Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Den vítězství v Evropě. Sankce UEFA. Priyanka Chopra pomáhá Indii

Sabina Štaubertová
08. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Priyanka Chopra Jonas

Dobré ráno! Přinášíme přehled čerstvých zpráv k sobotní ranní kávě. Evropa si dnes připomíná konec druhé světové války. Jak se v březnu dařilo českému průmyslu? Americký prezident chce bojovat proti online extremismu. Co ještě přináší dnešní Ranní ptáče?

Česká průmyslová produkce i zahraniční obchod vzrostl

Otevřít v galerii (5)
Motor
MotorZdroj: Pixabay

Průmyslová produkce i zahraniční obchod vykázal meziroční nárůst. Průmyslová produkce v měsíci březen vzrostla o 14,9 %. 

“Březnové výsledky ukázaly český průmysl v dobré kondici. Meziroční růst průmyslové produkce je ovlivněn loňským omezením výroby kvůli nástupu pandemie,”

říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSŮ. Také výsledky zahraničního obchodu jsou vysoké. Zahraniční obchod letos v březnu dosáhl přebytku 18,5 mld. Kč. Jedná se o historicky nejvyšší hodnoty dovozu a vývozu zboží, ve sledovaném měsíci, které byly podpořeny vývozem motorových vozidel. 

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 300m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 300m, Okolí Prahy

76. výročí konce druhé světové války v Evropě

Otevřít v galerii (5)
Kapitulace Německa 1945
Kapitulace Německa 1945Zdroj: Profimedia

Píše se 8. května 1945 a válkou zmítaná Evropa, s více než šedesáti miliony oběťmi si může konečně oddychnout. Německá kapitulace vstoupila v platnost a nastává oficiální konec druhé světové války, který se později zapíše do dějin jako Den vítězství v Evropě. Navzdory omezením, které zapříčinila pandemie koronaviru se dnes po celé České republice uskuteční vzpomínkové akce. V Praze se pietní akt uskuteční například na Olšanských hřbitovech. Piety na Vítkově se zúčastní i prezident Miloš Zeman s předsedy Senátu a Sněmovny.

Prezident Joe Biden chce bojovat proti online extremismu

Otevřít v galerii (5)
Joe Biden mluví
Joe Biden mluvíZdroj: Profimedia

Spojené státy americké se připojí k celosvětové kampani, která vzešla na Novém Zélandu, která má potlačit násilný extremismus na internetu. Stalo se dva roky poté, co se administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa odmítla zúčastnit. Iniciativa byla zahájena v roce 2019 poté, co střelec zabil v přímém přenosu na Facebooku 51 lidí, ve dvou mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu. 

“Boj proti používání internetu teroristy a násilnými extremisty k radikalizaci je pro USA významnou prioritou,”

uvedla ve svém prohlášení Jen Psaki, mluvčí Bílého domu.

Celebrity usilují o pomoc Indii

Otevřít v galerii (5)
Herečka Lily Collins
Herečka Lily CollinsZdroj: Profimedia

Indie stále bojuje s rychlým šířením koronaviru a množstvím úmrtí, která vyvolala vlnu solidarity u slavných osobností. Herecká jména jako Lily Collins, Robert Pattinson nebo Ewan McGregor se stali ambasadory kampaně GO, která se snaží pomoci Indii, během kritické pandemické chvíle. Kromě toho, že si kampaň stanovila cíl získat v příštích dvou týdnech 250.000 dolarů, se angažuje v pomoci s očkováním, dodává léčiva a poskytne zdravotní kontroly. 

“Indie čelí zničující druhé vlně COVID-19 a jejich systém zdravotní péče nemá dostatek zdrojů na péči pro všechny,”

teskní Lily Collins, jedna z ambasadorů kampaně GO. Za celou iniciativou stojí velké úsilí vedené indickou herečkou Priyankou Choprou Jonasovou, která využívá svou platformu k získávání finančních prostředků pomáhá vlasti. 

Kluby Juventus, Real Madrid a Barcelona čelí sankcím

Otevřít v galerii (5)
Cristiano Ronaldo UEFA EURO 2016
Cristiano Ronaldo UEFA EURO 2016Zdroj: ProSports/REX/Shutterstock/Profimedia

Tři kluby Super League čelí sankcím poté, co devět klubů podepsalo dohodu s Unií evropských fotbalových asociací. UEFA zahajuje disciplinární řízení proti Juventusu, Realu Madrid a Barceloně, kvůli zapojení do Super League. Řídící orgán evropského fotbalu v pátek uvedl, že devět klubů, které ustoupily od plánu podepsalo prohlášení zahrnující řadu reintegračních kroků.

“UEFA si vyhrazuje všechna práva podniknout jakékoli kroky, které považuje za vhodné, proti těm klubům, které se dosud odmítly vzdát takzvané Superligy. Záležitost bude okamžitě postoupena příslušným disciplinárním orgánům UEFA,”

uvedl Aleksander Čeferin, prezident UEFA.

Víc už toho pro vás dnes nemáme. Doufáme, že si dnešní den užijete podle představ. Na závěr bychom vám rádi připomněli, že:

“Jediný limit jsi ty sám.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze