zlehčují opatření proti šíření koronaviru. Velmi ostrý byl ve svém projevu i severokorejský vůdce Kim Čong-un. Ten plánuje navzdory negativnímu vývoji v zemi napumpovat finance do tamní armády. A na co se těšit v příštích letech po skončení pandemie nemoci COVID-19? Třeba na zrenovované Koloseum v Římě!

Kim Čong-un plánuje posílení armády

Otevřít v galerii (5)
Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Severokorejský vůdce Kim Čong-unZdroj: Profimedia.cz

Šestatřicetiletý vůdce Severní Koreji na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce řekl, že posune vojenské schopnosti země "na vyšší úroveň". Co konkrétně to bude znamenat v praxi neupřesnil. Dá se však očekávat, že se zvýší výdaje do armády a jejího vybavení. Kim uvedl, že pro zajištění mírového prostředí je potřeba posílit obranné schopnosti státu. 

Kim plánuje rozšíření severokorejských vojenských schopností i přes to, že země čelí nejhlubší krizi od jeho nástupu k moci před skoro deseti lety. Stále platí tvrdé mezinárodní sankce a sílí tlak na jaderné odzbrojení. Ani přelomová schůzka s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nakonec neznamenala pro severokorejce žádný posun. Vůdce Severní Koreji již dříve na aktuálním sjezdu přiznal, že se nedařilo v posledních letech plnit zadané úkoly a země v mnoha věcech selhává. Vytyčil však nové postupy a cíle, které by dle jeho slov měly hmatatelně změnit životní úroveň korejského lidu. 

V listopadu český vývoz lámal rekordy

Otevřít v galerii (5)
Velký sklad přepravních kontejnerů v Singapuru
Velký sklad přepravních kontejnerů v SingapuruZdroj: Unsplash.com/chuttersnap

Podle předběžných údajů skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách s přebytkem více než 32 miliard českých korun, což je meziroční skok o 20 miliard. Celkové saldo zahraničního obchodu ovlivnila především přebytková bilance motorových vozidel. 

"Listopadová bilance zahraničního obchodu se zbožím dosáhla historicky rekordní hodnoty ve sledovaném měsíci, a to díky výraznému meziročnímu růstu vývozu. Poprvé od začátku roku 2020 však vzrostla i meziroční hodnota dovozu,"

uvedla Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Investoři se těší na nástup Bidena

Otevřít v galerii (5)
Nastupující americký prezident Joe Biden
Nastupující americký prezident Joe Biden Zdroj: Profimedia.cz

Demokraté získali včera kontrolu nad Kongresem poté, co vyhráli v Georgii oba kongresmany. Investoři tak projevili optimismus s příchodem nové vládnoucí administrativy v USA. Ovládnutí Kongresu totiž umožní demokratům posílit pravomoci a lépe prosazovat politické představy nastupujícího prezidenta Joe Bidena. Mělo by jít hlavně o vyšší fiskální výdaje a vyšší daně. Včerejší útok příznivců Donalda Trumpa na Kapitol sice na chvíli otřásl trhy, ale negativní dopad by měl být jen chvilkový.

Někteří investoři mají obavy z chystaných daňových změn. Indexy Dow a S&P 500 však stejně včera dosáhly rekordních hodnot.  Výsledky voleb a získaná většina pro Demokraty umožnily výrazný vstup investorů do sektorů, které v uplynulých měsících nedosahovaly dobrých výsledků, bank a společností s malou kapitalizací. Obchodníci obecně předpokládají, že nová vládnoucí garnitura zvýší výdaje na infrastrukturu. To by ve spojitosti se zaočkováním veřejnosti proti nemoci COVID-19 mělo pomoci podnikům, které byly výrazně zasaženy koronavirovou pandemií. 

Demi Lovato zkritizovala influencery kvůli koronaviru

Otevřít v galerii (5)
Americká zpěvačka Demi Lovato
Americká zpěvačka Demi LovatoZdroj: Profimedia.cz

Osmadvacetiletá rodačka z Nového Mexika se na svých sociálních sítích pustila do kritizování influencerů, kteří nejdou příkladem v dodržování vládních opatření v boji s pandemií nemoci COVID-19. Šíření koronaviru nabírá na síle i ve Spojených státech, což mělo za následek mimo jiné i posunutí prestižních hudebních cen Grammy. Na těch Demi v loňském roce poprvé ve své kariéře vystoupila. Poté si v únoru, ještě před příchodem koronavirové epidemie, dokonce zazpívala americkou hymnu na ostře sledovaném Super Bowlu. Koronavirus však přibrzdil její kariérní rozlet, stejně jako hudební kariéry mnoha dalších hudebníků po celém světě.

Populární zpěvačce, která je podle zpráv z posledních dní opět v nahrávacím studiu a usilovně pracuje na svém novém albu, vadí především nedodržování opatření ze strany lidí, kteří mají na sociálních sítí vliv. Nejmenovala nikoho konkrétního, ale již několikrát se na toto téma kriticky vyjádřila. Vadí jí cestování těchto vlivných lidí po dovolených a hlavně influencerské párty různého typu po celých Spojených státech. 

"Zajímalo by mě, co to sakra vyvádíte," 

napsala interpretka mnoha populárních hitů na svůj Instagram k přesdílenému meme na toto téma. 

Koloseum by mělo dostat vysouvací podlahu

Otevřít v galerii (5)
Římské Koloseum
Římské KoloseumZdroj: Pixabay.com/Manne1409

Nejznámější italskou stavbu čeká přelomová rekonstrukce. Amfiteátr Koloseum (Colosseum) v Římě by se měl podle rozhodnutí italské vlády dočkat výsuvné podlahy, díky které se budou moci v aréně konat představení. Podle plánů, vypracovaných Archeologickým parkem Colosseum a italským Ministerstvem kulturního dědictví, aktivit a cestovního ruchu, bude kompletně obnovena dlouho se rozpadající podlaha arény. Italská vláda aktuálně hledá designerský tým, který by se vytvoření zatahovací podlahy ve středu amfiteátru ujal. 

"Rekonstrukce Kolosea je skvělý nápad, který obletěl celý svět. Bude to skvělý technologický zásah, jenž návštěvníkům poskytne příležitost vidět sklepy a obdivovat krásy arény přímo z jejího nitra. Cílem je znovu použít podlahu Kolosea i pro nejrůznější akce,"

sdělil ministr pro kulturní dědictví, aktivity a cestovní ruch Dario Franceschini.

Více se nám toho do dnešního ranního ptáčete nevešlo. Užijte si čtvrteční den naplno a vzpomeňte si na moudrá slova Buddhy:

"Každé ráno se znovu narodíme. To, co děláme dnes, je to, na čem nejvíce záleží."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze