Top hledané
Výsledky (0)
Kometa černého koně republikánských primárek Rona DeSantise zhasla.

Ranní ptáče: DeSantis vzdal prezidentský boj a podpořil Trumpa. Netanyahu odmítá propuštění rukojmí pod podmínkou konce války

Radim Červenka
22. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
DeSantis a Trump

Z klání o prezidentskou nominaci odstoupil guvernér státu Florida Ron DeSantis, podpořil svého konkurenta Donalda Trumpa. Izraelský premiér Benjamin Netanyahu odmítl plán Hamásu na ukončení bojů v Gaze, který obsahoval možnost propuštění všech rukojmí. V Moskvě se sešly desítky příznivců zakladatele Sovětského svazu Lenina, aby si připomněli výročí 100 let od jeho úmrtí. Bezpečnostní krize v Rudém moři nutí čím dál větší počet nákladních lodí vydat se na objízdnou trasu kolem Afriky, která znamená urazit až 6 000 kilometrů navíc.

DeSantis odstoupil z republikánských primárek

Floridský guvernér byl ještě začátkem loňského roku považován za logického vyzyvatele Donalda Trumpa v boji o prezidentské křeslo. Trump zatížený desítkami žalob byl pro mnohé analytiky problematickou osobností a mladý konzervativec DeSantis se nabízel jako jeho logický pokračovatel.

Aktuálně však vyvrcholila DeSantisova volební "imploze", kdy od svého zahájení prezidentské kampaně kontinuálně jen ztrácel na voličských preferencích. Podle průzkumu však neprohrával jen v souboji s Trumpem, ale také s bývalou americkou velvyslankyní v OSN NIkki Haley. Republikánská politička tak zůstala jedinou vyzývatelkou Trumpa, další čtyři kandidáti včetně DeSantise opustili snahy o nominaci v primárkách, informovala agentura Reuters.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Rukojmí za konec války v Gaze Netanyahu nevymění

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu odmítl nabídku Hamásu na ukončení bojů v Gaze výměnou za propuštění všech izraelských rukojmí, které Hamás zadržuje. Podle velení izraelské armády vojenská operace v Gaze bude nadále pokračovat.

Konflikt si vyžádal na 25 105 zabitých Palestinců a 62 681 zraněných. Alespoň podle čísel ministerstva zdravotnictví z pásma Gazy, čísla dlouhodobě nejsou ověřitelná, nicméně mezinárodní společenství je už delší čas konsternováno množstvím civilních obětí v důsledku izraelského bombardování Gazy po teroristických útocích Hamásu, uvedla k vývoji v oblasti CNN.

Otevřít v galerii (3)
Gaza
GazaZdroj: Pixabay

Podporovatele zakladatele SSSR Lenina se sešli před jeho mauzoleem

Od smrti vůdce socialistické revoluce v Rusku Vladimíra Iljiče Uljanova, známého pod jménem Lenin, uplynulo 100 let a nostalgie dovedla desítky lidí k jeho mauzoleu uprostřed Moskvy. Leninovo tělo bylo nabalzamováno a vystaveno krátce po jeho smrti, dodnes je populárním turistickým cílem v Moskvě.

Příznivce zakladatele totalitního sovětského režimu neodradilo od návštěvy mauzolea ani velmi studené počasí s mrazy dosahující až mínus 15 stupňů Celsia. I podle opozičních médií působících v exilu zůstává Lenin stále důležitým symbolem pro politický život v současném Rusku, napsala agentura ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Rudé náměstí
Rudé náměstíZdroj: Pixabay

Nákladní lodě se vydávají na nejdelší objížďku světa, příčinou je krize v Rudém moři

Obří zaoceánské lodě se čím dál častěji vyhýbají cestě přes Rudé moře, kde desítky těchto lodí přepadli ozbrojenci jemenských Husijů. Útoky vyvolala v oblasti bezpečnostní krizi, na kterou reagovaly USA a Velká Británie vzdušným útokem na vojenské cíle v Jemenu.

Mezitím se kvůli obavám o bezpečí nákladní lodě vydávají na objížďku kolem celé Afriky, která cestu protáhne o neuvěřitelných 6 000 km, což se může projevit v cenách globálně distribuovaného zboží. Obchodní cesty přes Rudé moře patří k těm nejexponovanějším a každoročně zde bývá přepraveno zboží v hodnotě přesahující jeden bilión dolarů, uvedla BBC.

Otevřít v galerii (3)
Nákladní loď
Nákladní loďZdroj: Pixabay

Zdroje: bbc.om, reuters.com, edition.cnn.com, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: